مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

حملات پانیک چیست؛ از نشانه‌ها تا درمان

39

حملات پانیک به معنای هجوم ناگهانیِ نگرانی و ترس بسیار شدید است. در این حالت قلب شما به شدت می‌زند و نمی‌توانید نفس بکشید. حتی شاید احساس کنید در حال مردن یا دیوانه شدن هستید. اگر حملات پانیک درمان نشوند ممکن است منجر به اختلال پانیک یا مشکلات دیگر شوند. این حملات حتی می‌توانند شما را از فعالیت‌های روزمره بازدارند، اما خبر خوب این است که حملات پانیک قابل درمان هستند. با درمان مناسب می‌توانید علائم پانیک را از بین ببرید یا به حداقل برسانید و کنترل زندگی‌تان را دوباره به دست بگیرید.


حتما بخوانید: علائم استرس چیست؛ این نشانه‌ها را بشناسید و آن را متوقف کنید

اقداماتی که می‌توانید برای جلوگیری از حملات پانیک انجام بدهید:

 1. دائم در حال حرکت باشید. بیش از یک ساعت یک جا ننشینید؛
 2. آرام و عمیق نفس کشیدن را یاد بگیرید و نفس‌تان را حبس نکنید؛
 3. نزدیک خانواده یا دوستان بمانید؛
 4. تمرینات ریلکسیشن را بخشی از برنامه‌ی روزانه‌تان کنید؛
 5. مصرف الکل، کافئین و نیکوتین را کم کنید؛
 6. به اندازه‌ی نیاز بدن‌تان بخوابید و استراحت کنید؛
 7. با مطالعه‌ی مطالب مرتبط، اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

حملات پانیک با ترس معمولی چه فرقی دارند؟

تفاوت حملات پانیک با ترس معمولی

همه‌ی ما با ترس مواجه شده‌ایم. منظورمان همان احساس رایج و آشنایی است که هنگام روبه‌رو شدن با چیزی ناشناخته‌ یا موقعیتی نامناسب به سراغ‌مان می‌آید. این واکنش بخشی از پاسخ سیستم عصبی ما به موقعیت‌های خطرناک یا احتمالا خطرآفرین است و ما را برای ستیز یا گریز آماده می‌کند. اما پانیک موجی ناگهانی از وحشت است و به واسطه‌ی ناگهانی بودن و شدت فلج‌کننده‌ای که دارد، شناخته می‌شود. حملات پانیک کاملا ناگهانی و بدون هیچ اخطاری اتفاق می‌افتند. حتی ممکن است وقتی در حالت آرامش یا در خواب هستید دچار حمله شوید.‌
حمله‌ی پانیک ممکن است تنها یک‌بار رخ بدهد اما در بیشتر افراد تکرار می‌شود. حملات پانیک مکرر معمولا در موقعیت‌های محرک پیش می‌آیند. موقعیت‌هایی مانند عبور کردن از پل یا صحبت کردن در جمع؛ مخصوصا اگر این موقعیت قبلا هم باعث حمله‌ی پانیک شده باشد. اغلب موقعیت‌هایی که باعث پانیک می‌شوند موقعیت‌هایی هستند که در آنها احساس خطر می‌کنید و حس می‌کنید راه گریزی ندارید.
ممکن است یک یا چند حمله‌ی پانیک را تجربه کرده باشید و در حالت کلی کاملا سالم و سرحال باشید، اما ممکن است حملات پانیک شما بخشی از بیماری دیگری مانند اختلال پانیک، فوبیای ترس از اجتماع یا افسردگی باشند. فرقی نمی‌کند علت چه باشد، در هر صورت حملات پانیک قابل درمان هستند. روش‌ها و درمان‌های مؤثری وجود دارند و به شما کمک می‌کنند با این مشکل کنار بیایید.

داستان پائولا

پائولا شش ماه پیش اولین حمله‌ی پانیک را تجربه کرد. او در دفترش در حال آماده شدن برای یک سخنرانی کاری مهم بود که ناگهان موج شدیدی از ترس را در وجودش احساس کرد. بعد اتاق شروع به چرخیدن کرد و او احساس کرد هر لحظه ممکن است به بالا پرتاب شود. همه‌ی بدنش می‌لرزید و نمی‌توانست تنفسش را کنترل کند. قلبش آن‌قدر تند می‌زد که انگار می‌خواست از سینه‌اش به بیرون پرتاب شود‌. او میز را چنگ زد و در همان حالت ماند تا حمله تمام شد. اما این حمله او را به شدت تکان داد.
دومین حمله‌ی پائولا سه هفته بعد بود و بعد از آن، حملات با فاصله‌ی کمتری رخ می‌دادند. او نمی‌داند کی یا کجا قرار است دچار حمله شود و از اینکه در مقابل جمع دچار حمله شود می‌ترسد. به همین دلیل به جای اینکه بعد از کار با دوستانش بیرون برود، در خانه می‌ماند و با وجود اینکه دفتر کارش در طبقه‌ی دوازدهم است از سوار شدن آسانسور خودداری می‌کند چون می‌ترسد در آسانسور دچار حمله شود و در هنگام حمله در آن گیر بیفتد.

