ماجان

پیشرفت در سال جدید با ۵۰ توصیه‌‌ای که شرط موفقیت شماست

6

کم‌کم به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم؛ روزهایی که همه چیز در حال نو شدن است. از دست کشیدن به سر و روی خانه گرفته تا خریدن چیزهای جدید، تقریبا هر کسی در حد توان خود تغییری را در محیط اطرافش به وجود می‌آورد. اما در این میان، افرادی نیز هستند که به فکر ایجاد تغییراتی در شیوه‌ی زندگی، رفتارها و عادت‌های خود هستند. سال جدید، فرصتی طلایی برای گرفتن تصمیمات بهتر و انجام کارهایی است که مدام آنها را به تعویق انداخته‌ایم. بسیاری از ما، با جملاتی از این دست آشنا هستیم: «از فردا شروع می‌کنم»، «از هفته‌ی آینده این کار رو انجام میدم» و می‌دانیم که بسیاری از این فرداها، هفته‌ها و ماه‌های آینده هنوز نیامده‌اند!

راهنمای مطالعه نمایش

حتما بخوانید: چطور در سال جدید سؤالات بهتری از خودمان بپرسیم؟

اکنون بهترین فرصت را در اختیار دارید تا فهرستی از تغییرات مهمی را که می‌خواهید در شیوه‌ی زندگی خود به وجود آورید، تهیه کنید. با کمی تلاش، می‌توانید برخلاف سایرین که نمی‌توانند به تصمیمات خود پایبند باشند، در ایجاد این تغییرات موفق شوید.
آنچه در ادامه می‌خوانید، فهرستی از ۵۰ تصمیم رایجی است که معمولا در سال جدید گرفته می‌شود. در کنار توصیه‌هایی که برای هر یک از آنها آورده شده است، مقالات سودمندی را پیشنهاد می‌دهیم که با مطالعه‌ی آنها می‌توانید به هدف خود برسید. اگر در جست‌وجوی روش‌هایی مؤثر برای ایجاد تغییرات مثبت در شیوه‌ی زندگی خود هستید، با ما همراه باشید.

۱. تناسب اندام

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - تناسب اندام

بیت‌پین

یکی از بزرگ‌ترین تصمیماتی که بسیاری از مردم با نزدیک شدن به سال جدید می‌گیرند، کاهش وزن است! بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند با شروع سال جدید، به ورزش و سلامت جسمانی خود بیشتر اهمیت بدهند. شروع کردن بهترین و سالم‌ترین رژیم غذایی دنیا و برنامه‌ریزی برای ورزش سفت و سخت، بسیار آسان است، اما واقعا چند درصد افراد به آن پایبند خواهند ماند؟ اگر روش‌های مناسب و معقولی را برای تناسب اندام انتخاب کنید، هم نتایج خوبی از آن خواهید گرفت و هم اینکه مدتی طولانی بدون دلسرد شدن، آن را اجرا خواهید کرد. از مطالب مفیدی که در این باره وجود دارند استفاده کنید.


حتما بخوانید: چگونه اندامی زیبا داشته باشیم

۲. پیروی از یک رژیم غذایی سالم و مفید

با وجود فست‌فودها و غذاهای ناسالم و ارزان‌قیمتی که در بازار وجود دارد، داشتن یک رژیم غذایی سالم کار ساده‌ای نیست. اما اگر چنین هدفی دارید، می‌توانید با کمی تلاش و رعایت نکاتی اساسی، به تدریج عادات غذایی سالمی را در خود ایجاد کنید. سعی کنید غذای خود را کمتر کنید، اما غذای سالم بخورید. اگر جزو افرادی هستید که هنگام استرس یا هیجان پرخوری می‌کنند، تا جایی که ممکن است از استرس و هیجان اجتناب کنید. اگر نمی‌توانید به رژیم غذایی خود پایبند بمانید، ابتدا دلایل آن را بررسی کنید و سپس از دستورالعمل‌هایی که در این زمینه وجود دارد استفاده کنید.

۳. جلوگیری از به تعویق افتادن کارها

بزرگ‌ترین مانعی که سبب می‌شود افراد نتوانند به اهداف‌شان در زندگی برسند، به تعویق انداختن کارهاست. بسیاری از افراد، استراحت و تفریح را به سخت کار کردن ترجیح می‌دهند. این افراد، مدام کارهایشان را عقب می‌اندازند و به این کار عادت می‌کنند. ترک این عادت بسیار دشوار است و به تلاش زیادی نیاز دارد. زود خوابیدن و زود بیدار شدن، تهیه‌ی فهرستی از کارها، محدود کردن شبکه‌های اجتماعی و انجام به موقع هر کار، برخی از روش‌های سودمند برای تغییر این عادت بد هستند.


