۶ عادت صبحگاهی که بهره‌وری شما را در طول روز افزایش می‌دهد

4

اگر کسب‌وکار خود را اداره می‌کنید، طبیعی است که صبح‌تاشب خود را مشغول کنید و همیشه خسته باشید. برای من صبح از خواب بیدارشدن بسیار سخت بود، قبل از اینکه سراسیمه برای ۱۲ ساعت کار از خانه بیرون بروم، چندین‌بار از زنگ ساعت استفاده می‌کردم. اما حالا با تغییراتی که در برنامه‌ی روزانه‌ام به‌وجود آورده‌ام، رأس ساعت ۵:۵۵ سرحال و پرانرژی بیدار می‌شوم. با من همراه شوید تا شما هم از تجربه‌ای که من کسب کرده‌ام بهره کافی را ببرید.

من تنها کسی نیستم که اهمیت سحرخیزبودن را می‌داند. تیم فریس (Tim Ferriss)، اپرا (Oprah) و تیم کوک (Tim Cook) مدیر عامل اپل هم قبل از طلوع آفتاب روز خود را شروع می‌کنند. اگر شما هم می‌خواهید قبل‌ از رفتن به محل‌کار از این ساعات کلیدی استفاده کنید، می‌توانید این عادات صبحگاهی را تمرین کنید:

۱. زنگ ساعت خود را دقیق تنظیم کنید

به موقع بیدار شدن خیلی مهم است - کارآمدی صبحگاهی

چرا داشتن زمان بیدارباش دقیق خیلی مهم است؟ چون ازنظر روان‌شناسی دقیق‌بودن مغز شما را وادار به توجه می‌کند. به‌همین‌دلیل است که ما اجتماع صبحگاهی شرکت‌‌مان را هر صبح رأس ساعت ۱۰:۵۵ انجام می‌دهیم. من عادت داشتم که ساعت را برای حدود ۶ صبح تنظیم کنم و هرروز زمان بیدارباش را کمی عقب‌وجلو می‌کردم؛ البته به‌دفعات از Snooze استفاده می‌کردم. حالا من غافلگیر نمی‌شوم؛ ۵:۵۵ برای بیدارباش مقرر شده و این روتین خاص در ذهن من نهادینه شده است و مرا مجبور می‌کند تا به‌موقع بیدار شوم.


حتما بخوانید: ۸ اشتباهی که باعث می‌شوند صبح‌ها خواب بمانید

۲. یک هدف روزانه یادداشت کنید

من مستقیم از تخت به سراغ قهوه‌ساز می‌روم. وقتی اسپرسو درحال آماده‌شدن است، از این زمان برای مشخص‌کردن هدفم برای آن روز استفاده می‌کنم. یادداشت‌کردن اهداف‌تان به‌طرز چشمگیری احتمال دستیابی شما به آنها را افزایش می‌دهد و من اعتقاد راسخ دارم کاری‌که سنجیده شود، به انجام خواهد رسید. وقتی‌که اهداف خود را یادداشت می‌کنم، روز خوشحال و موفقی دارم. در روزهایی که این‌ کار را نمی‌کنم تمرکز سخت‌تر است.

من از دفترچه یادداشت تلفن همراهم برای نوشتن یک هدف (فقط ۱ هدف!) استفاده می‌کنم تا در ۲۴ ساعت آینده آن را انجام دهم. این اهداف همیشه ساده و قابل‌دستیابی هستند. برای مثال امروز هدف «باشگاه برو» بود، درمورد دیگر، هدف ممکن است به غذاخوردن ربط داشته باشد. باوجوداینکه اینها با سلامت شخصی مرتبط است، اما می‌دانیم که مراقب خودبودن درنهایت به مراقبت از کسب‌وکار می‌انجامد.


حتما بخوانید: چگونه هدف گذاری کنیم؛ ۴ استراتژی هوشمندانه برای رسیدن به هدف

۳. به خودتان یک ساعت طلایی اختصاص دهید

این شاید مهم‌ترین بخش عادات صبحگاهی من باشد. بچه‌های من حدود ساعت ۷:۰۰ بیدار می‌شوند، بنابراین بین ۶:۰۰ و ۷:۰۰ زمانی ارزشمند برای خودم است. ممکن است از آن برای تقویت زبان فرانسه‌ام استفاده کنم، ورزش مختصری کنم یا کمی مطالعه داشته باشم.