نشانه‌ها و علائم حمله‌های پانیک

حملات پانیک معمولا هنگامی رخ می‌دهند که در خانه نیستید، ولی اصولا ممکن است در هر جا و هر زمانی اتفاق بیفتند. ممکن است در حال خرید در مغازه باشید، در خیابان قدم بزنید، در حال رانندگی باشید، یا در خانه روی مبل لم داده و در حال تماشای تلویزیون باشید.
نشانه‌ها و علائم حمله‌ی پانیک ناگهانی ظاهر می‌شوند و معمولا ظرف ده دقیقه به حداکثر می‌رسند. بیشتر حملات پانیک بعد از ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت به پایان می‌رسند و معمولا بیشتر از یک ساعت طول نمی‌کشند. یک حمله‌ی پانیک کامل شامل تعدادی از علائم زیر است:

 • کوتاه شدن نفس‌ها و نفس‌نفس زدن؛
 • تپش قلب یا افزایش ضربان قلب؛
 • درد یا ناراحتی در قفسه‌ی سینه؛
 • لرزیدن؛
 • احساس خفگی؛
 • احساس غیر واقعی بودن یا جدا بودن از محیط اطراف؛
 • عرق کردن؛
 • تهوع یا دل‌آشوبه؛
 • احساس گیجی، غش کردن؛
 • احساس بی‌حسی یا مورمور شدن؛
 • احساس سرما یا گرمای‌ شدید؛
 • ترس از مرگ، از دست دادن کنترل یا دیوانه شدن.

حمله‌ی پانیک یا حمله‌ی قلبی؟

بیشتر نشانه‌های حمله‌ی پانیک فیزیکی هستند و گاهی آن‌قدر شدیدند که فرد فکر می‌کند دچار حمله‌ی قلبی شده است. در حقیقت بیشتر افرادی که دچار حملات پانیک می‌شوند، بارها به دکتر یا اورژانس مراجعه می‌کنند تا درمانی برای مشکل‌شان پیدا کنند چون باور دارند دچار مشکل پزشکی حادی هستند که زندگی‌شان را تهدید می‌کند. اگرچه باید علائمی مانند درد قفسه‌ی سینه، تپش قلب و سخت شدن تنفس را جدی بگیریم، اما معمولا حملات پانیک هستند که به اشتباه حملات قلبی تصور می‌شوند نه برعکس.


حتما بخوانید: دلایل حمله‌ قلبی و راه‌های پیشگیری از آن

نشانه‌ها و علائم اختلال پانیک‌

علائم اختلال پانیک

بسیاری از افراد دچار حملات پانیک می‌شوند و غیر از آن عوارض یا مشکل دیگری برای‌شان پیش نمی‌آید. اگر فقط یک یا دو حمله‌ی پانیک داشته‌اید، خیلی نگران نباشید. با این حال بعضی از افرادی که حملات پانیک را تجربه می‌کنند، دچار اختلال پانیک می‌شوند. اختلال پانیک به دلیل حملات مکرر پانیک و تغییرات عمده در رفتار یا نگرانی شدید در مورد حمله‌های بعدی به وجود می‌آید.

تشخیص اختلال پانیک

اگر علائم زیر را دارید ممکن است دچار اختلال پانیک باشید:

 • تجربه‌ی حملات مکرر و ناگهانی پانیک که به موقعیت خاصی بستگی ندارند؛
 • نگرانی زیاد در مورد حمله‌های پانیک دیگر؛
 • رفتارتان به خاطر حمله‌های پانیک تغییر کرده‌ است، مثلا از رفتن به جاهایی که قبلا در آنها دچار حمله‌ی پانیک شده‌اید خودداری می‌کنید.

هرچند یک حمله‌ی پانیک احتمالا چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد اما تأثیری که بر شما می‌گذارد، طولانی‌مدت است. اگر دچار اختلال پانیک باشید، حملات پانیک مکرر تأثیر خود را بر شما خواهند گذاشت. خاطره‌ی ترس و وحشت بسیار شدیدی که در هنگام حمله تجربه کرده‌اید، می‌تواند بر اعتماد به نفس شما تأثیر منفی بگذارد و زندگی روزمره‌ی شما را تحت تأثیر قرار بدهد.

