حرف‌هایی که هرگز نباید در مصاحبه شغلی بگویید

31

مصاحبه‌های شغلی معمولا با دلهره و تشویش همراه هستند. اگر تاکنون برای کاری درخواست داده باشید، احتمالا برای‌تان پیش آمده است که هنگام مصاحبه دچار استرس شوید. حتی ممکن است جملاتی را به زبان بیاورید که اصلا قصد گفتن‌شان را نداشتید. مصاحبه‌کننده (خواه خود کارفرما باشد خواه شخص دیگری) معمولا فردی نکته‌سنج است که به‌دقت گفته‌های شما را بررسی می‌کند. برخی از اشتباهاتی که در روند مصاحبه‌ی شغلی رخ می‌دهند، ممکن است کارفرما را از استخدام‌ شما منصرف کنند. اگر می‌خواهید مصاحبه‌ی شغلی‌تان را با موفقیت پشت‌ سر بگذارید در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

قبل از شروع مصاحبه آرامش‌ خود را حفظ کنید

اولین موضوع مهم قبل از ورود به اتاق مصاحبه و در خلال آن، این است که آرامش و خونسردی‌تان را حفظ کنید. هنگامی که در اتاق انتظار نشسته‌اید و منتظر مصاحبه‌کننده (یا مصاحبه‌کنندگان) هستید، نفس‌های عمیق بکشید و به خودتان مسلط باشید.

در سکوت این جملات را تکرار کنید:

 • همه چیز خوب است، خوشحالم که اینجا هستم و می‌خواهم از این مصاحبه موفق بیرون بیایم؛
 • زندگی یعنی یاد گرفتن چیزهای جدید؛ قرار است امروز فرصت دیگری برای یادگیری داشته باشم؛
 • من برای استخدام در این شرکت مناسب هستم. هیچ‌کس اینجا به من کمک نخواهد کرد؛ خودم هستم و باید با صدای خودم صحبت کنم و در کالبد خودم بمانم.

چیزهایی که هرگز نباید در مصاحبه شغلی بگویید - آرامش خود را حفظ کنید

ورود به اتاق مصاحبه

هنگامی که وارد اتاق مصاحبه می‌شوید، نگاهی به اطراف بیندازید و موقعیت خود را بررسی کنید. هنگامی که مصاحبه‌کننده از شما سؤال می‌پرسد، قبل از صحبت کردن ابتدا یک لحظه فکر کنید و سپس به پرسش او پاسخ بدهید.

در هنگام مصاحبه آرامش خود را حفظ کنید و با همه‌ی حواس‌تان در مصاحبه حضور داشته باشید. اشتباه اغلب افراد این است که در این زمان به ندای ذهن‌شان اجازه می‌دهند بر آنها غلبه کند. اگر این کار را انجام دهید، مغز‌تان دقیقا وسط مصاحبه از شما انتقاد می‌کند و در ذهن‌تان اشتباهاتی را که مرتکب می‌شوید مرور می‌کنید و به این ترتیب تمرکزتان را از دست خواهید داد.

بهترین راه برای خاموش کردن ندای انتقادگر درون این است که به‌دقت به مکالمه‌ی خود با مصاحبه‌کننده توجه کنید. توجه کامل به مکالمه به شما کمک می‌کند قبل از صحبت کردن به حرف‌هایتان و پاسخی که به پرسش‌ها می‌دهید فکر کنید.

نکته مهم دیگر این است که در مصاحبه هرگز نباید پرحرفی کنید.


حتما بخوانید: در مصاحبه شغلی چه بگوییم؟

۷ موردی که هرگز نباید در مصاحبه شغلی بگویید

در اینجا مواردی را بررسی می‌کنیم که هرگز نباید در مصاحبه‌ی شغلی بگویید. این جملات و پرسش‌ها اثرات منفی به دنبال دارند و ممکن است کارفرما از استخدام شما صرف‌نظر کند.

