با این ترفندهای زبان بدن در محیط کار و قرارهای عاشقانه بدرخشید

6

اگر می‌دانستید زبان بدن‌تان تا چه حد در داشتن ارتباط موثر با مردم نقش دارد، شاید از همین امروز شروع به یاد گرفتن شیوه استفاده از زبان بدن می‌کردید. زبان بدن (Body Language) یکی از مؤثرترین روش‌های ارتباط با دیگران در محل کار، هنگام سخنرانی یا قرار ملاقات است. درحقیقت تأثیر حرکات دست، صورت و حتی آهنگ صدا بسیار بیشتر از کلماتی است که با آنها صحبت می‌کنیم. این حرکات بهتر می‌توانند پیام‌مان را به مخاطب انتقال دهند.

از دیدگاه روان‌شناسان، میزان تأثیر زبان بدن در ارتباطات انسانی ۵۵ درصد است. حال آنکه آهنگ صدای فرد ۳۸ درصد و کلمات فقط ۷ درصد در انتقال ارتباطات تأثیر دارند. آنچه همه‌ی کارشناسان روی آن توافق دارند، این است که زبان بدن تأثیر بیشتری روی ارتباطات انسانی دارد (بد نیست بدانید کاربرد زبان بدن از آی‌کیو هم بیشتر است!). یکی از ویژگی‌های افراد موفق این است که تکنیک های زبان بدن را می‌دانند و از آن در زندگی استفاده می‌کنند. شما نیز می‌توانید این مهارت را در خود تقویت کنید. در این مطلب نکاتی در رابطه با ترفندهای زبان بدن برای دوست‌داشتنی بودن و تأثیرگذاری روی دیگران در محیط‌ کار، قرارهای عاشقانه و هنگام آشنایی با افراد جدید برایتان نوشته‌ایم که حتما از خواندنش لذت خواهید برد.

اجزای مختلف زبان بدن

حالات چهره، تماس چشمی با مخاطب، حرکات بدن و آهنگ صدا اجزای اصلی زبان بدن هستند که آگاهانه یا ناآگاهانه پیام‌هایی را به دیگران ارسال می‌کنند. البته زبان بدن در بسیاری از موارد غیرارادی است، بااین‌حال شناخت اجزای اصلی آن می‌تواند به ما کمک کند تا از نحوه‌ی برخوردمان با دیگران آگاه‌تر باشیم. به‌کار‌گیری مناسب این اجزا در برقراری ارتباطات موفقیت‌آمیز با دیگران تأثیر بسزایی دارد.


حتما بخوانید: رازهایی درباره زبان بدن که نباید از دانستنشان غافل شوید

زبان بدن در محل کار

زبان بدن - نحوه‌ی نشستن

زبان بدن ما در محل کار باید به‌گونه‌ای باشد که بتوانیم از طریق آن صلاحیت، اعتماد به نفس و قابل‌اعتماد بودن خودمان را نشان بدهیم.

۱. چهره

لبخند بزنید. تأثیر لبخند زدن در ارتباط با دیگران، به‌ویژه کارفرمایان و همکاران بسیار زیاد است. البته این لبخندزدن باید واقعی باشد، زیرا لبخند مصنوعی به‌آسانی تشخیص داده می‌شود. هنگامی‌که واقعا لبخند می‌زنید، عضلات گوشه‌های دهان، عضلات گونه‌ها و ابروها بالاتر می‌روند. لبخند واقعی از شما فردی قابل‌اعتمادتر می‌سازد و به دیگران اجازه می‌دهد راحت‌تر با شما ارتباط برقرار کنند؛ بنابراین این مهارت را در خود تقویت کنید.


حتما بخوانید: چگونه لبخندی زیبا داشته باشیم؛ مثل مدل‌ها و بازیگران بخندید

۲. چشم‌ها

وقتی با کسی صحبت می‌کنید، به‌طور مستقیم با چشم‌های او ارتباط برقرار کنید. روش مثلث وارونه یکی از بهترین روش‌ها برای تماس چشمی است. در این روش، باید نگاه‌تان را از یک چشم به چشم دیگر و سپس به سوی دهان فرد معطوف کنید. البته این به‌معنای خیره‌شدن به چشم‌های فرد نیست، سعی کنید طوری چشم‌هایتان را حرکت دهید که کاملا طبیعی به‌نظر برسد.

۳. حرکات

دست‌به‌کمر بایستید. این مورد، یکی از حالات زبان بدن برای افزایش اعتماد به نفس است. دست‌هایتان را طوری حرکت دهید که هنگام صحبت‌کردن دیگران را تحت‌تأثیر قرار دهید.

نوع نشستن‌تان نیز اهمیت زیادی دارد. هنگام نشستن، یکی از پاهایتان را به‌شکلی روی پای دیگر قرار دهید که آرامش‌ و اعتمادبه‌نفس‌تان را نشان دهد.

۴. صدا

آهنگ صدایتان باید کنترل‌شده باشد. لرزش صدا یا کنترل‌نکردن زیروبمی آن، به‌سادگی این احساس را در دیگران ایجاد می‌کند که عصبی هستید و اعتمادبه‌نفس ندارید. سعی کنید شمرده و واضح با لحن صدای مناسب صحبت کنید تا اعتمادبه‌نفس‌تان را به دیگران نشان دهید. مراقب باشید صدایتان بیش‌ازحد بلند یا آهسته نباشد. می‌توانید از روش های جذاب کردن صدا در حین صحبت هم بهره ببرید.