همه‌ی این موارد در نهایت باعث به وجود آمدن این علائم اختلال پانیک می‌شوند:

۱. نگرانی‌ پیش‌نگرانه

به جای اینکه احساس آرامش کنید و خودتان باشید، بین حمله‌های پانیک نگران و عصبی هستید. این نگرانی ریشه در ترس از حملات بعدی دارد. این «ترس از ترس» اغلب اوقات در شما وجود دارد و می‌تواند واقعا ناتوان‌کننده باشد.

۲. خودداری از حضور در بعضی مکان‌ها

از حضور در موقعیت‌ها یا محیط‌های خاص خودداری می‌کنید. به این دلیل که آن موقعیت قبلا باعث حمله‌ی پانیک در شما شده است یا شاید از حضور در مکان‌هایی که در صورت رخ دادن حمله در آنها امکان فرار یا دریافت کمک وجود نداشته باشد، خودداری کنید. خودداری فوبیایی در بیشترین حد خود تبدیل به آگورافوبیا یا ترس از مکان‌های شلوغ می‌شود.


حتما بخوانید: درمان اضطراب با ۱۵ راه آسان و موثر

اختلال پانیک همراه با آگورافوبیا

آگورافوبیا - حملات پانیک

آگورافوبیا قبلا به عنوان ترس از مکان‌های باز و عمومی شناخته می‌شد، اما اکنون باور بر این است که آگورافوبیا بر اثر حملات پانیک به وجود می‌آید. آگورافوبیا باعث می‌شود بترسید که در موقعیت‌هایی که فرار از آنها مشکل و یا خجالت‌آور است، دچار حمله‌ی پانیک شوید. شاید از حضور در مکان‌هایی که در صورت رخ دادن حمله‌، امکان دریافت کمک نداشته باشید هم بترسید.
این ترس‌ها باعث می‌شوند از موقعیت‌های بیشتر و بیشتری دوری کنید. مثلا ممکن است از رفتن به مکان‌های شلوغ مانند فروشگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی خودداری کنید. ممکن است سوار شدن در ماشین، هواپیما، مترو و انواع وسایل نقلیه‌ی دیگر هم برای شما وحشت‌آور شود. در موارد بسیار شدید، ممکن است تنها محلی که در آن احساس امنیت می‌کنید، خانه‌‌ی خودتان باشد.
موقعیت‌ها و فعالیت‌هایی که اگر دچار آگورافوبیا باشید احتمالا از آنها دوری می‌کنید:

 • دور شدن از خانه، رانندگی یا بیرون رفتن بدون همراه؛
 • فعالیت فیزیکی سخت، به این دلیل که فکر می‌کنید می‌تواند باعث حمله‌ی پانیک شود؛
 • رفتن به مکان‌هایی که فرار از آنها دشوار است مانند رستوران‌، تئاتر، مغازه‌ها یا وسایل نقلیه‌ی عمومی؛
 • مکان‌هایی که حمله‌ی پانیک در آنها باعث شرمندگی شما می‌شود مانند مهمانی‌های اجتماعی؛
 • خوردن یا آشامیدن هر چیزی که بتواند موجب حمله‌ی پانیک شود، مثلا الکل، کافئین، غذاها یا داروهای خاص.

با وجود اینکه آگورافوبیا ممکن است در هر زمانی شکل بگیرد، محتمل‌ترین زمان شکل‌گیری آن یک سال بعد از شروع اولین حملات مکرر است.

دلایل حمله‌ی پانیک و علل اختلال پانیک

با وجود اینکه دلیل حملات پانیک و اختلال پانیک دقیقا مشخص نیست، حمله‌ها‌ی پانیک در خانواده‌ها ارثی هستند. همچنین به نظر می‌رسد ارتباطی بین این حملات و تغییرات عمده در سبک زندگی وجود دارد؛ تغییراتی مانند فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه و ورود به محل کار، ازدواج یا بچه‌دار شدن. استرس شدید، مرگ یکی از عزیزان، طلاق یا از دست دادن شغل هم می‌تواند محرک حمله‌ی پانیک باشد.
حملات پانیک همچنین می‌توانند بر اثر بیماری یا عارضه‌ای فیزیکی رخ بدهند. اگر از نشانه‌های پانیک رنج می‌برید باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا از نظر موارد زیر بررسی شوید:

 • پایین افتادگی دریچه‌ی میترال (مشکل قلبی کوچکی است که بر اثر درست بسته نشدن یکی از دریچه‌های قلب رخ می‌دهد)؛
 • پرکاری تیروئید؛
 • هیپوگلیسمی (قند خون پایین)؛
 • مصرف مواد محرک (آمفتامین‌ها، کافئین و کوکائین)؛
 • قطع کردن مصرف یک دارو.

