کاهش استرس مسافرت با نکاتی که سفرتان را لذت‌بخش‌ می‌کند

0

درست است که مسافرت همیشه تجربه‌ای همراه با استرس بوده است، ولی افزایش اقدامات امنیتی فرودگاه‌ها و سایر عوامل در سال‌های اخیر، بر میزان استرس مسافرت افزوده است. چه سفر شما سفری کاری باشد، چه برای تعطیلات به مسافرت بروید یا برای دیدار عزیزان‌تان عازم سفر باشید، با اجرای گام‌های ساده‌ای که در ادامه بیان می‌شوند، می‌توانید اقدامات مؤثری جهت کاهش استرس مسافرت خود بردارید. با استفاده از این راهکارها می‌توانید کاری کنید که مسافرت برای شما به‌همان اندازه‌ای که تصور می‌کردید، راحت و لذت‌بخش باشد.

نکاتی که باید پیش از رفتن به فرودگاه رعایت کنید

۱. از قبل برنامه‌ریزی کنید

با مراجعه به وب‌سایت شرکت هواپیمایی خود، پیش از ترک خانه، از تأخیر هواپیمای خود آگاه شوید تا دیگر مجبور نباشید ساعت‌ها در سالن انتظار فرودگاه منتظر بمانید. مراجعه به وب‌سایت فرودگاه‌ها نیز مفید است و می‌توانید با مراجعه به آنها از اقدامات امنیتی درحال‌اجرا آگاه شوید و برای آنها برنامه ریزی کنید. گاهی انتظار کشیدن برای تاکسی یا تلاش برای یافتن هتل پس از رسیدن به مقصد نیز دردسرساز می‌شود. بنابراین می‌توانید از قبل هتل موردنظر خود را رزرو کنید. در هتل نیز ممکن است تاکسی‌ها یا خدمات حمل‌ونقل محلی موجود به شما معرفی شود.

رونیکس

حتما بخوانید: ۶ برنامه اندرویدی برای برنامه‌ریزی روزانه

۲. وسایل موردنیاز خود را از قبل آماده کنید

آماده کردن وسایل پیش از سفر برای کاهش استرس مسافرت

شما می‌توانید با آماده‌ کردن هوشمندانه‌ی وسایل مورد نیاز سفر، تا حد زیادی از استرس مسافرت بکاهید. فهرستی از تمام چیزهایی را که باید همراه خود ببرید، تهیه کنید و مقابل هر کدام از آنها که در چمدان می‌گذارید، تیک بگذارید تا مطمئن شوید چیزی را فراموش نمی‌کنید. شب قبل از مسافرت یا چند ساعت پیش از زمان حرکت، وسایل خود را آماده کنید تا به‌دلیل عجله برای آماده کردن وسایل خود دچار استرس نشوید و تمام چیزهایی را که ممکن است فراموش کنید، در چمدان و وسایل سفر خود قرار دهید. چیزهایی را که در طول سفر به آنها نیاز پیدا خواهید کرد، دم‌دست و داخل کیف دستی خود بگذارید و چیزهای دیگری را که در طول سفر به آنها نیازی ندارید، در چمدان قرار دهید تا احتمال گرفتار شدن در قسمت‌های کنترلی و امنیتی فرودگاه کاهش پیدا کند.


حتما بخوانید: چرا علم می گوید تمام پولتان را خرج سفر کنید؟

۳. لباس راحتی بپوشید

در گذشته مسافران عادت داشتند برای پرواز لباس‌های شیک و رسمی بپوشند، ولی اکنون می‌دانیم که پوشیدن لباس‌های راحت در زمان مسافرت چقدر مهم است. حتما کفش‌های راحتی بپوشید که برای باعجله راه‌ رفتن در فرودگاه یا رفت‌وآمد به سمت اتومبیل خود (که ممکن است ناچار شوید آن را در جایی دور پارک کنید) مناسب باشد. حتما لباس‌های راحتی بپوشید که به‌راحتی بتوانید حرکت کنید و پوشیدن آنها در تمام طول روز برای شما دشوار نباشد. اگر به جایی سفر می‌کنید که آب‌وهوای سردی دارد، حتما چند لباس روی هم بپوشید، زیرا در فرودگاه هوا گرم خواهد بود و مجبور می‌شوید لباس‌هایی را که روی لباس‌های دیگر پوشیده‌اید دربیاورید، ولی وقتی به مقصد می‌رسید، احساس سرما می‌کنید و به لباس گرم نیاز خواهید داشت.

