جوانسازی دور چشم با ۷ توصیه ضروری

0

مهم نیست که چند سال دارید، هیچ‌وقت برای مراقبت از پوست دور چشم و استفاده از روش های جوانسازی دور چشم زود نیست. با ما همراه باشید تا بدانید چطور از پوست نازک و ظریف دور چشم مراقبت کنید و با طرز جوانسازی دور چشم از زبان یک متخصص پوست آشنا شوید.

مشکلات شایع اطراف چشم

مشکلاتی که معمولا در پوست اطراف چشم مشاهده می‌شود، عبارت‌اند از:

چه بخواهید و چه نخواهید، پوست اطراف چشم بخشی از بدن است که علائم اولیهٔ پیری زودرس را نمایان می‌کند، به‌ویژه اگر موردتوجه و رسیدگی کافی قرار نگرفته باشد.

ولی آیا تابه‌حال از خودتان پرسیده‌اید که چرا این‌طور است؟ پوست دور چشم، نازک‌تر و حساس‌تر از پوست سایر قسمت‌های بدن است. به‌علاوه، چشم‌ها در طول روز فعالیت زیادی دارند (از پلک زدن گرفته تا بیان احساسات) و همین مسئله به‌تنهایی می‌تواند موجب پیری زودرس پوست اطراف چشم شود. دلایل ژنتیکی، اشعهٔ ماورای بنفش (UV)، استرس‌های خارجی و انتخاب‌های اشتباهی که در شیوهٔ زندگی خود داریم نیز می‌توانند موجب افزایش سرعت روند پیری پوست اطراف چشم ما شوند.

در ادامه از زبان کلودیا (Claudia) که از علاقه‌مندان، مربیان و نویسندگان در حوزهٔ مراقبت و سلامت پوست است و در‌حال‌حاضر، به‌دنبال دریافت مدرک دکترای خود در رشتهٔ پوست‌پزشکی (dermatology) در کرهٔ جنوبی است، با نکات ساده‌ای درمورد مراقبت از پوست حساس اطراف چشم و جوانسازی دور چشم آشنا می‌شویم.

۷ توصیه برای جوانسازی دور چشم از زبان یک متخصص پوست

۱. مرطوب کردن پوست اطراف چشم

تاثیر مرطوب کردن پوست اطراف چشم در جوانسازی دور چشم

مرطوب کردن پوست، یکی از آن کارهایی است که بیشتر ما آن را دست‌کم می‌گیریم و پشت‌گوش می‌اندازیم. پوست خود را مانند یک دانهٔ انگور تصور کنید. وقتی این انگور آب ازدست می‌دهد، به‌تدریج پوست آن جمع می‌شود و چروک‌ها نمایان می‌شوند. ولی وقتی آب را به آن برمی‌گردانید، دوباره چاق و فربه می‌شود و خطوط و چروک‌ها از بین می‌روند. همین اتفاق برای پوست اطراف چشم نیز رخ می‌دهد. از آنجا که پوست اطراف چشم، فاقد غده‌های چربی (یا همان مرطوب‌کننده‌های طبیعی پوست) است، بیشتر مستعد خشکی و ایجاد چروک است.

یکی از رایج‌ترین سؤالاتی که درمورد مرطوب کردن این بخش صورت پرسیده می‌شود، این است که آیا می‌توان از مرطوب‌کنندهٔ پوست خود برای پوست اطراف چشم نیز استفاده کنیم. پاسخ این سؤال مثبت است. تا زمانی که این مرطوب‌کننده موجب تحریک و سوزش چشم نشود و رطوبت کافی را ایجاد کند، می‌توان از آن استفاده کرد.

البته به‌خاطر داشته باشید که به‌دلیل نازک بودن پوست اطراف چشم، ممکن است این قسمت از پوست به کرم‌های معمول صورت حساس باشد. اگر احساس سوزش می‌کنید یا چشم‌هایتان قرمز یا اشک‌آلود می‌شود، از مرطوب‌کنندهٔ صورت برای اطراف چشم خود استفاده نکنید و به‌جای آن مبلغی را صرف خرید کرم مخصوص اطراف چشم کنید.