درمان حمله‌ی پانیک و اختلال پانیک

حمله‌ها و اختلال پانیک قابل درمان هستند و معمولا با به کارگیری استراتژی‌های خوددرمانی یا چند جلسه درمان، با موفقیت برطرف می‌شوند.

۱. درمان به روش رفتار آگاهانه

روش رفتار آگاهانه مؤثر‌ترین روش درمان حمله‌های پانیک، اختلال پانیک و آگورافوبیاست. روش درمانی رفتار آگاهانه بر فکر کردن به الگوها و رفتارهایی که محرک حمله‌ی پانیک هستند تمرکز دارد. این روش به شما کمک می‌کند واقع‌بینانه‌تر به ترس‌هایتان نگاه کنید.

مثلا اگر در حال رانندگی دچار حمله‌ی پانیک شوید بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد چیست؟ شاید مجبور شوید کنار بزنید و مدتی توقف کنید، اما احتمال اینکه تصادف کنید یا دچار حمله‌ی قلبی شوید بسیار کم است. وقتی متوجه شوید که هیچ چیز هولناکی قرار نیست رخ بدهد، تجربه‌ی یک حمله‌ی پانیک دیگر به اندازه‌ی قبل وحشتناک نیست.

۲. روش درمانی افشا

در این روش درمانی شما در یک محیط امن و کنترل‌شده در معرض حالات فیزیکی پانیک قرار می‌گیرید. این روش به شما کمک می‌کند راه‌های بهتری برای کنار آمدن با حملات پیدا کنید. شاید از شما خواسته شود که نفس‌نفس بزنید، سرتان را از طرفی به طرف دیگر بچرخانید یا نفس‌تان را نگه دارید. این تمرینات مختلف باعث شبیه‌سازی احساساتی مانند حالت پانیک می‌شوند. با هر بار تکرار این وضعیت، ترس شما از این حالات بدنی کمتر می‌شود و بهتر می‌توانید حملات پانیک‌ را کنترل کنید.
اگر دچار آگروفوبیا هستید قرار گرفتن در معرض موقعیت‌هایی که از آنها می‌ترسید هم بخشی از درمان است. در روش درمانی افشا برای فوبیاهای خاص، شما آن‌قدر با موقعیتی که از آن می‌ترسید روبه‌رو می‌شوید تا آن ترس به تدریج از بین برود. طی این تجربه شما متوجه می‌شوید که این موقعیت صدمه‌ای به شما نمی‌زند و کنترل احساسات شما در دست خودتان است.


حتما بخوانید: اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

۳. درمان دارویی

درمان دارویی برای حملات پانیک

دارو می‌تواند به طور موقت اختلال پانیک را درمان کند یا بعضی از علائم آن را کاهش بدهد. با این وجود، دارو نمی‌تواند آن را کاملا درمان یا برطرف کند. مصرف دارو در موارد بسیار شدید می‌تواند مفید واقع شود، ولی نباید به تنهایی به آن اکتفا کرد. دارو زمانی بیشترین تأثیر را دارد که با درمان‌های دیگر و تغییر سبک زندگی همراه باشد. مهم‌ترین بخش درمان، مشخص کردن علت حملات پانیک است.
داروهایی که برای اختلال پانیک مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل موارد زیر است:

 • داروهای ضدافسردگی: چندین هفته طول می‌کشد تا این داروها اثر کنند پس باید به صورت مداوم آنها را مصرف کنید، نه فقط هنگام حمله.
 • بنزودیازپین‌ها: این دسته داروهای ضد اضطرابی هستند که خیلی سریع عمل می‌کنند (معمولا بین سی دقیقه تا یک ساعت). مصرف آنها در هنگام حمله‌ی پانیک باعث می‌شود علائم حمله به سرعت برطرف شوند. با این حال، بنزودیازپین‌ها به شدت اعتیادآورند و قطع کردن مصرف آنها می‌تواند عوارضی جدی در پی داشته باشد. پس باید در مصرف آنها احتیاط کرد.