حتما بخوانید: درمان تنبلی با ۲۴ توصیه نه چندان سخت

۴. تقویت مهارت‌های ذهنی و افزایش تمرکز

هزاران سال است که انسان‌ها برای پیدا کردن روش‌هایی برای بهبود قدرت تمرکز و توانایی‌های شناختی تلاش می‌کنند. بسیاری از تمدن‌های باستانی، سعی کرده‌اند تلفیقی مؤثر از ورزش‌های ذهنی و داروهای گیاهی برای تقویت این مهارت‌ها به وجود بیاورند. امروزه ما می‌توانیم با استفاده از روش مراقبه (مدیتیشن) و تمریناتی برای افزایش تمرکز، مهارت‌های ذهنی‌مان را تقویت کنیم. این روش‌ها برای کنترل خلق و خوی انسان بسیار سودمند هستند و او را در حل و فصل مشکلات یاری می‌دهند.


حتما بخوانید: چگونه تمرکز کنیم؛ روش‌هایی موثر برای افزایش تمرکز

۵. آشنا شدن با افراد جدید

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - برقراری تعامل با افراد جدید

بسیاری از افراد به محض گیر کردن در مشکلات‌شان، در لاک خود فرو می‌روند و از تعامل با دیگران پرهیز می‌کنند. این افراد اغلب اوقات در خانه هستند و فرصت‌های زیادی را برای ارتباط با دیگران و شاد بودن از دست می‌دهند. در حالی که آشنایی با افراد جدید می‌تواند به آرامش ذهنی فرد (هم در زندگی و هم در مسائل شغلی) کمک کند. از بیرون رفتن و پیدا کردن دوستان جدید نترسید. بر کم‌رویی خود غلبه کنید و با حضور یافتن در محیط‌های مناسب، با افراد جدید تعامل داشته باشید.


حتما بخوانید: اجتماعی شدن؛ ۱۹ توصیه‌ای که شخصیت اجتماعی شما را شکوفا می‌کند

۶. داشتن فعالیت بیشتر

بسیاری از افراد هستند که نه مشکل اضافه‌وزن دارند و نه اینکه تنبلی می‌کنند، حتی به اندازه‌ی کافی ورزش هم می‌کنند اما بیشترین زمان خود را یا در خانه یا محل کار می‌گذرانند که می‌تواند اثرات منفی بر سلامتی آنها داشته باشد. بهتر است به جای اینکه در اوقات فراغت‌تان به تماشای تلویزیون بنشینید یا پشت رایانه قوز کنید، کمی در طبیعت (مانند پارک‌ها و نظایر آن) بگردید و زمانی را هم با افراد خانواده و دوستان خود سپری کنید.

۷. افزایش اعتماد به نفس و استفاده از فرصت‌ها

هر چه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، دیگران نظرات‌تان را راحت‌تر می‌پذیرند و به طور کلی زندگی شادتری خواهید داشت. پس اعتماد به نفس‌تان را افزایش بدهید و از فرصت‌هایی که در مسیر زندگی پیش‌رویتان قرار می‌گیرد، به خوبی استفاده کنید.


حتما بخوانید: ۶۳ روش برای بالا بردن اعتماد به نفس

۸. کسب درآمد بیشتر

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - کسب درآمد بیشتر

داشتن یک منبع درآمد اضافی (که به رفاه بیشتری منجر می‌شود) برای مردم عادی بسیار مهم است و این کاملا طبیعی است، چرا که حتی میلیاردرها نیز به دنبال کسب درآمد بیشتر هستند. شاید در کشور ما این کار کمی دشوار باشد، اما با کمی جست‌وجو می‌توان مشاغل جانبی (مانند کارهایی که در منزل انجام می‌شوند یا هنرها و صنایع گوناگون یا حتی کارهای اینترنتی) را یافت که بتوان به عنوان یک شغل دوم روی آن حساب کرد.


حتما بخوانید: ۲۰ نکته برای کسب درآمد در خانه

۹. خوش‌اخلاقی و خوش‌رفتاری

ادب و خوش‌رفتاری، همواره یکی از ارکان مهم هر جامعه‌ی متمدن بوده است. افراد مؤدب راحت‌تر با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. در سال جدید، تلاش کنید کمی مهربان‌تر و مؤدب‌تر از قبل باشید و از توهین به دیگران پرهیز کنید. در این صورت، دیگران شما را به عنوان فردی قابل‌اعتماد و خوب خواهند شناخت. با بی‌ادبان به روش‌های درست و مناسب برخورد کنید.


حتما بخوانید: راهکارهایی برای خوش اخلاقی با دیگران

۱۰. کاهش استرس

استرس یکی از بزرگ‌ترین عوامل بیمارکننده‌ی انسان است و اثرات مخربی بر سلامتی افراد دارد. با توجه به شیوه‌ی زندگی مدرن و پُرتنش امروزی، متأسفانه نمی‌توان از استرس اجتناب کرد، اما می‌توان با روش‌های آسان و سودمند تا حدودی آن را مدیریت کرد.