۱. در شرکت (یا کسب‌وکار) شما چه کاری انجام می‌شود؟

هرگز از مصاحبه‌کننده این سؤال را نپرسید! اگر نمی‌دانید کار شرکت (یا هر کسب‌وکار دیگری که متقاضی آن هستید) چیست یا اینکه برای چه کاری مصاحبه می‌کنید، چرا آنجا هستید؟ باید قبل از مصاحبه وب‌سایت رسمی شرکت را (در صورت وجود) مطالعه کنید. حتی قبل از درخواست دادن برای کار باید از چندوچون کار شرکت مطلع شوید.

۲. کارفرمای سابق من آدم مزخرفی بود

چیزهایی که هرگز نباید در مصاحبه شغلی بگویید - کارفرمای بد

اگر شغل سابق‌تان را تحت شرایط سخت رها کرده‌اید، شاید فراموش کردن ضربه‌ای که از کارفرمایتان خورده‌اید بسیار دشوار باشد و شاید دل‌تان بخواهد این موضوع را به زبان بیاورید، اما این کار نه‌تنها راه خوبی برای معرفی خودتان به کارفرمای جدید نیست، بلکه شخصیت شما را نیز زیر سؤال می‌برد. زیرا افرادی که خوب تربیت شده‌اند به دیگران تهمت نمی‌زنند و پشت سر آنها غیبت نمی‌کنند. ممکن است در کار سابق‌تان مظلوم واقع شده باشید؛ هیچ‌کس از این بابت که ناراحت هستید شما را سرزنش نمی‌کند، اما در شأن شما نیست که به کسی از پشت ضربه بزنید، حتی اگر آن شخص یک کارفرمای بد بوده باشد.


حتما بخوانید: نمونه سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی؛ خودتان را برای این سوالات آماده کنید

۳. مشکلی به وجود می‌آید اگر … ؟

چیزهایی که هرگز نباید در مصاحبه شغلی بگویید - از نقص هایتان صحبت نکنید

متقاضیان کار معمولا عادت دارند بلافاصله مکالمه‌ را به بحث در مورد نقص‌هایشان بکشانند. به همین دلیل آنها اغلب سؤالات این‌چنینی از مصاحبه‌کننده می‌پرسند:

 • اگر من کار با نرم‌افزار اکسل را خوب بلد نباشم مشکلی به‌وجود می‌آید؟
 • من مدرک معتبر اپراتوری ندارم، آیا ایرادی دارد؟
 • من قبلا هرگز چنین کاری را انجام نداده‌ام. مشکلی هست؟

اجازه بدهید آنها با توجه به سوابق و رزومه‌ی شما بگویند چه چیزی مشکل‌ساز خواهد شد. نیاز نیست شما این کار را بکنید! اگر متقاضی این کار هستید، به‌طور قطع مهارت‌هایی دارید که برای کارفرما مهم است و خودش تصمیم خواهد گرفت که برای آن کار مناسب هستید یا خیر. اگر کاستی‌هایی که دارید مشکل‌آفرین باشد، خودشان این را به شما خواهند گفت.

برای تهیه مجموعه صوتی «موفقیت شغلی» کلیک کنید

۴. من در فلان کار مهارت چندانی ندارم

چیزهایی که هرگز نباید در مصاحبه شغلی بگویید - از عدم مهارت هایتان سخن نگویید

نیازی نیست پرسش‌های خیالی برای خودتان درست کنید و از هر چیزی که در آن مهارت کافی ندارید صحبت کنید و مثلا بگویید: «من اطلاعات چندانی درباره‌ی کلان‌داده‌ها ندارم!» آنها هرچه را که دانستن آن ضروری باشد می‌پرسند. بنابراین خودتان از پیش، مهارت‌هایی را که ندارید بازگو نکنید.