نکاتی که باید برای کمک به خودتان بدانید

در مورد حمله‌های پانیک، کمک و درمان تخصصی می‌تواند بسیار مهم باشد، ولی کارهای زیادی هم هستند که با انجام آنها به خودتان کمک می‌کنید:

۱. اطلاعات‌تان در مورد پانیک و اضطراب را بالا ببرید

کافی است راجع به پانیک بیشتر بدانید تا مقدار زیادی از اضطراب و سردرگمی شما برطرف شود. پس در مورد اضطراب، اختلال پانیک و احساس وحشت هنگام حمله‌ی پانیک مطالعه کنید. شما با این کار متوجه می‌شوید که حالات و احساساتی که در هنگام حمله‌ی پانیک به شما دست می‌دهد عادی هستند و در حال دیوانه شدن نیستید.


حتما بخوانید: اضطراب چیست؛ با نشانه‌های اضطراب و راه‌های درمان آن آشنا شوید

۲. از مصرف سیگار، الکل و کافئین خودداری کنید

همه‌ی این مواد می‌توانند در افراد مستعد باعث حمله شود، پس بهتر است از مصرف الکل، سیگار، قهوه و هر نوشیدنی کافئین‌دار دیگری خودداری کنید. همچنین در مصرف داروهای حاوی مواد محرک مانند قرص‌های لاغری و داروهای سرماخوردگی بدون خواب‌آلودگی احتیاط کنید.


حتما بخوانید: چطور سیگار را ترک کنیم؟

۳. یاد بگیرید تنفس‌تان را کنترل کنید

تنفس سریع (Hyperventilation) باعث حالات زیادی مانند گیجی و سختی قفسه‌ی سینه می‌شود که در هنگام حمله‌ی پانیک به وجود می‌آیند. از طرف دیگر تنفس عمیق می‌تواند نشانه‌های پانیک را برطرف کند. با در دست گرفتن کنترل تنفس‌تان، مهارت آرام کردن خودتان در هنگام شروع حالت اضطراب را به دست می‌آورید. وقتی بتوانید تنفس‌تان را کنترل کنید بهتر می‌توانید ترس‌تان را مدیریت کنید.


حتما بخوانید: ۶ تمرین تنفس برای آرامش در کمتر از ۱۰ دقیقه

۴. تکنیک‌های ریلکسیشن را تمرین کنید

فعالیت‌هایی مانند یوگا، مراقبه و ریلکسیشن وقتی به طور منظم انجام شوند، موجب آرامش بدن می‌شوند و احساس لذت و تعادل فکری را افزایش می‌دهند. پس سعی کنید در برنامه‌ی روزانه‌تان وقتی برای آنها اختصاص بدهید.


حتما بخوانید: فواید یوگا برای سلامتی چیست

۵. با خانواده و دوستان‌تان ارتباط نزدیک داشته باشید

وقتی احساس تنهایی می‌کنید اضطراب در وجود شما پیشروی می‌کند. پس دائما با افرادی که به شما اهمیت می‌دهند در ارتباط باشید. اگر احساس می‌کنید تنها هستید و هیچ‌کس را ندارید، راه‌های جدیدی برای ملاقات با افراد تازه و پیدا کردن دوستان جدید پیدا کنید.


حتما بخوانید: چگونه دوست پیدا کنیم

۶. مرتب ورزش کنید

ورزش کردن یک روش طبیعی برای از بین بردن اضطراب است پس سعی کنید روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید. می‌توانید آن را در سه دوره‌ی ده دقیقه‌ای انجام بدهید. ورزش‌های هوازی ریتمیک که هم به فعالیت دست‌ها و هم پاها احتیاج دارد مثل راه رفتن، دویدن، شنا یا ایروبیک مؤثرتر هستند.


حتما بخوانید: فواید ورزش برای سلامتی؛ چرا از همین امروز باید ورزش کردن را شروع کنیم؟

۷. خواب کافی و آرام

خواب نامناسب یا کم‌خوابی می‌تواند اضطراب را بیشتر کند. سعی کنید هر شب ۷ تا ۹ ساعت خواب آرام داشته باشید.