حتما بخوانید: نشانه‌ های استرس؛ ۱۰ نشانه‌ای که زندگی را نابود می‌کند

۱۱. شاد بودن

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - شاد بودن

حتی کسانی که مشکلی با ظاهر خود ندارند، زندگی خوبی دارند و استرس‌شان را کنترل می‌کنند، باز هم ممکن است رضایت زیادی از زندگی خود نداشته باشند. مدتی طول می‌کشد تا به طور کامل یاد بگیرید شادی چیست و چگونه از هر چیز کوچکی لذت ببرید. بنابراین صبر داشته باشید و اجازه ندهید مشکلات شما را از پا دربیاورند.


حتما بخوانید: ۱۰ عادت مشترک شادترین آدم‌های دنیا

۱۲. خواب کافی

تلویزیون، کامپیوتر، تبلت، تلفن هوشمند و تمام وسایلی که زنگ‌های هشداردهنده دارند، اجازه نمی‌دهند که شب‌ها به راحتی بخوابید. بدن به ۸ ساعت خواب در شب نیاز دارد. البته تصمیم با خودتان است که واقعا می‌خواهید ۸ ساعت بخوابید یا خیر. اما اگر فکر می‌کنید که دشوار است، بدانید که روش‌های نسبتا ساده‌ای برای این کار وجود دارد و کافی است به آنها عادت کنید.


حتما بخوانید: تنظیم ساعت خواب، ۱۳ توصیه‌ای که تجربه یک خواب عالی را فراهم می‌کند

۱۳. ترک سیگار

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - ترک سیگار

سیگار کشیدن از آن دسته عادت‌های بد است که بیشتر افراد تمایل به ترک آن دارند، اما نمی‌دانند چگونه این کار را انجام دهند. سیگار کشیدن علاوه بر خطراتی که برای سلامتی دارد، پول‌تان را نیز بر باد می‌دهد، انگار کیف پول‌تان سوراخ شده است! حق با شماست، برای ترک سیگار قدرت اراده‌ی زیادی نیاز است. اما اگر تصمیم گرفتید آن را ترک کنید، یک بار برای همیشه این کار را انجام دهید و دیگر پشت سرتان را نگاه نکنید!

۱۴. کم کردن ساعات تماشای تلویزیون

برخی افراد مدت زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون می‌کنند، مدت زمانی که می‌تواند برای کارهای مهم‌تری مانند یادگیری یک مهارت یا انجام فعالیت‌های مفیدتر صرف شود. اگر بتوانید زمان تماشای تلویزیون را مدیریت کنید، خواهید دید که زمان بیشتری برای انجام کارهای مفیدتر خواهید داشت.


حتما بخوانید: اعتیاد به تلویزیون چه ضررهایی دارد؟

۱۵. مطالعه‌ی بیشتر

«کتاب» عالی‌ترین ابزار برای بالا بردن معلومات در زمینه‌های متفاوت است و «مطالعه» یک تمرین عالی برای مغز به شمار می‌رود. اگر زمانی از شبانه‌روز را صرف مطالعه کنید، به سادگی به آن عادت خواهید کرد و پس از مدتی، دیگر نمی‌توانید کتاب نخوانید. تلاش کنید در سال، ۲۰ کتاب یا بیشتر بخوانید.

۱۶. یافتن یک همدم خوب

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - یافتن یک همدم خوب

همه‌ی ما در زندگی به کسی نیاز داریم که بتوانیم به راحتی با او صحبت کنیم و راز دل خود را با او در میان بگذاریم. یافتن چنین فردی، معمولا ساده نیست و به روش آزمون و خطا به دست می‌آید. اما اگر در جست‌وجوی فرد مناسب هستید، باید در جای مناسبی به دنبال او بگردید. کسی که تقریبا مطمئن باشید می‌تواند شریک خوبی برای زندگی شما باشد و به یکدیگر عشق بورزید.

۱۷. داشتن یک رابطه‌ی سالم

یک رابطه‌ی سالم (در چارچوب تعریف‌شده‌ی خود) به صمیمیت و همدلی نیاز دارد و می‌تواند آرامش را برای هر دو طرف رابطه به ارمغان بیاورد. چنین رابطه‌ای می‌تواند سلامتی فرد را هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی تضمین کند. تلاش کنید با تمرین روش‌های ایجاد یک رابطه‌ی خوب، به آرامش واقعی برسید.

۱۸. برقراری نظم در زندگی

بی‌نظمی و شلختگی تأثیرات منفی زیادی بر فعالیت‌ها و خلق و خوی افراد دارد. فرض کنید میز کار یا محیط اطراف‌تان شلوغ و به‌هم‌ریخته باشد، مسلما کار کردن در چنین شرایطی برای‌تان بسیار دشوار خواهد بود. سعی کنید به مرتب کردن و سازمان‌دهی محیط اطراف‌تان عادت کنید. در این صورت، تمام امور زندگی‌تان نیز سازمان‌یافته‌تر و منظم‌تر خواهد شد و به زودی تأثیرات مثبت نظم را بر رفتار خود خواهید دید.

