طرز فکر افراد موفق چه فرقی با افراد معمولی دارد؟‌

6

بسیاری از افراد، همیشه به‌دنبال یافتن کلیدی برای رسیدن به موفقیت هستند. تغییر افکار، زندگی شما را تغییر می‌دهد. این کار به ‌ظاهر خیلی ساده است. بااین‌حال بیشتر ما فکر می‌کنیم که برای تغییرکردن خیلی دیر شده است یا دیگر زمان کافی برای یادگیری چیزهای جدید را نداریم. زندگی‌کردن با افکار محدود، سبب می‌شود که ناخودآگاه اتفاقات ناخوشایندی برایتان پیش بیاید. هنگامی که با خودتان فکر ‌می‌کنید «نمی‌توانم کاری انجام دهم»، در واقعیت هم نمی‌توانید کاری انجام دهید. اگر طرز فکر افراد موفق را داشته باشید و با این دیدگاه که «من می‌توانم» یا «من این کار را انجام می‌دهم» زندگی کنید، تقریبا همیشه به‌دنبال راه‌حلی برای رسیدن به اهداف خود خواهید بود.

افکار شما قدرت بی‌نظیری در زندگی‌تان دارند و احساس و رفتارتان، بازتابی از نوع تفکرتان است. در این مطلب ۷ علت تأثیر افکار در رسیدن به موفقیت و طرز فکر افراد موفق آورده شده است، در تمام این موارد باید به‌جای توجه به نقاط ضعف روی توانایی‌هایتان تمرکز کنید. برای آشنایی بیشتر با راهکارهای موفقیت با ما همراه باشید.

۱. افکارتان را رشد دهید

گاهی ممکن است احساس کنید که در کارتان پیشرفتی ندارید. ذهنیت ثابت شما می‌گوید که شرایط همین است و هرکاری انجام دهید، تغییری ایجاد نمی‌شود. اما اگر ذهن‌تان رشد کرده باشد، باور می‌کنید که می‌توانید تغییراتی در کارهای سخت ایجاد کنید، بازخورد آن را ببینید و شرایط لازم برای توسعه فردی خود را در آن کار ایجاد کنید. بین باور محدودکننده و باور توانمندکننده تفاوت زیادی وجود دارد. اگر باور دارید که رشد شما فقط به کاری که هم اکنون انجام می‌دهید محدود می‌شود، متأسفانه نمی‌توانید پیشرفت کنید. اما اگر توانایی‌های خود را برای رسیدن به اتفاقات بزرگ باور کنید، هر چیز ارزشمندی که در زندگی به‌دنبالش هستید، به‌دست می‌آورید.


حتما بخوانید: چرا طرز فکر ما بیشتر از آنچه تصور می‌کنیم مهم است؟

۲. داشتن ذهنیت فراوانی به‌جای کمبود منابع

ذهنیت کمبود منابع را از خود دور کنید. دنیا سرشار از فراوانی است و هیچ‌کس جای دیگری را تنگ نمی‌کند. تصور کنید یکی از همکاران شما بخواهد یک شرکت خصوصی را خریداری کند و شما هم خیلی دوست دارید که این کار را انجام دهید. درصورتی‌که ذهنیت کمبود منابع داشته باشید، فکر می‌کنید فقط همین شرکت وجود دارد، فقط با این روش به موفقیت می‌رسید و سعی می‌کنید حتما آن را به‌دست بیاورید. ذهنیت کمبود منابع نوعی پارانویا ایجاد می‌کند و سبب می‌شود که با ترس زندگی کنید.

اما اگر ذهنیت فراوانی داشته باشید متوجه می‌شوید که کارهای زیادی در دنیا وجود دارد و حتی می‌توانید مشابه آن شرکت را راه‌اندازی کنید. ذهنیت فراوانی به شما اجازه می‌دهد که با وجود رقابت سالم، با همکار خود مشورت کنید و درباره‌ی ایده‌هایتان با هم حرف بزنید و به نتایج بهتری برسید.

۳. از شکست‌خوردن نترسید و آن را بپذیرید

ترس از شکست خوردن یکی از دلایل مهمی است که سبب می‌شود کارآفرین ها موفق نشوند و حتی به دلیل ترس از شکست‌خوردن کارهای جدید را شروع نکنند.

تازمانی‌که اولین قدم را برندارید به موفقیت نمی‌رسید. درواقع رشدکردن نیازمند خطاکردن است. خطرکردن ترسناک است، اما راکدماندن از آن هم بدتر است. وقتی باور می‌کنید شکست می‌خورید، به احتمال زیاد این اتفاق برایتان خواهد افتاد. به‌یاد داشته باشید: اگر پیشرفتی نداشته باشید، به هرحال شکست خورده‌اید؛ بنابراین بهتر است از فرصت‌های خود استفاده کنید.


حتما بخوانید: غلبه بر شکست؛ چگونه شکست را شکست دهیم؟

۴. به‌جای هدف‌های کوتاه‌مدت، چشم‌انداز بلندمدت داشته باشید

طرز فکر افراد موفق - چشم‌انداز بلندمدت داشته باشید

اگر ندانید به کجا می‌روید، به‌نتیجه نمی‌رسید. این موارد می‌تواند شامل گرفتن ارتقای شغلی، تغییر شغل یا شروع کسب و کار جدید باشد. قبل از اینکه به تعیین اهداف کوتاه‌مدت خود بپردازید، اول از همه چشم‌انداز بلندمدتی که از آن موفقیت دارید یادداشت کنید.