۵. من بسیار سخت‌کوش هستم ، من به‌سرعت یاد می‌گیرم و مواردی از این قبیل را عنوان نکنید

چیزهایی که هرگز نباید در مصاحبه شغلی بگویید - لحن التماس آمیز نداشته باشید

بسیاری از متقاضیان کار فکر می‌کنند اگر خود را سخت‌کوش جلوه بدهند یا ثابت کنند که به‌سرعت هرچه را بلد نیستند یاد می‌گیرند بهتر است، اما در واقع این‌طور نیست. این کار سطح شما را پایین می‌آورد و شما را در حالتی قرار می‌دهد که انگار دارید برای به‌دست آوردن کار التماس می‌کنید. اگر کارفرما به هر دلیلی بخواهد متقاضی دیگری را به شما ترجیح بدهد، این کار را انجام خواهد داد و به ادعای شما مبنی بر سخت‌کوش بودن‌تان توجهی نخواهد کرد. این رزومه‌ی شماست که کارفرما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر شایستگی و اعتماد به‌ نفس کافی داشته باشید، کارفرما در استخدام‌تان تردید نخواهد کرد. بنابراین لازم نیست با التماس خودتان را فردی معرفی کنید که حاضر است به‌سختی کار کند.


حتما بخوانید: چطور بر استرس مصاحبه شغلی غلبه کنیم؟

۶. از شغل سابقم اخراج شدم

چیزهایی که هرگز نباید در مصاحبه شغلی بگویید - نگویید از شغل سابقم اخراج شدم

بهترین پاسخ در برابر پرسش مصاحبه‌کننده درباره‌ی اینکه چرا کار سابق‌تان را رها کردید این است که بگویید: «دیگر زمان مناسبی بود که آن کار را رها کنم. چیزهای زیادی از آن آموختم و دیگر چالش‌ها و جای پیشرفت بیشتری برایم نداشت.»

هرگز نباید بگویید اخراج شدم یا اینکه در شرایط بدی آنجا را ترک کردم. با این حرف ممکن است هر چیزی به ذهن فرد مصاحبه‌کننده خطور کند.


حتما بخوانید: چطور به سوالات مصاحبه استخدامی درباره آخرین موقعیت شغلی خود پاسخ دهیم

۷. اینکه دقیقا سر وقت به محل کارم برسم چقدر مهم است؟

اینکه در مورد ساعت کاری‌تان به‌ویژه زمان ورود به محل کار و زمان خروج از آن از مصاحبه‌کننده سؤال کنید، کاملا به‌جاست و هیچ اشکالی ندارد، اما اینکه بپرسید «آیا باید دقیقا در یک زمان مشخص سر کارم حاضر باشم؟» اشتباه بزرگی است. اگر چنین سؤالی بپرسید، اعتماد فرد مصاحبه‌کننده نسبت به شما متزلزل خواهد شد. فقط زمانی می‌توانید در این مورد سؤال کنید که قرار باشد روی یک برنامه‌ی انعطاف‌پذیر کار کنید.

این پرسش که «آیا به‌طور معمول برای شخصی که به این سِمت منصوب می‌شود، ساعت‌های کاری انعطاف‌پذیر وجود دارد؟» نشان‌دهنده‌ی حرفه‌ای بودن شماست. در حالی‌که پرسیدن «آیا باید دقیقا سر ساعت مشخص به محل کارم برسم؟» کاملا بچگانه است.

سخن آخر

نفس‌های عمیق بکشید و آرامش‌تان را حفظ کنید. صدای انتقادگر درون‌تان را تا جایی که ممکن است دور نگه‌ دارید و روی مکالمه‌تان با مصاحبه‌کننده تمرکز کنید. به یاد داشته باشید هر آنچه باید در خلال مصاحبه اتفاق بیفتد، درست طبق برنامه اتفاق خواهد افتاد. اگر عاقلانه رفتار کنید، همه چیز درست پیش می‌رود و شغلی را که می‌خواهید به‌دست خواهید آورد!