۱۹. رعایت سبک و سلیقه‌ی خاص در لباس پوشیدن

نحوه‌ی لباس پوشیدن ما، نوع شخصیت و افکارمان را آشکار می‌کند. حتما تاکنون با افرادی روبه‌رو شده‌اید که همیشه در نوع پوشش خود، سبک و سلیقه‌ی خاصی را رعایت می‌کنند. با پوشیدن لباس مناسب، می‌توانید خودتان را قدرتمند‌ و با اعتماد به نفس جلوه دهید. با این کار، هم در مسائل شغلی و هم در مسائل احساسی موفق‌تر خواهید بود. مهم نیست که مرد هستید یا زن، تلاش کنید همیشه به سبک خاصی لباس بپوشید.


حتما بخوانید: نکاتی خلاقانه برای ست کردن رنگ لباس

۲۰. زمان بیشتری با عزیزان سپری کردن

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - زمان بیشتری با عزیزانتان سپری کنید

عمر ما کوتاه‌تر از آن است که وقت‌مان را به خاطر افراد دورو، دوشخصیتی و بی‌ارزش هدر بدهیم. بهترین راه شاد زیستن این است که از هر فرصتی برای وقت گذراندن با افرادی که برای‌مان اهمیت دارند و ما نیز برای آنها مهم هستیم، استفاده کنیم. پس زمان بیشتری را در کنار عزیزان‌تان سپری کنید.

۲۱. پرهیز از مشروبات الکلی و نوشیدنی‌های نامناسب

یکی از جنبه‌های منفی مشروبات الکلی و نوشیدنی‌های نامناسب مانند نوشابه‌های گازدار و نظایر آنها (علاوه بر ضررهایی که برای سلامتی دارند)، این است که نمی‌توان مصرف آنها را به سادگی کنترل کرد. بهتر است به طور کل مصرف نوشیدنی‌های نامناسب را ترک کنید.


حتما بخوانید: کدام غذاها را می‌توانید با معده خالی بخورید و کدام غذاها را نه!

۲۲. بدهی‌های کمتر

داشتن بدهی‌های زیاد، سد راه پیشرفت در زندگی می‌شود. درست است که در زندگیِ بسیاری از ما، آزادی مالی به طور کامل وجود ندارد و نمی‌توان همه‌ی بدهی‌ها را حذف کرد، اما می‌توان مقدار آنها را کنترل و مدیریت کرد. اگر به دخل و خرج خود نگاهی بیندازید، قطعا هزینه‌های غیرضروری را خواهید یافت. شاید کمی دشوار باشد، اما تلاش کنید از برخی هزینه‌های غیرضروری بگذرید. اگر بدهی کمتری داشته باشید، حتما احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

۲۳. پس‌انداز کردن

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - پس انداز کردن

اگر بتوانید بدهی‌هایتان را مدیریت کنید، با کمی صرفه‌جویی می‌توانید مقداری پول (حتی اگر ناچیز باشد) هم پس‌انداز کنید. روش‌های متعددی برای پول جمع کردن وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توانید برای خودتان یک صندوق روز مبادا درست کنید و بخشی از درآمدتان را که صرف هزینه‌های غیرضروری می‌شود در آن قرار دهید. مثلا اگر می‌خواهید به مسافرتی بروید که فعلا ضروری نیست، دست نگه‌دارید و آن را به زمان مناسب‌تر و شرایط اقتصادی بهتر موکول کنید. همچنین اگر می‌خواهید چیزی بخرید که فعلا به آن نیاز ندارید، از آن بگذرید. در این صورت می‌توانید هزینه‌ی آن را پس‌انداز کنید.


حتما بخوانید: چگونه پول خرج کنیم؛ با رعایت ۱۰ توصیه مقتصدانه همیشه پولدار بمانید

۲۴. یادگیری یک زبان خارجی

یادگیری یک زبان خارجی علاوه بر اینکه مهارت‌های ارتباطی شما را بهبود می‌بخشد، می‌تواند به تجربیات شما نیز اضافه کند و احتمالا افق‌های بیشتری را به سوی موفقیت شما در زندگی خواهد گشود. امروزه منابع زیادی برای یادگیری رایگان و مکاتبه‌ای زبان‌های خارجی وجود دارد که می‌تواند اوقات فراغت‌تان را پر کند.


حتما بخوانید: چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟

۲۵. داوطلب شدن برای امور خیریه

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - داوطلب شدن برای امور خیریه

اختصاص دادن زمان و انرژی برای کسانی که به کمک نیاز دارند، علاوه بر داشتن نوعی پاداش درونی، مزیت دیگری نیز دارد و آن آشنا شدن با افراد جدید است. با شرکت در امور خیریه، می‌توانید مهارت‌های جدیدی یاد بگیرید و به تجربیات خود بیفزایید. تلاش کنید زمانی را برای انجام فعالیت‌های نوع‌دوستانه در نظر بگیرید.