حتما بخوانید: وقتی واقعا استرس داریم چگونه بخوابیم؟

برگرفته از: helpguide

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

39 دیدگاه
 1. Saba می‌گوید

  سلام ٢٢سالمه و الان حدوده يك ساله كه متوجه شدم پانيك دارم هيچ قرصي هم مصرف نميكنم يه سري حملات بهم دست ميداد كه تا دكتر نميرفتم و زيره سِرُم خوب نميشدم با تشخيص يه دكتر متوجه شدم بيماريه پانيك يه مدت خوب شده بودم ولي الان دوباره چندروزه دارم از اين بيماري به شدت رنج ميبرم چون حدوده يه هفتس كه مريض شدم معده درد دارم و گوش درد دارم تشخيص دكترا عفونت بود براي همين ترسيدم همش احساس ميكنم هر لحظه ممكنه بميرم و قلبم ايست كنه الانم كه دارم اينو مينوسم دچاره حمله شديدي شدم واقعا بايد چيكار كنم من دارم اعذاب ميكشم

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   بهتره مراحل درمان‌تون رو تحت نظر یه پزشک خوب پیگیری کنید. در کنارش به یاد داشته باشید که رفتار آگاهانه، تغییر سبک زندگی، مدیتیشن، ورزش، خواب کافی و … میتونن بهتون کمک کنن.
   با ارزوی سلامتی برای شما

 2. حمید می‌گوید

  به سایت دکتر دانیال نصیر زاده سر زده و مقاالات ، نقش فلزات سنگین در کبد و اختلال غدد فوق کلیوی رو بخونید، حتما درمان میشید

 3. «« مجید »» می‌گوید

  سلام بسیار ممنونم مطالبی خوبی گفتید باعث شد خیالم راحت شه
  من مدت ها افسردگی شدید داشتم شاید ۱۷سال من درگیر لفسردگی بودم و در دوره هایی بسیار شدید بود که من دچار میگرن شدم ماه های متوالی سردرد داشتم بدون اینکه لحظه ای ارامش داشته باشم تا اینکه از ۴سال پیش ناراحت که میشدم لحظاتی مغزم تند میشد احساس میکردم دارم بیهوش میشم تا امسال چند ماه پیش شب ها و روز ها که میخوابیدم ناگهانی سینه ام درد میگرفت و احساس میکردم سیم برق به سینه ام وصل شده و حالت بسیار دلهره اوری داشتم دیگه خوابم نمیبرد هر چند خیلی خوابم میومد ولی از ترس بازگشت ترجیح میدادم نخوابم به همه پزشکان مراجعه میکردم همه جور ازمایش و نوار گرفتم همه سالم بودند هر روز بدتر میشدم استرس سردرد سرگیجه و حالت تهوع و ضعف شدید بدنی داشتم و هنوز هم دارم هر چند کمی بهترم مشکلات و استرس های روزانه باعث میشه بهبودی صورت نگیره .. داروی نوربتریپتیلین و ناپروکسن مصرف میکردم کمی بهتر شدم . تا اینکه با این بیماری اشنا شدم خیلی از مدیر سایت و همه دوستان سپاسگذارم حداقل خیالم راحت شد …

 4. شهرام می‌گوید

  اینم اضافه کنم که بقیه عوارض موقع حمله هام شبیه همین عوارض پانیک هستن و واقعا این موضوع من رو امیدوار و خوشحال کرده چون حداقل تا جایی که خوندم حمله پانیک کسی رو نمیکشه.

 5. شهرام می‌گوید

  Shahram:
  من اصلا چیزی در مورد حمله پانیک نمیدونستم. هر دفعه رفتم اورژانس مرکز قلب فقط. آخرم دکترا تشخیص آریتمی قلبی دادن برام. و مدتهاست که دارم با قلب درد و استرس و قرص قلب, فشار خون فوقولاده پایین, و روزشمار مردن زندگی میکنم. الان این گروه رو دیدم خیلی امیدوارم کرد شاید منم مشکل قلبی نداشته باشم یه درصد. 🙄

  میشه کمکم کنید لطفا 🙏 مهمتر از همه میخوام بدونم ممکنه حمله پانیک بتونه ایجاد آریتمی قلبی کنه و دلیل فشار عمدتا پایینم هم باشه ؟! 

  و اینکه من معمولا در طول روز هم اکثرا احساس قلب درد دارم. ولی خود دکتر قلبم هم دردم رو جدی نگرفت و براش کلرودیازپوکساید تجویز کرده برام. ولی من واقعا درد حس میکنم تو قلبم و پشت فرمون سنگینی رو سینم دارم. من ۳۲ سالمه. 

  بازم ممنون میشم کمک کنید
  خواهش میکنم یک نفر آگاه جواب من رو بده فقط.