حتما بخوانید: چگونه صدای زیبایی داشته باشیم

زبان بدن هنگام قرار ملاقات

زبان بدن - زبان بدن در قرارملاقات عاشقانه

منکر تأثیر و قدرت کلمات نمی‌شویم اما زبان بدن همیشه بیشتر از کلمات تأثیر دارد. اگر با اصول نحوه برخورد در اولین ملاقات زیاد آشنا نیستید، باید بدانید در قرار ملاقات‌های عاشقانه (به‌ویژه برای اولین بار)، زبان بدن می‌تواند تأثیر مطلوبی بر فرد بگذارد.

۱. چهره

بسیار طبیعی اما باوقار بخندید. خنده می‌تواند استرس شما را با آزادکردن اندورفین‌ها کاهش دهد. هنگامی‌که می‌خندید، فرد مقابل راحت‌تر با شما ارتباط برقرار می‌کند. خنده می‌تواند شما را جذاب‌تر نشان دهد.


حتما بخوانید: ۱۰ کاری که شما را از چشم بقیه می‌اندازد

۲. چشم‌ها

تا حدی چشم‌هایتان را گشاد کنید. بااین‌کار به طرف مقابل‌تان نشان می‌دهید که به آشنایی با او علاقه‌مند هستید و واکنش مثبت او را جلب خواهید کرد.

۳. حرکات

هنگام صحبت‌کردن کمی به سمت جلو متمایل شوید. این کار اشتیاق و علاقه‌ی شما را نشان می‌دهد. هنگامی‌که او صحبت می‌کند، گاهی سرتان را به‌نشانه‌ی توافق تکان دهید و لبخند بزنید تا بداند به آنچه درباره‌ی آن صحبت می‌کند، علاقه‌مند هستید.

۴. صدا

هم مردان و هم زنان، عاشق صدای عمیق در جنس مخالف هستند. البته این بدان معنا نیست که حتما باید صدای خشک و خشنی داشته باشید، فقط سعی کنید کمی آن را عمیق‌تر کنید و به‌آرامی و بااعتمادبه‌نفس صحبت کنید.


حتما بخوانید: چگونه زنان را عاشق خود کنیم؟

زبان بدن هنگام ملاقات با افراد جدید

برای ایجاد یک ارتباط قوی با دیگران و یافتن دوستان جدید، باید دوستانه و راحت برخورد کنید و به‌دنبال نقاط مشترک بین خودتان باشید. البته این به‌معنای صمیمیت بی‌حدومرز با هر کسی نیست.

۱. چهره

لبخندزدن را فراموش نکنید. اگر می‌خواهید رفتار دوستانه‌ای با دیگران داشته باشید، اولین گام داشتن لبخندی واقعی است. همچنین بد نیست تکنیک‌های لبخند جذاب را هم یاد بگیرید.

۲. چشم‌ها

به‌جز تماس چشمی قوی، چشمک‌های دوستانه نیز راهی برای برخورد دوستانه است. البته شاید فکر کنید چشمک‌زدن بیشتر با روابط عاشقانه در ارتباط است، اما می‌توان از آن به‌عنوان نشانه یا شوخی مشترک در روابط دوستانه نیز استفاده کرد. چشمک‌زدن می‌تواند شما را سرگرم‌کننده‌تر و بااعتمادبه‌نفس‌تر نشان دهد.


حتما بخوانید: افراد دوست داشتنی چه ویژگی‌هایی دارند

۳. حرکات

بسیاری از ما سعی می‌کنیم از رفتارهای افرادی که دوست‌شان داریم الگو بگیریم. مثلا سعی می‌کنیم مانند آنها راه برویم، یا حرکات دست‌ها و نحوه‌ی ایستادن‌مان شبیه آنها باشد. این نشانه به دیگران این حس را منتقل می‌کند که به آنها علاقه‌مند هستیم.

۴. صدا

صدایتان باید آهنگ دوستانه‌ای داشته باشد. این کار را می‌توان از طریق تنظیم زیروبمی صدا و تغییر یک‌نواختی آن انجام داد. صحبت‌کردن با صدای یک‌نواخت می‌تواند به‌راحتی دیگران را کسل کند.

فراموش نکنید زبان بدن در تعاملات اجتماعی روزمره بسیار مهم است. موارد متعددی وجود دارد که در آن، به‌طور ناخودآگاه طوری رفتار می‌کنیم که منظورمان را به‌طور اشتباه به دیگران منتقل می‌کنند. با آگاهی از اینکه در هر شرایطی چگونه باید از حرکات، حالات چهره و صدایتان استفاده کنید، می‌توانید در برقراری روابط اجتماعی موفق‌تر عمل کنید.


در ادامه بخوانید: ۱۷ ترفند برای شناسایی و روانشناسی زبان بدن دیگران

به کمک زبان بدن، ناگفته‌ها را بگویید و بشنوید

۸،۰۰۰ تومان


منبع lifehack
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 6 دیدگاه)
 1. ابوالفضل می‌گوید

  بسیار عالی و مفید بهار خانم عزیز ..خیلی از موارد برای خودم حداقل ثابت شدست

 2. پویان می‌گوید

  سلام و عرض ادب
  تشکر میکنم از نویسنده محترم بابت مطالب جذاب و عالی سایت. با عمل به نکات ساده ای که در این سایت موجود هست میشه ابعاد شخصیتی خودمون رو اصلاح کنیم و در روابط و تعاملات اجتماعی موثرتر از قبل ظاهر بشیم. مهره مار و امثال اون به نظر بنده خرافه ای بیش نیست. برای جذاب شدن باید آموخت و تمرین کرد…
  مویّد باشید

 3. ل می‌گوید

  باسلام
  مچکرم از اینکه مطالب خوبی رو در سایت خودتون میزارید من یکی از followerهای شما هستم من درخواستم این بود که ای کاش یه خورده مطالب علمی تر بود و از این حالت عامیانه خارج میشد البته در بیشتر موارد سپاس دوستان خوب و پرتلاش