۲۶. یادگیری مهارت‌های مفید و ترکیب آنها با سرگرمی‌های جالب

اگر تمام روز فقط بنشینید و دست روی دست بگذارید، به هیچ جا نخواهید رسید. بهتر است وقت آزاد خود را برای یادگیری مهارت‌های مفیدی مانند مهارت‌های ارتباطی، ورزش مورد علاقه‌تان و نظایر آنها صرف کنید. کاری کنید یادگیری مهارت‌های جدید، برای‌تان سرگرم‌کننده باشد.


حتما بخوانید: 16 سرگرمی برای زندگی باکیفیت‌تر

۲۷. دور کردن کینه‌ها و درمان افسردگی

گاهی ممکن است زندگی بسیار سخت و فلاکت‌بار شود، اما اینکه بنشینید و غصه‌ی آن را بخورید فایده‌ای به حال‌تان نخواهد داشت. اگر به خاطر مسئله یا بحث کوچکی که با کسی داشته‌اید، بخواهید از او کینه به دل بگیرید، نتیجه‌اش فقط از دست دادن یک دوست خوب یا شریک زندگی‌تان خواهد بود و به دنبال آن غم و تلخ‌کامی خواهد آمد. بخشش، بهترین راه مقابله با مسائلی است که در گذشته اتفاق افتاده‌اند و آثار آنها هنوز باقی مانده است. کینه‌ها را دور بریزید و ببینید که چطور آرامش خواهید یافت. اگر شرایطی پیش آمده است که نمی‌توانید فردی را ببخشید یا نمی‌خواهید دیگر با او ارتباط داشته باشید، باز هم کینه را از خود دور کنید و تمام کاری که باید انجام دهید این است که از او فاصله بگیرید.


حتما بخوانید: ۱۰ فرد سمّی که باید به هر قیمتی از آنها دوری کنید

۲۸. مراقبت از یک حیوان خانگی بامزه

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - مراقبت از حیوان خانگی

بسیاری از افراد عاشق حیوانات هستند، اما متأسفانه بدون فکر و مطالعه‌ی کافی و اینکه آیا موقعیت و توانایی مراقبت از یک حیوان را دارند یا خیر، مسئولیت آن را قبول می‌کنند. اگر می‌خواهید یک حیوان خانگی داشته باشید، ابتدا شرایط را بسنجید و سپس حیوانی را که با سبک و شرایط زندگی شما متناسب است، انتخاب کنید.

۲۹. مدیریت زمان

اگر در طول روز مدام کلافه هستید و از وقت کم و کار زیادتان شکایت دارید، مشکل‌تان این است که زمان خودتان را به درستی مدیریت نمی‌کنید. مدیریت زمان یکی از مهم‌ترین مهارت‌هاست و اگر بتوانید آن را در خود تقویت کنید، اوقات فراغت زیادی خواهید یافت. از مقالات پیشنهادی ما برای یادگیری این مهارت استفاده کنید.


حتما بخوانید: ۳ راهکار ساده برای مدیریت زمان از زبان یکی از مدیران گوگل

۳۰. سفر به مناطق مختلف دنیا

اگر شرایط آن را دارید که بیشتر سفر کنید و مناطق مختلف جهان را ببینید، حتما این کار را انجام دهید. آشنایی با ملت‌های گوناگون و فرهنگ‌های مختلف، می‌تواند تجربیات زیادی را برای‌تان به همراه داشته باشد. البته چنین سفرهایی برای هر کسی مقدور نیست، زیرا ابتدا باید بودجه‌ی خود را بسنجید، تجهیزات مناسب را فراهم کنید و زمانی را به آن اختصاص دهید. اگر چنین شرایطی را ندارید، حداقل می‌توانید به سفرهای داخل کشور بروید و با فرهنگ‌های مناطق مختلف آشنا شوید.


حتما بخوانید: چرا علم می گوید تمام پولتان را خرج سفر کنید؟

۳۱. یادگیری آشپزی

آشپزی از مهارت‌هایی است که یادگیری آن برای هر کسی (زن یا مرد) توصیه می‌شود. اگر آشپزی بلد باشید، می‌توانید هر چه دوست دارید بپزید و از آن لذت ببرید. غذایی که در منزل تهیه می‌شود، قطعا از غذای بیرون سالم‌تر است و علاوه بر آن، مجبور نمی‌شوید که هزینه‌ی زیادی بابت یک وعده غذا در رستوران پرداخت کنید. می‌توانید هزینه‌ی آن را پس‌انداز کنید.

