آیا استفاده از ضدآفتاب طبیعی برای شما و کودکانتان خطرناک است؟

0

با رسیدن فصل گرما جستجو برای محصولات ضدآفتاب و مراقبت از پوست هم بیشتر می شود. در این میان بعضی از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی هم برای ایجاد جذابیت و جذب بازدیدکننده بیشتر دستورالعمل‌هایی را برای ساخت ضدآفتاب طبیعی در خانه منتشر می‌کنند یا حتی بعضی از آنها این محصولات را می‌فروشند که مشتری‌های خودشان را هم دارند. اما آیا محصولات ضدآفتاب طبیعی واقعا برای حفظ سلامت پوست ما فایده‌ای دارند؟‌ آیا ممکن است این محصولات عوارضی را برای سلامت پوست و سلامت بدن ما به‌دنبال داشته باشند؟‌ در ادامه این مطلب، این موضوع را به طور مفصل بررسی کرده‌ایم.

یک مطالعهٔ جدید نشان می‌دهد محصولات ضدآفتاب طبیعی ممکن است حتی زندگی ما را در معرض خطر قرار دهند. دکتر لارا مک کینزی (Lara McKenzie) یکی از پژوهشگران مرکز تحقیقات و آسیب‌شناسی در بیمارستان کودکان در امریکا اعلام کرد که تیم پژوهشی او دربارهٔ ضدآفتاب‌های خانگی در پینترست تحقیقاتی انجام داده‌اند.

پژوهشگران با بررسی این کرم‌های ضدآفتاب خانگی در پینترست متوجه شدند که تقریبا ۹۵ درصد از آنها ظاهرا تأثیرات بسیار مثبتی داشتند. اما واقعیت این است که حدود ۷۰ درصد از این دستورالعمل‌های ارائه‌شده به‌اندازهٔ‌کافی قادر به حفاظت از پوست بدن در برابر پرتو فرابنفش نبودند.

در تبلیغ این کرم‌های ضدآفتاب می‌گویند که آنها از پوست ما و فرزندان‌مان محافظت می‌کنند، اما در واقع آنها از ترکیباتی درست می‌شوند که نمی‌توانند از اشعه‌های زیان‌بار نور خورشید جلوگیری کنند.

پزشکانی که هر روز با تعداد زیادی از بیماران مبتلا به ملانوما و سرطان پوست سروکار دارند، بر این باورند که این دستورالعمل‌ها ارزش خطرکردن ندارند.

خطرات استفاده از ضدآفتاب‌های خانگی

شاید بگویید دستورالعمل‌های بسیار زیادی در اینترنت هست که اثربخشی خاصی ندارند. حرف شما درست است، اما به‌عنوان‌مثال نهایت خطری که روغن‌لب یا نرم‌کنندهٔ خانگی مو که از مواد طبیعی تهیه شده چیست؟ این که مؤثر نباشد. اما ضدآفتابی که نتواند از شما دربرابر نور خورشید محافظت کند، شما را به‌راحتی در معرض خطر انواع سرطان های مرگبار قرار می‌دهد.

در سایتی مانند پینترست تعداد زیادی دستورالعمل با عنوان محصولات قابل‌تهیه از مواد ارگانیک و طبیعی وجود دارد که می‌توان آنها را در منزل تهیه کرد. اما این لزوما بدان معنا نیست که هر چیزی که می‌توان آن را در منزل و از مواد طبیعی تهیه کرد برای سلامت خودمان و کودکان‌مان خطری نداشته باشد.

خطری که در اینجا از آن صحبت می‌کنیم، در خوش‌بینانه‌ترین حالت آفتاب سوختگی و در بدترین حالت احتمال ابتلا به سرطان پوست در آینده است. دکتر تانیا نینو متخصص پوست از بیمارستانی در کالیفرنیا هم همین دیدگاه را درباره مشکلات تهیهٔ کرم ضدآفتاب خانگی از دستورالعمل‌های اینترنتی دارد.

مشکل کرم‌های ضدآفتاب طبیعی چیست؟

کرم‌های ضدآفتاب طبیعی ممکن است ایمن نباشند

مشکل کرم‌های ضدآفتاب طبیعی این است که نمی‌توان به میزان قدرت محصول نهایی برای مراقبت از پوست در برابر نور خورشید اطمینان کرد. کرم‌های ضدآفتاب معتبر موجود در بازار برای تعیین میزان جلوگیری از آفتاب سوختگی تحت آزمایش‌های متعددی قرار می‌گیرند. کرم‌های ضدآفتاب طبیعی ممکن است ادعا کنند که SPF مشخصی دارند، اما بدون انجام آزمایش‌های تعیین‌کننده چطور می‌توان SPF واقعی‌شان را نشان داد؟

به‌جز این مورد، مشکل دیگری هم وجود دارد که به عناصر تشکیل‌دهنده این ضدآفتاب‌ها مربوط است.

در تهیهٔ کرم‌های ضدآفتاب تجاری علاوه‌بر عناصر فعال، از ترکیباتی استفاده می‌کنند که به تثبیت کرم ضدآفتاب در طول زمان کمک می‌کند، کرم را به‌شکل یکنواخت روی پوست پخش می‌کند و به ما اطمینان می‌دهد که این کرم ضدآفتاب در برابر نور فرابنفش در مدت زمان مشخصی دوام می‌آورد. دستیابی به این سطح از کیفیت در ترکیبات طبیعی واقعا قابل‌اعتماد نیست.

این موضوع حتی در کرم‌های ضدآفتاب تهیه‌شده از روغن نارگیل نیز صدق می‌کند.