اما چه‌کاری در ساعت طلایی‌ام انجام نمی‌دهم؟ چک‌کردن ایمیل‌ها. همه‌‌ی ما این کار را انجام داده‌ایم، اما من عادت داشتم که صبح‌ها برای اولین کار، تلفن‌همراهم را برمی‌داشتم و اینباکس خود را چک می‌کردم. بازکردن ایمیل‌ها در اول صبح باعث می‌شد که دیگران اولویت‌های من را دیکته کنند و من به‌جای اینکه پویاتر شوم، منفعل‌تر می‌شدم.

۴. راهی برای تغذیه‌ی مناسب پیدا کنید

بین ساعت ۹ تا ۵ شما دراوج اتفاقاتی هستید که برایتان رخ می‌دهد؛ این ممکن است شما را از دنبال‌کردن یک رژیم غذای سالم بازدارد. اما من متوجه‌ی اولین وعده‌ی غذایی روزانه‌ام هستم (زمانی‌که اراده انسان دراوج خود است)، یعنی من در‌حفظ عادات خوب موفق‌تر هستم.

اکنون من از یک شرکت تحویل غذا استفاده می‌کنم که به من اجازه انتخاب بین گزینه‌های مختلف غذایی می‌دهد تا بتوانم انرژی خود را درطول روز حفظ کنم. وقتی جوان‌تر بودم، اتفاق می‌افتاد که نهار نخورم یا خود را با هرچیزی که دردسترسم بود، سیر کنم. الان می‌دانم که یک عادت سالم منجر به ذهن سالم و تمرکز بیشتر می‌شود و اگر به بدن به‌درستی انرژی نرسد، نمی‌توانیم رهبری باشیم که مطمئن و پرانرژی است. یافتن‌لیست و رژیم غذایی سالم باعث شده است که هیچ‌وقت یک وعده‌ی غذایی را ازدست ندهم.


حتما بخوانید: ۸ غذای سالم که به شما انرژی می‌دهند

۵. از زمان رفت‌وآمد استفاده مؤثر کنید

از زمان رفت و آمد می‌توان استفاده مفید کرد - کارآمدی صبحگاهی

باوجوداینکه بعضی افراد ممکن است بخواهند یا مجبور باشند ۱۲ ساعت فعالیت کنند، من تصمیمی هوشمندانه اتخاذ کرده‌ام تا اعتدال را دراولویت قرار دهم و زمان بیشتری را برای سلامت جسمی خود و حضور درکنار خانواده‌ام بگذارم. درحالی‌که من معمولا قبل‌از ساعت ۸:۳۰ یا ۹ به محل‌کار نمی‌رسم، فهمیده‌ام که می‌توانم از ۲۰ دقیقه زمان رانندگی‌ام برای انجام فعالیت‌های مفید استفاده کنم. دستیار من تماس‌های مصاحبه‌ای و کنفرانسی را برای زمانی‌که می‌داند، درحال رانندگی و قادر به صحبت هستم، برنامه‌ریزی می‌کند تا بتواند درطول مسیر کارآمد باشم. رسیدگی به‌بعضی چیزها درمسیر رفت‌وآمد، یعنی می‌توانم از زمانی‌که در محل‌کار حضور دارم، بکاهم. همچنین این کار باعث شده خلاقانه‌تر فکر کنم چون‌ درحال حرکت هستم و حال‌وهوای متفاوتی دارم.


حتما بخوانید: چطور رفت و آمد به محل کار را جذاب‌تر کنیم؟

۶. شب به‌خوبی بخوابید

اما از هرچه بگذریم، راز اصلی کارآمدبودن صبحگاهی در شب است. من معمولا حدود ساعت ۲۲ دراز می‌کشم، اما قبل از اینکه خوابم ببرد، فهرستی از ۱۰ موردی را که به خاطرشان قدردان هستم، یادداشت می‌کنم. مخصوصا زمانی‌که روز بدی یا مشکل خاصی داشته باشم، این‌کار یادآور قدرتمندی است برای پیشرفتی که با خانواده، ورزش و تجارت داشته‌ام. پایان‌دادن شب با یک نوشته‌ی مثبت به این معنی است که ساعت ۵:۵۵ وقتی‌که ساعت به‌صدا درمی‌آید، از دنده‌ی راست بلند می‌شوم و آماده‌ی روز جدید هستم.

برگرفته از: forbes

اولویت‌بندی کارها را بیاموزید تا در زمان کمتر، بهینه‌تر کار کنید.
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 4 دیدگاه)
  1. حدیث می‌گوید

    عالی بود ممنون :))

  2. fatima می‌گوید

    بسیار عالی و کارآمد بود. بسیار ممنون از مطالب جذابتون

  3. Hesam Mirahmadian می‌گوید

    فوق العاده بود