۳۲. اهمیت دادن به سلامتی

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - اهمیت دادن به سلامتی

همیشه سلامتی‌تان را در اولویت اول قرار دهید. بسیاری از افراد تا زمانی که مشکلی پیدا نکرده‌اند نزد پزشک‌شان نمی‌روند و آزمایش‌های سالانه‌ی خود را انجام نمی‌دهند. معاینات سالانه و آزمایش‌های کلی، ضروری هستند و به تندرستی ظاهری فرد ارتباطی ندارند. عادت کنید هر از گاهی نزد پزشک‌تان بروید تا سلامتی شما را بررسی کند.


حتما بخوانید: راز سلامتی چیست؛ متخصصان در این باره چه می‌گویند؟

۳۳. خودسازی

اگر به اندازه‌ی کافی شاد نیستید، وقت آن رسیده است که تغییرات جدی در زندگی خود ایجاد کنید. با نزدیک شدن به سال جدید، خودتان را از نو بسازید. خواهید دید که با این کار، شادی واقعی را در زندگی خواهید یافت و به جایی می‌رسید که شاید روزی تصور آن برای‌تان دشوار بود.


حتما بخوانید: ۱۲ تمرین خودشناسی که موفقیت را تضمین می‌کند

۳۴. وقت‌شناس بودن

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - وقت شناس بودن

وقت‌شناسی نوعی فضیلت است و فرد وقت‌شناس از احترام بالایی در جامعه برخوردار است. چنین فردی، به عنوان یک دوست قابل اعتماد و یک شریک زندگی خوب به شمار می‌رود. در محیط کار نیز وقت‌شناسی نشانه‌ی صداقت در کار است و یکی از خصوصیات خوب یک کارمند محسوب می‌شود. روش‌های وقت‌شناسی را تمرین کنید و نتایج مثبت آن را ببینید.


حتما بخوانید: چرا باید وقت‌شناس باشیم؟

۳۵. متکی به خود بودن

انواع فناوری، امکاناتی که برخی دولت‌ها در اختیار شهروندان قرار می‌دهند و همه‌ی ابزارهای مفیدی که زندگی ما را راحت‌تر کرده‌اند، سبب می‌شوند تا به راحت‌طلبی عادت کنیم. به همین دلیل، بسیاری از ما در بزرگ‌سالی نیز نمی‌توانیم مستقل عمل کنیم. بهتر است گاهی نیز به خودمان متکی باشیم و برخی از مهارت‌های لازم در زندگی را یاد بگیریم.

۳۶. کسب درآمد از سرگرمی‌های مورد علاقه

کسب درآمد از کارهای مورد علاقه و سرگرمی‌ها، رضایت بیشتری برای افراد به همراه دارد. البته این‌طور نیست که بتوان در مورد هر نوع سرگرمی این کار را انجام داد، اما مواردی وجود دارد که نشان می‌دهد یک سرگرمی ساده چگونه می‌تواند به یک حرفه‌ی سودآور تبدیل شود.

۳۷. غلبه بر شکست عشقی

اینکه مدام عاشق شوید و شکست بخورید بهتر از آن است که هرگز عشق را تجربه نکنید! البته تا حدودی می‌توان با انتخاب درست از این پیشامد جلوگیری کرد، اما گاهی نیز محاسبات غلط از آب در می‌آید و شکست عشقی اجتناب‌ناپذیر می‌شود. فرایند التیام یافتن یک قلب شکسته به زمان نیاز دارد.

۳۸. کنترل احساسات

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - کنترل احساسات

احساساتی مانند خشم در صورتی که کنترل نشوند، دردسرهای زیادی به همراه خواهند داشت، اما حسادت و غرور به مراتب مخرب‌تر هستند. اگر احساسات خود را تحت کنترل داشته باشید، حتی در بدترین شرایط نیز قادر خواهید بود منطقی فکر کنید.


حتما بخوانید: چگونه احساساتمان را کنترل کنیم؟

۳۹. مسئولیت پذیری

یکی از نشانه‌های رشد فکری این است که بتوانید قبل از تصمیم‌گیری فکر کنید. بسیار مهم است که مسئولیت هر کاری را بپذیرید و تمام تقصیرها را به گردن دیگران نیندازید.


حتما بخوانید: ۷ روش برای افزایش مسئولیت پذیری کارمندان

۴۰. یادگیری موسیقی، هنر، فرهنگ و نظایر آنها

بهترین راه برای پذیرفته شدن در جمع افراد مختلفی که هریک زمینه‌ی فکری متفاوتی دارند، این است که در مورد مسائل گوناگون و متنوع، اطلاعات جامع و کاملی داشته باشید. موضوعاتی مانند هنر، موسیقی، تاریخ و فرهنگ اغلب گیج‌کننده هستند، اما اگر وقت کافی برای یادگیری آنها اختصاص دهید و از وب‌سایت‌ها و دوره‌های آموزش آنلاین استفاده کنید، درک بهتری از این موضوعات خواهید داشت.