معمولا در کرم‌های چشم، مواد تشکیل‌دهنده‌ای وجود دارد که احتمال اینکه اثر نامطلوبی روی چشم‌ها داشته باشند، کمتر است. در این کرم‌ها مقادیر کافی از مواد فعالی وجود دارد که در کاهش چروک و خطوط ریز اطراف چشم و درنتیجه جوانسازی دور چشم مؤثر هستند.

۲. بررسی مواد تشکیل‌دهندهٔ کرم دور چشم

وقتی می‌خواهید کرم دور چشم مناسبی برای خود پیدا کنید، باید بدانید که قصد برطرف کردن و درمان چه مشکلی را دارید و بر همین اساس، کرمی را انتخاب کنید که دارای مواد تشکیل‌دهندهٔ مناسب برای برطرف کردن مشکل شما باشد.

در ادامه مواد تشکیل‌دهنده‌ای را معرفی می‌کنیم که برای برطرف کردن مشکلات مختلف مربوط به پوست اطراف چشم مناسب هستند:

برطرف کردن خطوط ریز

علاوه بر لوسیون‌ها و کرم‌های آب‌رسانی که کمبود رطوبت اطراف چشم را کاهش می‌دهند، باید به‌دنبال مواد تشکیل‌دهنده‌ای باشید که اثر «صاف‌کنندگی» فوری دارند. برای رسیدن به این نتیجه به‌دنبال مواد تشکیل‌دهندهٔ قوی‌تری باشید که موجب تحریک کلاژن سازی پوست می‌شوند. این مواد شامل موارد زیر هستند:

 • رتینوئید (با تجویز پزشک)
 • رتینول (گزینه‌های بدون نیاز به نسخه و تجویز پزشک)
 • مشتقات ویتامین A
 • پِپتیدها
 • عوامل رشد

برطرف کردن حلقه‌های تیره زیر چشم یا هایپرپیگمنتیشن (hyperpigmentation)

جوانسازی دور چشم - مواد تشکیل دهنده موجود در کرم ها که موجب برطرف شدن حلقه تیره زیر چشم می شوند

مواد تشکیل‌دهندهٔ زیر موجب برطرف شدن هایپرپیگمنتیشن یا حلقه‌های تیرهٔ ناشی از اشعهٔ UV خورشید می‌شوند:

 • آربوتین (arbutin)
 • هیدروکینون (hydroquinone)
 • کوژیک اسید (kojic acid)
 • ویتامین C
 • سویا (soy)
 • نیاسینامید یا نیکوتینامید (niacinamide، ویتامین B3)
 • آزلائیک اسید (azelaic acid)

برطرف کردن پف زیر چشم

با داشتن خواب کافی یا نوشیدن آب به‌میزان کافی به‌سادگی می‌توان پف زیر چشم را درمان کرد. در میان مواد تشکیل‌دهندهٔ کرم‌های مراقبت از پوست نیز مواد زیر می‌توانند برای کاهش پف زیر چشم مفید باشند:

 • کافئین
 • پلی‌فنول‌های چای سبز و میوهٔ قهوه (coffeeberry)
 • دی‌پپتید ۲ (dipeptide-2) (آیلیس، Eyeliss)
 • بید علفی (willow herb)

برطرف کردن مشکلات و نگرانی‌های کلی

برای برطرف کردن نگرانی‌ها و مشکلات کلی‌ترِ موجود در پوست اطراف چشم باید به‌دنبال آنتی اکسیدان ها باشید. این مواد قوی در از بین بردن رادیکال های آزادی که دراثر تابش UV، سیگار و آلودگی‌ها در پوست ایجاد می‌شوند، مؤثر هستند. این مواد می‌توانند در فرآیند پیری نیز وقفه ایجاد کنند و پیری را به تأخیر بیندازند.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در کرم‌های مراقبت از پوست عبارت‌اند از:

۳. همیشه درمورد پوست اطراف چشم خود به‌آرامی و با ملایمت عمل کنید

از پاک کردن آرایش چشم‌ها گرفته تا استفاده از محصولات مختلف برای پوست اطراف چشم، همیشه باید با آرامش و ملایمت عمل کنید. همان‌طور که پیش‌تر گفتم، پوست زیر چشم بسیار نازک و حساس است. به همین دلیل هرگونه فشار اضافی ناشی از فعالیت‌های روزمره‌ می‌تواند موجب ایجاد خطوط و چروک ریز بیشتری شود. در ادامه، مراحل انجام مراقبت‌های روزانهٔ پوست به‌صورت آرام و ملایم را بیان می‌کنم:

پاک کردن آرایش چشم

 1. پد پنبه‌ای را به پاک‌کنندهٔ آرایش چشم موردعلاقهٔ خود آغشته کنید.
 2. پد را به‌آرامی روی پوست فشار دهید.
 3. به‌آرامی پد را به‌سمت بیرون بکشید.
 4. تا پاک شدن کامل آرایش چشم، این کار را تکرار کنید.

استفاده درست از محصولات آرایشی در اطراف چشم

 1. انگشت کوچک خود را به کرم و محصول موردنظر آغشته کنید.
 2. با انگشت در اطراف چشم‌ها ضربه بزنید. این کار را در تمام قسمت‌های اطراف چشم انجام دهید. پلک بالا را فراموش نکنید.
 3. این کار را تا زمانی تکرار کنید که محصول کاملا جذب پوست شود.

۴. ضرورت محافظت در برابر نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید نقش مهمی در فرایند پیری پوست ایفا می‌کند و موجب تیره‌تر شدن پوست زیر چشم‌ها می‌شود. استفاده از کرم ضدآفتابی با اثرگذاری گسترده و مؤثر، از موارد ضروری هر برنامهٔ مراقبت از پوستی است و باید هر روز از این کرم‌ها استفاده کنید. حتی در هوای ابری هم اشعه‌های UVA می‌توانند به پوست شما آسیب برسانند.

پلک بالا را نیز فراموش نکنید. پلک بالا یکی از قسمت‌هایی است که در زمان استفاده از کرم ضدآفتاب بیش از همه مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد.

اگر استفادهٔ مجدد از کرم ضدآفتاب روی آرایش (به‌ویژه آرایش چشم)، ناخوشایند و دردسرساز است، از عینک‌آفتابی‌ای استفاده کنید که قابلیت محافظت در برابر اشعهٔ UV را دارد. عینک آفتابی مناسب علاوه بر چشم‌ها از پوست اطراف چشم‌ها نیز در برابر اشعه‌های مضر UVA و UVB محافظت می‌کند.

۵. از ماساژ استفاده کنید

جوانسازی دور چشم - استفاده از غلطک یشمی برای ماساژ و برطرف کردن پف زیر چشم

اگر متوجه شده‌اید که بعضی وقت‌ها، زیر چشم‌هایتان پفی ایجاد می‌شود و گاهی نیز از بین می‌رود و وقتی خسته‌اید یا خوب نخوابیده‌اید، مشخص‌تر می‌شود، ماساژی ساده می‌تواند در رفع آن مؤثر باشد.

علاوه بر عوامل ژنتیکی، احتباس آب نیز می‌تواند موجب پف‌کردگی زیر چشم‌ها شود. احتباس آب می‌تواند نتیجهٔ مصرف نمک زیاد، خواب ناکافی یا حتی خواب بیش‌ازحد باشد.

ماساژ زیر چشم در بهبود گردش خون اطراف چشم مؤثر است. فشار ناشی از ماساژ به تخلیهٔ مایع اضافی اطراف این ناحیه و کاهش پف‌کردگی زیر چشم کمک می‌کند. استفاده از غلطک یشمیِ سرد و خنک‌شده (refrigerated jade roller) نیز می‌تواند موجب از بین رفتن تنش اطراف این ناحیه و کاهش پف زیر چشم شود.