سعی کنید که همیشه تصویر واضحی از چیزهایی که می‌خواهید، داشته باشید. این کار سبب می‌شود یک قدم از دیگران جلوتر باشید. برای مثال اگر می‌خواهید اهداف شرکت‌تان را تعیین کنید، حتما مشخص کنید که می‌خواهید شرکت‌تان در پنج سال آینده از نظر کاری، عملکرد و موقعیت در چه شرایطی باشد. این کار به حفظ انگیزه و هماهنگی در تیم کاری شما کمک می‌کند.


حتما بخوانید: چرا انسان‌های موفق هدف تعیین نمی‌کنند؟

۵. از تغییر قوانین نترسید

از ویژگی‌های شخصی خودتان برای خلق موقعیت‌های بهتر استفاده کنید و اجازه ندهید دیگران توانایی‌های‌ شما را سرکوب کنند.

معمولا افرادی که با خطرکردن مخالف هستند، به‌ندرت به موفقیت می‌رسند. اما درمقابل افرادی که روحیه ریسک پذیری دارند و اشخاصی که پرتحرک، مبتکر و مبارزه‌طلب هستند، همان افرادی هستند که جهان را تغییر می‌دهند. موفقیت از مقاومت، توانمندی و ابتکار ایجاد می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید در شغل‌تان پیشرفت کنید بهتر است کمی از چارچوب‌ها خارج شوید.

۶. به حرف دل‌تان گوش کنید

تقریبا همه‌ی ما زمانی‌که می‌خواهیم کاری انجام دهیم، همه‌ی جنبه‌های آن را درنظر می‌گیریم و خوب درباره‌ی آن کار فکر می‌کنیم. این کار درست است، اما گاهی‌اوقات فکرکردن زیاد سبب می‌شود دچار تردید در تصمیم گیری‌ شویم؛ بنابراین کاری از پیش نخواهیم برد. در بسیاری از مواقع احساس‌مان می‌تواند در تصمیم گیری درست به ما کمک کند. اگر دچار تردید شدید، شهودتان می‌تواند شما را در مسیر درست هدایت کند؛ پس به حرف دل‌تان گوش کنید و احساس خود را بشناسید.


حتما بخوانید: چه وقت‌هایی می‌توانیم به حس ششم خود اعتماد کنیم؟

۷. اجازه دهید که انرژی مثبت در همه‌ی کارهایتان جاری باشد

حتی اگر قرار است فقط یکی از کارهایی را که به آن فکر کرده‌اید، عملی کنید، باید با حس مثبت آن را انجام دهید. براساس تحقیقات ارتباط مستقیمی بین احساس شادی و رسیدن به موفقیت وجود دارد. سعی کنید که همیشه بخش خوب هر چیزی را ببینید. اگر در بخشی از کسب‌و‌کارتان شکست خوردید، ناامید نشوید و آن موضوع را برای خودتان بزرگ نکنید. به خودتان بگویید که این یک مشکل کوچک است که می‌توانید به‌‌راحتی بر آن غلبه کنید.

داشتن دید مثبت به زندگی، اتفاقات مثبت بیشتری را برایتان ایجاد می‌کند. وقتی که نیمه‌ی پر لیوان را می‌بینید، به‌سمت راه‌های درست هدایت می‌شوید. درواقع ممکن است که موفقیت به‌طور خودکار باعث خوشبختی شما نشود؛ اما داشتن یک ذهن مثبت، موفقیت بیشتری را در زندگی شما ایجاد می‌کند. ایجاد حس خوشحالی از همه‌ی مطالبی که تا اینجا گفته شد مهم‌تر است. خودتان به‌راحتی می‌توانید این حس را در خود پرورش دهید.


در ادامه بخوانید: عوامل موفقیت زنان در زندگی چیست؟

موانع پیشرفت خود را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی‌تان تبدیل کنید.

۱۳،۰۰۰ تومان

منبع Forbes
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 6 دیدگاه)
 1. فاطمه می‌گوید

  خیلی مفید بود ممنون

  1. فرناز تاج بخش می‌گوید

   از لطف شما ممنونم

 2. سجاد می‌گوید

  خیلی ممنونم.مقاله عالی بود.
  در مورد شکست خوردن و ضرر کردن هم باید اینو عرض کنم که قبل از انجام کارها باید حد ضرر رو مشخص کرد.
  اینجوری تحمل شکست راحتتر میشه و همینطور باعث جلوگیری از شکست های خیلی بزرگ میشه تا حدودی.

  1. فرناز تاج بخش می‌گوید

   سلام دوست عزیز، از اینکه این مقاله رو انتخاب کردین و دیدگاه خودتون را با ما درمیان گذاشتید ممنونم. امیدوارم همچنان با «چطور» همراه باشید.

 3. Saba می‌گوید

  خیلی ممنون از زحماتتون
  مطلب عالی و مفیدی بود

  1. فرناز تاج بخش می‌گوید

   سلام دوست عزیز، از همراهی و انرژی خوبتون ممنونم