۴۱. محدود کردن استفاده از رسانه‌های اجتماعی

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - محدود کردن رسانه های اجتماعی

برخی از افراد زمان زیادی را برای تماشای تلویزیون، بازی ویدئویی و مانند آنها صرف نمی‌کنند، اما به جای اینها به رسانه‌های اجتماعی و محیط‌های مجازی اعتیاد دارند. اینکه در چنین محیط‌هایی با دوستان و خانواده‌ی خود ارتباط داشته باشید اصلا بد نیست، اما بهتر است زمان استفاده از آنها را محدود کنید. اگر بیش از یک ساعت به گشت‌وگذار در محیط مجازی و رسانه‌های اجتماعی می‌پردازید، دیگر وقت آن است که تغییرات اساسی در این روند به وجود بیاورید.


حتما بخوانید: وقتی پُست گذاشتن از زندگی، از خودِ زندگی مهم‌تر می‌شود

۴۲. یادگیری دفاع شخصی

دفاع شخصی یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها برای حفظ امنیت خودتان و عزیزان‌تان است. دفاع شخصی فقط به معنای این نیست که یاد بگیرید چطور به کشاله‌‌ی ران یا کتف کسی ضربه وارد کنید. باید یاد بگیرید که چگونه از خودتان دفاع کنید و چه کاری انجام دهید که تا جای ممکن از ایجاد درگیری جلوگیری کنید.

۴۳. رمانتیک بودن

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - رمانتیک بودن

ممکن است عشق در روابط پایدار و طولانی‌مدت تا حدودی کمرنگ شود، اما دلیلی ندارد که به طور کامل از بین برود. حتی اگر آدم رمانتیکی نیستید، گاهی رفتارهای عاشقانه از خود نشان بدهید. به عنوان مثال، هر از گاهی یک برنامه‌ی شام ویژه ترتیب بدهید، به همسرتان بگویید دوستش دارید، با او صحبت کنید و به حرف‌های یکدیگر گوش دهید. نکات زیادی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای پایدار ماندن عشق‌تان استفاده کنید.

۴۴. به خاطر سپردن تاریخ‌های مهم

در روابط عاشقانه و پایدار، فراموش نکردن تاریخ تولد، سالگردها و سایر تاریخ‌های مهم از اهمیت زیادی برخوردار است. در مورد ترفندهای تقویت حافظه مطالعه کنید و آنها را برای به خاطر سپردن تاریخ‌های مهم به کار ببرید.

۴۵. شرکت در فعالیت‌های اجتماعی

گردش رفتن با جمعی از دوستان و فعال بودن مزایای زیادی دارد. می‌توانید از سرگرمی‌های مختلفی لذت ببرید، با افراد جدید ملاقات کنید و علاوه بر همه‌ی اینها، مهارت‌های مدیریتی و در جمع بودن را در خود تقویت کنید. اگر فردی درونگرا یا خجالتی هستید، از روش‌هایی که کمک می‌کنند به یک فرد نسبتا فعال و اجتماعی تبدیل شوید، کمک بگیرید.


حتما بخوانید: چطور بر خجالتی بودن و ترس از گفتگو با دیگران غلبه کنیم؟

۴۶. خلاق بودن

گاهی اوقات، ذهن‌مان به حدی خسته و مغشوش است که نمی‌تواند کوچک‌ترین خلاقیتی در کارها از خود نشان بدهد. این امر به ویژه برای کسانی که مطرح کردن ایده‌های جدید و تفکرات خارج از چارچوب، لازمه‌ی شغل آنهاست، بسیار بد است. روش‌های مختلفی وجود دارد که با مطالعه‌ی آنها می‌توانید ایده‌های خلاقانه‌ی خود را نمایان کنید.


حتما بخوانید: برترین تکنیک های خلاقیت؛ حس نوآوری را در خود تقویت کنید

۴۷. به نمایش گذاشتن هنرها

در حالی‌که برخی افراد افکار علمی و منطقی دارند، برخی دیگر از افکار خلاقانه بهره می‌برند. انجام کارهای خلاقانه و هنری می‌تواند به تسکین استرس کمک کند، ذهن‌تان را هوشیار و جسم‌تان را فعال نگه‌دارد. نوشتن، صنایع دستی، ساختن وسایل مفید از اشیای بی‌مصرف و کارهایی از این دست می‌توانند روح‌تان را آزاد کنند. وب‌سایت‌های متعددی وجود دارند که ایده‌هایی برای انجام این کارهای هنری در اختیارتان قرار می‌دهند. می‌توانید از آنها استفاده کنید.

۴۸. روبه‌رو شدن با ترس‌ها و دلواپسی‌ها

ترس و دلواپسی از آن دسته احساساتی هستند که سبب بروز مشکلاتی برای فرد می‌شوند. بین تصمیماتی که برای سال جدید گرفته‌اید، این دو مورد را فراموش نکنید. ترس‌ها و دلواپسی‌ها همیشه همراه انسان هستند، بنابراین تلاش کنید آنها را کنترل کنید. این کار سبب برطرف شدن بسیاری از نگرانی‌های غیرضروری‌تان خواهد شد.