  1. سهیلا می‌گوید

   سلام دوست عزیز…من هم ۹ ماهی هست که این مشکل رو دارم..اوایل فکر میکردم مشکل قلبی هست..چندین دکتر قلب و عروق عوض کردم تا بالاخره بعد از نوار قلب و اکو و تست ورزش گفتن ک مشکل قلبی نیست و مربوط ب اعصاب میشه…یکی تز پزشکا بهم گفت اریتمی داری و ۳تا دریچه قلبت افتادگی داره…منو خیلی ترسوند…جواب رو پیش دو تا دکتر دیگه بردم ولی گفتن جای نگرانی نیست…البته من بعد از فوت مادربزرگم ب این روز افتادم…شماهم اگر ب جز اریتمی مشکل خاص قلبی ندارید و اگر از نظر روحی فکر میکنید که مشکلی هست پیش روانپزشک برید..چون علائم ناراحتی های روحی خیلی ب ناراحتی قلبی نزدیکه… مطمعن باشید چیزی نیست من تو این ۹ماه از ترس ۳بار اکو گرفتم.اخرشم گفتن قلبت سالمه…بااین حال بخاطر فشارروحی هنوزم قلبم درد میکنه…در ضمن ارامبخش اگه مصرف میکنید باعث میشه فشارتون بالا نره

 6. حمید می‌گوید

  سلام من ۳۷ سالمه نزدیک هشت سال بود بخاطر فشار عصبی و تنش
  به وسواس فکری از نوع شدیدش اتک پانیک دچار بودم شبها به فکر خودکشی بودم ،چند مدت زیر نظر دکتر بودم که قرصهایی مثل الپرازوم، …. میدادن که خوبم نمیکرد تا اینکه پیش دکتر رفتم وکپسول فلوکستین رو تجویز کرد ومدت شش ماه مصرف کردم و خوب شدم ولی ته مغزم افکار منفی راحتم نمی گذاشت و گهگاه به سراغم می اومد اما بعد از چند سال دوباره به سراغم اومد اینسری بسیار شدید تر شبها نمی تونستم بخوابم و تا دو سه شب تو خیابون قدم میزدم بلکه اروم بشم از جاهای تنگ و تاریک و حتی خونه واهمه داشتم.به مسافرت رفتم بلکه بهتر بشم ولی بدتر شد که بهتر نشد.
  یک روز که از کنار یک عطاری میگذشتم تابلو طب ایرانی نظرم رو جلب کرد و رفتم پیش عطاری و گفتم دچار وسواس فکری و افکار منفی شدم، باورتون نمیشه دیدم عطار علایم بیماری من رو بهتر از هر دکتری بهم توضیح داد و گفت سودای بدن شما بالاست و من شما را درمان میکنم پیش خودم گفتم لاف میزنه وقتی دکترا نتونستن کاری بکنن یه عطار از کجا میتونه، با نا امیدی چند تا دارو گرفتم مثل مرزنجوش، عسل و سیاهدونه و چند تا چیز دیگه ، یه دوتا لیست از غذاهای مضر و مفید رو هم تو دوتا کاغذ گرفتم و به خونه اومدم.
  باورتون میشه بعد از دو روز از مصرف مرزنجوش انگار اون آدم دیگه نبودم ( آب روی آتش)و بعد از یک هفته راحت بودم و بعد از یک ماه من درمان شدم الان نزدیک دو ساله که هیچ دارویی رو مصرف نمیکنم و کاملا راحتم انگار من دوچار اون بیماری نبوده و نبودم، فقط لیست غذاهای مضر و مفید برای افراد سوداوی را رعایت میکنم.به همه توصیه میکنم این روش رو امتحان کنن و از شر این بیماری خلاص بشن ،اگر کسی کمک خواست در خدمت هستم.

  1. بهنوش می‌گوید

   سلام من بهنوش هستم منم چند سالی هست این مشکلو دارم جدیدا تنگی نفس وحالت سرگیجه م گرفتم.دو سه باری عطاری رفتم اونم گفت سودای بدنت بالاست چندقلم گیاه رو داد استفاده کردم خ.ب بود ولی بعد یکماه حملات دوباره بر میگشت دیگه استفاده نکردم الان فقط دمنوش اسطخدوس میخورم.پیش هرعطاری میرم ی چیز میده نمیدونم چیکارکنم.هزینه شم بالا بود چندتا گیاه و دمنوش میشد۲۰۰هزار تومن هر ۴۵ روز باید میگرفتم.

   1. حمید می‌گوید

    به سایت دکتر دانیال نصیر زاده سر زده و مقاالات ، نقش فلزات سنگین در کبد و اختلال غدد فوق کلیوی رو بخونید، حتما درمان میشید.