برگرفته از: forbes.com

چگونه با مدیر و همکاران خود تعامل موثری داشته باشیم.
چگونه در سازمان خود پله‌های ترقی را به‌سرعت طی کنیم.


ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 31 دیدگاه)
 1. میلاد صالحی می‌گوید

  خوب من در ازمون استخدامی کارشناس امور دفتری شرکت کردم تو مصاحبه وقتی من جایی کار نکردم چی بگم

 2. مهدی می‌گوید

  سلام. بدست آوردن شغل دقیقا مثل بازاره . در بازار برای خرید کالا یا ارایه خدمات، مذاکره شروع میشه و در انتها به توافق یا عدم توافق ختم میشه . عوامل بسیاری در قبولی یا رد مصاحبه دخیل هستند مثل سلایق ، به دل نشستن فرد برای مصاحبه کننده ، زمان مناسب ( ممکن است مصاحبه کننده در حالت روحی خوبی نباشد و یا باشد ) . مکان مناسب یا نامناسب (در اتاقی تنها مصاحبه شوید یا میان تعداد زیادی از کارمندان ان سازمان) که در خلق و خوی شما تاثیر مثبت و یا منفی خواهد گذاشت.
  گاهی توانایی شما موجب رد شما خواهد شد . گاهی ناتوانی و عدم دانش کافی مصاحبه کننده موجب رد شما خواهد شد . عامل موثر دیگر شانس است . ممکن است محل کاری که شما قرار است استخدام شوید انقدر بد مسیر است که کسی تمایل به کار در انجا را ندارد و این برای شما فرصت است . شما ممکن است صبح زود در بازار کالایی به قیمت ۱۰۰ هزار خرید کنید اما همان کالا را در آخر بازار به قیمت ۷۰ هزار بخرید پس زمان مناسب که با شانس توام است میتواند موثر باشد . دقیقا بازار کار هم مانند بازار کالا است .
  روحیه خود را از دست ندهید و از تلاش برای مصاحبه های بعدی دست برندارید ممکن است بیش از ۱۰۰ بار به مصاحبه دعوت شوید .
  قبولی در مصاحبه اصول و الگوی ثابتی ندارد. توکل کنید و تلاشتان را ادامه دهید .

  1. دانشجو می‌گوید

   ی جا میری بدرد نخور نه سابقه نه تحصیل لازم داره
   ی جا میری مدرک مهم نیست فقط سابقه
   ی جا هم هست که دلت میخواد تو اون محیط باشی کار کنی..میگن سابقه اخی فقط مدرک
   چند سال سابقه کار دارم،میگه لیسانس نداری،حالا خوبه دو ترم دیگه تموم میشه،واگه من تو اون چند سال به جای کار درس میخوندم الان دکترا گرفته بودم،واقعا تجربه کاری بالاتر از تحصیل نیست؟

  2. دانشجو می‌گوید

   سلام وقت به خیر
   من یک جا کار میکردم راضی نبودم قراردادم ک تموم شدخودم دراومدم بیرون فقط بهره کشی بود
   آیا کار درستی میکنم هیچ اسمی از اون محیط تو رزومه ام برای کار تو جای دیگه نمیارم؟
   چون
   چیزی واسه تعریف نداره
   والا همه رزومشونا پر میکنن من کم میکنم،هم دلم میخواد بنویسم هم ننویسمش،میترسم تو مصاحبه بپرسه چرا دیگه نمیری،من بگم و اون منا درک نکنه و بی اعتماد بشه،حیف ب وقتی ک تلف کردم

 3. دانشجو می‌گوید

  سلام ،میگفتی دروغگو دشمن خداست،،
  چ چیزایی میپرسن..من خودم رفتم مدرسه با ده سال سابقه کار هیچ نمیبینه ،،فقط میگه لیسانس نداری نمیشه
  یکسال مونده درسم هیچ جا قبول نمیکنن