حتما بخوانید: چگونه شجاع باشیم؛ نکاتی کاربردی برای اینکه بتوانیم ترس خود را کنار بگذاریم

۴۹. نوشتن کتاب یا خاطرات

50 ایده برای زندگی بهتر در سال جدید - نوشتن وقایع روزانه

بسیاری از مردم حرف‌های جالبی برای گفتن دارند، اما اعتماد به نفس کافی و مهارت برای نوشتن این حرف‌ها را ندارند. از نوشتن نترسید و سعی کنید افکارتان را روی کاغذ بیاورید. نوشتن رویدادهای عادی روزمره (حتی با عجله!) در دفتر خاطرات، کاری ارزشمند است. نوشتن را تمرین کنید.


حتما بخوانید: چگونه کتاب بنویسیم؛ قدم به قدم تا نویسندگی

۵۰. پایبندی به عادات سالم و خوب

هنگامی که موفق شدید تغییرات مثبت و عادت‌های خوب را در خودتان ایجاد کنید، زمان آن می‌رسد که آنها را به طور دائمی در خود حفظ کنید. به عادت‌های خوب‌تان پایبند بمانید تا جایی که جزئی از شخصیت شما شوند. در این صورت، توانسته‌اید در رشد و اصلاح خودتان گام بزرگی بردارید.


حتما بخوانید: ۱۰ عادت ساده برای بالا بردن کیفیت زندگی

این مقاله، مجموعه‌ای از توصیه‌ها، نکات و ترفندهایی را در اختیار شما قرار داد که با کمک آنها می‌توانید برخی از تغییرات مثبت و ماندگار را در خود و زندگی‌تان ایجاد کنید. بکوشید عادت‌های مثبت و خوب دیگری را نیز به این فهرست اضافه کنید.
در پایان، تغییرات مثبتی را که در سال جدید برای‌تان اتفاق افتاد و توانستید از آنها در رشد و توسعه‌ی فردی‌تان استفاده کنید، با ما در میان بگذارید.

پیشاپیش سال نو مبارک!

برگرفته از: lifehack

موانع پیشرفت خود را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی‌تان تبدیل کنید.

۱۳،۰۰۰ تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 6 دیدگاه)
 1. Amirhossein Panahifar می‌گوید

  سعی می کنم ان شاء الله در سال جاری جدید به 90 درصد و یا 100 این ایده های خیلی جالب عملی کنم…
  ممنون از مقاله خیلی مفید و جالب تان!

  1. بهاره رضاجو می‌گوید

   این عالیه دوست عزیز. امیدوارم صد در صد بتونید به هدفتون برسید. سپاس از شما.

 2. علی.معصومی می‌گوید

  با سلام و احترام

  ضمن تبریک سال نو و ارزوی بهترینها

  در مجموع جمع بندی بسیار خوبی بود
  ولیکن در خصوص ایتم 22 بدهی کمتر
  این موضوع اشتباهی است که همه محافظه کاران بهم توصیه میکنند
  لیکن بقول اقای تونی رابینز
  باید از دایره امنیت خویش خارج شد تا به سود و درامد بیشتر دست یافت.
  و از حداکثر بنیه اعتباری خویش همیشه بهره جست
  با کم خوردن و گرد خوابیدن کسی تا بحال به جایی نرسیده است
  و اسودگی خاطر به این معناست که ما با حداکثر سرعت و توان خویش در زندگی حرکت کنیم ولیکن ارام و به دور از اضطراب وگرنه در چهارچوبی محدود و کنج عزلت نشستن و دوری جستن از هر بدهی و وام و بهره جستن از اعتبارات خویش نتیجه ایی جز جا ماندن از پیشرفت های مالی در پی نخواهد داشت.

  با این اوصاف از زحمات تک تک شما صمیمانه قدردانی میکنم
  و براتون ارزوی پیشرفت روزافزون در مسیری که انتخاب کردید که در واقع افزایش آگاهی هموطنان است موفق باشید
  تبریک میگم به همگی شما
  با ارزوی بهترین ها
  علی.معصومی
  نوروز1396

  1. بهاره رضا جو می‌گوید

   با سلام و سپاس. به نکته جالبی اشاره کردید دوست عزیز. اما در کل باید گفت که با وجودی که بدهی اجتناب ناپذیره، اما برای بعضی ها مثل من، هر چی کمتر باشه خیال آدم راحت تره. گاهی خود من مثلا در مورد خرید یه چیز غیر ضروری صبر کردم و بعدا در موقعیت مناسبی خریدمش. یعنی وقتی که می تونستم با بدهی گذاشتن بخرم، اول پولش رو جمع کردم و بعد خریدمش و در عوض خیالم راحت بود. ممکنه در مورد همه صدق نکنه، حق با شماست. سپاسگزارم از نظر شما.

 3. ناشناس می‌گوید

  مفید بود ممنون🙏