۶. خواب کافی، غذای خوب، ورزش

وقتی صحبت از تغییر عادت‌های روزمره و جوانسازی دور چشم در میان باشد، به‌شدت طرفدار این دیدگاه هستم که آنچه در بیرون دیده می‌شود، بازتاب‌دهندهٔ چیزی است که در درون بدن اتفاق می‌افتد. همیشه ۳ مورد زیر را در زندگی روزمرهٔ خود رعایت کنید:

سعی کنید که هر شب دست‌کم ۶ ساعت بخوابید و به‌طور منظم ورزش کنید تا گردش خون در بدن‌تان افزایش پیدا کند. وقتی به‌اندازهٔ کافی نمی‌خوابید یا ورزش نمی‌کنید، زودتر احساس خستگی می‌کنید و پوست اطراف چشم‌هایتان نیز تیره‌تر و پف‌کرده‌تر می‌شود و «بیمار» به‌نظر می‌رسید.

شما باید رژیم‌غذایی سالم و متعادلی داشته باشید. بیشتر به‌دنبال موادغذایی دارای پتاسیم بالا مانند موز باشید. نوشیدن آب کافی در هر روز نیز مهم است. قانون شخصی من، نوشیدن ۸ لیوان (۲۵۰ گرمی) در روز است. البته این مقدار برای افراد مختلف، یکسان نیست.

سیگار کشیدن و تاثیر آن روی پوست دور چشم: اگر به‌دنبال ترک سیگار هستید، حالا انگیزهٔ دیگری نیز برای این کار دارید و آن پیشگیری از پیری و چین‌وچروک زودرس است. سیگار کشیدن با کاهش جریان خون به پوست و صدمه زدن به سطوح کلاژن و الاستین، روند طبیعی پیری را سریع‌تر می‌کند. کلاژن و الاستین در استحکام و قابلیت ارتجاعی پوست نقش دارند.

۷. استفاده از روش‌های غیرجراحی

استفاده از روش های غیر جراحی مانند تزریق بوتاکس برای جوانسازی دور چشم

اگرچه پیشگیری همیشه باید گزینهٔ اول شما باشد (به‌ویژه اگر کمتر از ۳۰ سال سن دارید)، ولی عوامل ژنتیکی و بالا رفتن سن می‌توانند در پیری پوست شما نقش داشته باشند. اگر به جایی رسیده‌اید که درمان‌های موضعی اثری ندارند، می‌توانید از گزینه‌های غیرجراحی مانند لایه برداری پوست با لیزر (laser resurfacing)، بوتاکس و تزریق فیلر استفاده کنید. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید خطوط گوشهٔ چشم‌ها را از بین ببرید، گودافتادگی زیر چشم‌ها را برطرف کنید و ظاهر جوان‌تری پیدا کنید.

البته با وجود سریع بودن این روش‌ها، هزینهٔ آنها بسیار بالاست. با توجه به بالا بودن هزینهٔ این روش‌ها و همیشگی نبودنِ نتیجهٔ به‌دست‌آمده از آنها بهتر است که پیش از انجام آنها با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند به شما بگوید که آیا استفاده از این روش‌ها گزینهٔ مناسبی برای شماست یا خیر.

کلام آخر

برای مراقبت و رسیدگی کافی به پوست حساس اطراف چشم، روش‌های مختلفی وجود دارد. روش‌هایی مانند مرطوب کردن و استفاده از کرم‌های ضدآفتاب یا داشتن خواب کافی که همگی می‌توانند در جوانسازی دور چشم شما نقش مهمی داشته باشند. پس اگر می‌خواهید جوان‌تر و شاداب‌تر به‌نظر برسید، بهتر است که این موارد را نیز در برنامهٔ زیبایی خود بگنجانید.


در ادامه بخوانید: رفع سیاهی دور چشم با ۱۰ روش خانگی
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع healthline
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.