  2. سروناز خوشنویس می‌گوید

   دوست عزیز کدوم عطاری رفتین و بهتون این تجویز و کرد ، چون من الان ۲ سالی هست که فقط با مدیتیشن و اینا کنترل میکنم چون هرچی قرصای اعصاب بود میخوردم اصلاً بهم نمی ساخت، و نخوردم با مدیتیشنو اینادارم کنترل میکنم ولی تو ترافیک و شلوغی رسماً حالم بد میشه، فقط این اذیتم داره میکنه، اگر بهم بگید پیش کدوم عطاری رفتین که ممنونتون میشم.که منم برم. ممنون میشم اگر بهم بگین

 7. داریوش می‌گوید

  سلام دوستان من تقریبا یک ماه و نیم پیش دچار حمله پانیک اضطرابی شدم اونقد وحشت کردم که همون اول به متخصص اعصاب مراجعه کردم گفت که از اضطراب هست که درست هم بود و واسم بوسپیرون نوشت که مصرف کنم تقریبا دو هفته مصرف کردم ولی نتیجه ای نداشت و دچار یه حمله خیلی شدیدتر از دفعه قبل شدم طوری که مجبور شدم برم شهر دیگه و پیش یه روانپزشک اونجا برام سرترالین و کلومی پرامین نوشت تقریبا یک ماهه دارم مصرف میکنم و خیلی حالم رو بهتر کرده البته نه به طور کامل و هنوز هم یه رگه هایی از حالت های پانیک رو تو طول روز حس میکنم ولی با شدت کمتر و دفعات کمتر ، نکته ای که هست حتما دارودرمانی رو جدی بگیرید و به حرف یه عده نکنید که میگن دارو مصرف نکنید خودش خوب میشه چون اینطوری خیلی شرایط بهبودی براتون سخت خواهد بود ، من بعد از مصرف دارو ها سه بار تا مرز حمله پانیک رفتم که تونستم خودم رو کنترل کنم و جولش رو بگیرم و نزارم پیشرفت کنه ، بعد این دارو های اعصاب و ضد افسردگی حداقل باید یک ماه مصرف بشن تا یه اثر قابل توجه داشته باشن و تا یک سال هم باید مصرف بشن که اثر کامل داشته باشن ، حتما سعی کنید برید دنبال یه سرگرمی خاص و جدید که ذهنت رو تا جایی که میتونه از این مشکل دور کنه من خودم چون علاقه زیادی به گیم داشتم رفتم سراغ گیم آنلاین و موزیک ، به طرز قابل توجه ای تو بهبودیتون تاثیر داره ، نکته بعدی اینه شما فقط کافیه یک یا دو بار بتونید حمله رو کنترل کنید و نزارید پیش از حد پیشرفت کنه ، به مقدار زیادی ترستون از حمله کم خواهد کرد ، حتما برید و مقاله های مختلف رو تو اینترنت در مورد این بیماری بخونید که چه هست و چه کار میکنه میتونه خیلی بهتون کمک کنه ، و همیشه به این فکر کنید بالاخره یه روزی تمام میشه و من حالم خوب میشه ( مثبت فکر کنید ) قطعا تو درمانش موفق خواهید شد

 8. امینی می‌گوید

  سلام, لطفا راهنماییم کنید, ۲۳سالمه چندبار بیمارستان اعصاب روان بستری شدم بعلت اختلال شخصیت, خودزنی زیادداشتم, چندین بار خودکشی, و ترس شدید وبدبینم حتی ب خونوادم, دوسال پیش توهمات ترسناکی داشتم وگاهی باچشم خودم میدیدم, برای مقابله باترسم یک بار شیشه مصرف کردم ک دچارحملات پانیک شدم و دفعات بعد حملات شدید شد تا حد تقریبا فلج شدن و کج شدن دهنم, ب پزشکم گفتم و ایشون برام سرترالین تجویزکردن, ممنونم

  1. مینا بردبار می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   من تخصصی ندارم اما توصیه می‌کنم حتما پزشک متخصص خوبی انتخاب کنید تا علاوه بر درمان دارویی با جلسات درمانی به بهتر شدن شما کمک کنه. امیدوارم بتونید به تدریج سلامتی‌تون رو به دست بیارید.
   موفق باشید

 9. امیر می‌گوید

  سلام دوستان اگه دکتر تشخیص بده تیروئید داری ! یعنی پانیک ندارم؟

  1. مینا بردبار می‌گوید

   سلام دوست عزیز. اینها دو تا مشکل جداگانه هستند. حملات پانیک اونقدر شدید هستند که اگر پانیک داشته باشید حتما متوجه می‌شید. تأثیر حملات پانیک آنی و ذهنیه. مشکلات تیروئید معمولا با تأثیرات جسمی همراهه در صورتی که پانیک لزوما اینطور نیست.