۴. مراقب سلامت جسمی خود باشید

ویتامین های مورد نیاز بدن خود را مصرف کنید، شب پیش از مسافرت خوب بخوابید و داروها و چیزهایی که استرس شما را کاهش می‌دهد، دم‌دست داشته باشید تا احتمال بیمار شدن به‌دلیل استرس مسافرت و میکروب‌های موجود در هوای فرودگاه کاهش پیداکند. هیچ چیز نمی‌تواند بیشتر از این مسئله موجب استرس شما شود که ببینید مسافرتی که بادقت برنامه‌ریزی کرده‌اید، به‌دلیل سرماخوردگی یا حتی کسالت‌هایی بدتر از آن دچار مشکل شده است.


حتما بخوانید: با این ویتامین‌‌ها و مواد معدنی استرس و اضطراب‌تان را کاهش دهید

نکاتی که باید در زمان مسافرت رعایت کنید

۱. زودتر به فرودگاه بروید

اگر پیش از پرواز زمان کافی داشته باشید، استرس ناشی از پیدا کردن جای پارکینگ، بررسی کیف‌ها و چمدان‌ها در فرودگاه، عبور کردن از بخش امنیتی فرودگاه و سایر جنبه‌های سفر کاهش پیدا می‌کند. ولی درصورت نداشتن زمان کافی و عجله داشتن این استرس‌ها بسیار بیشتر خواهد شد. اگر هم خیلی زود به فرودگاه برسید می‌توانید کتاب بخوانید، موسیقی گوش دهید یا در محوطه‌ی فرودگاه قدم بزنید و پیش از سفر کمی ورزش کنید. درصورت داشتن زمان کافی، اگر طی فرایند سوار شدن به هواپیما نیز دچار مشکلی شوید، دست‌کم دیگر نگرانی ازدست‌دادن پرواز را نخواهید داشت.

۲. پیش از مسافرت خوب غذا بخورید

خوردن غذاهای سالم پیش از رفتن به فرودگاه، به چند دلیل موجب کاهش استرس شما می‌شود:

  • مجبور نیستید غذاهای گران‌قیمت فرودگاه را بخرید
  • مجبور نیستید به وعده‌ی غذایی که در پرواز سرو می‌شود (که گاهی ارزش‌غذایی پایین و مزه‌ی ناخوشایندی دارد) متکی باشید
  • نباید نگران نامتعادل شدن سطح قند خون خود (که می‌تواند بر خلق‌وخوی شما اثر بگذارد) در زمان مسافرت باشید.

۳. چند روش و ترفند سریع برای رهایی از استرس داشته باشید

اگر استرس فشار زیادی به شما می‌آورد، تمرینات تنفسی، روش‌های آرام‌سازی پیشرونده‌ی عضلانی (progressive muscle relaxation) و سایر روش‌های سریع کاهش استرس به شما کمک می‌کند که با سرعت بیشتری آرامش خود را به‌دست بیاورید.

۴. نگرش درستی داشته باشید

به‌جای اینکه به سفر به چشم موقعیتی استرس‌زا نگاه کنید، آن را تجربه‌ای جالب یا دست‌کم، یک چالش درنظر بگیرید. با داشتن نگرشی درست و انجام آمادگی‌ها و اقداماتی که در بالا اشاره شد، استرس مسافرت شما کاهش چشمگیری خواهد یافت.


حتما بخوانید: چگونه مثبت فکر کنیم؛ ۱۰۰ تمرینی که حالتان را خوب می‌کند

چند نکته‌ی دیگر برای کاهش استرس مسافرت

استرس مسافرت - درب آشکارساز فلز فرودگاه

  • اشیای فلزی (مانند کلید) را به‌جای جیب در کیف دستی خود قراردهید تا دیگر مجبور نباشید پس از عبور از درب آشکارساز فلز فرودگاه، جیب‌های خود را خالی کنید.
  • در اوایل روز سفر کنید، زیرا احتمال تأخیر در پروازهای اوایل روز کمتر است.
  • چیزی برای سرگرم کردن خود (مانند کتابی جالب و جدید) همراه داشته باشید، تا در صورت تأخیر پرواز یا در پروازهای طولانی، با آنها خود را سرگرم و آرام کنید.

امیدواریم با رعایت این توصیه‌ها بتوانید استرس خود را مدیریت کنید و سفر لذت بخشی برای خود رقم بزنید.


در ادامه بخوانید: قبل از سفر‌های خارجی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع verywell
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.