آفتاب‌سوختگی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

با اینکه نمی‌توان به‌صراحت آفتاب‌سوختگی را عامل قطعی سرطان پوست دانست، اما مطالعات نشان می‌دهند که فقط پنج تاول ناشی از آفتاب‌سوختگی در دوران کودکی می‌تواند خطر ابتلا به ملانوما را تا ۸۰ درصد افزایش دهد. این خطر تا آخر عمر فرد را رها نخواهد کرد.

آفتاب‌سوختگی بی‌تردید خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. در حقیقت، داشتن سابقهٔ آفتاب‌سوختگی از جمله عوامل اصلی خطر برای ابتلا به مرگبارترین نوع سرطان پوست یعنی ملانوما است.

کارشناسان بر این باورند که بهترین راه پیشگیری از آفتاب‌سوختگی، استفاده از کرم‌های ضدآفتابی است که توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده و در بازار وجود دارد. استفاده از کرم‌های ضدآفتاب روزانه می‌تواند از آسیب به دی‌ان‌ای (DNA) سلول‌های پوست‌ پیشگیری کند. کاهش آسیب دی‌ان‌ای، به‌نوبهٔ خود خطر بدخیم شدن سلول‌های پوستی یا سلول‌های رنگدانه‌ساز و در نتیجه ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.

از کرم‌های ضدآفتاب معتبر استفاده کنید

پژوهشگران تأکید می‌کنند که از کرم‌های ضدآفتاب موجود در بازار خریداری کنید و به‌دنبال تهیهٔ کرم ضدآفتاب خانگی نباشید. اما اگر ترجیح می‌دهید که اصلا از کرم‌های ضدآفتاب استفاده نکنید، باید کاری کنید که به‌هیچ‌عنوان در معرض نور آفتاب قرار نگیرید (که کاری بسیار دشوار است، زیرا پرتو فرابنفش نوع A حتی از پنجره‌های بستهٔ محیط هم عبور می‌کند).

البته این بدان معنا نیست که حتما باید از کرم‌های ضدآفتاب بسیار گران‌قیمت و برندهای بسیار بزرگ استفاده کنید. حتی یک برند معمولی که در فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها فروخته می‌شود، می‌تواند بسیار مفیدتر از کرم‌های ضدآفتاب خانگی باشد. حتی معمولی‌ترین ضدآفتاب‌ها هم از ضوابط و استانداردهای مشخص برای آزمایش عبور کرده‌اند. اینکه آیا کرم‌های ضدآفتابی که به‌طور طبیعی تهیه می‌شوند، واقعا به همان اندازه که ادعا می‌کنند مفید هستند و از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کنند یا نه، معلوم نیست.

۹ سوالی که باید قبل از خرید کرم ضدآفتاب از خودتان بپرسید

توصیه‌های ایمنی در هنگام قرارگرفتن در معرض نور خورشید

کودکان را عادت دهیم که از ضدآفتاب استفاده کنند - ضدآفتاب طبیعی

  • برای محافظت از پوست دربرابر پرتوهای UVA و UVB باید به مدت ۶ ماه یا بیشتر از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنیم.
  • کرم‌های ضدآفتاب باید دارای 30 SPF یا بالاتر از آن باشند. همهٔ صدآفتاب‌های طبیعی که دکتر مک کینزی مطالعه کرد، ادعا داشتند که دارای SPF بین ۲ تا ۵۰ هستند؛ اما هیچ راهی برای تشخیص این موضوع با توجه به فهرست ترکیبات آنها وجود نداشت.
  • بهتر است از سنین پایین این عادت خوب را در فرزندان‌مان ایجاد کنیم که به‌طور مرتب از ضدآفتاب استفاده کنند و کرم‌های قدیمی و تاریخ گذشته را دور بیندازند.

توصیه‌های پزشکی در فضای آنلاین

منتقدان به‌تازگی از وب‌سایت پینترست به‌دلیل راه‌اندازی برنامه‌هایی که توصیه‌های پزشکی اثبات‌نشده و احتمالا غیرایمن برای مخاطبان ارائه می‌دهد به‌سختی انتقاد کردند. پینترست در ماه فوریه اعلام کرد که محدودیت‌هایی را برای موضوعاتی مانند واکسن‌ها و سایر مطالب گزارش‌شده توسط کاربران اعمال کرده است. بااین‌حال تعداد بسیاری از مطالب مربوط به کرم‌های ضدآفتاب طبیعی باقی مانده‌اند.

اقداماتی که سایت پینترست درباره اطلاع‌رسانی نادرست انجام داده است به این صورت است: «مواردی مانند تبلیغ درمان‌های قلابی برای بیماری‌های لاعلاج یا مزمن و توصیه‌هایی که در آنها ذهنیت کاربران را نسبت به واکسیناسیون خراب کرده باشد ممنوع است. به‌موجب این ممنوعیت هیچ‌کس اجازه ندارد محتوای دارای توصیه‌های درمانی را ذخیره کند، زیرا ممکن است اثرات فوری و زیان‌باری را روی سلامت مخاطبان سایت یا سلامت عمومی داشته باشد».

جمع‌بندی

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد دستورالعمل‌های طبیعی برای کرم‌های ضدآفتاب خانگی که در پینترست به‌وفور یافت می‌شوند می‌توانند شما را در معرض خطر آفتاب‌سوختگی و سرطان پوست قرار دهند.

کارشناسان استفاده از یک کرم ضدآفتاب تجاری موجود در بازار و دارای تأییدیه FDA را برای پیشگیری از آسیب پوستی و کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست توصیه می‌کنند.

  • حداقل SPF برای کرم ضدآفتاب باید ۳۰ باشد.
  • استفاده مرتب از ضدآفتاب باید عادت همیشگی‌مان شود.
  • بهتر است استفاده مرتب از ضدآفتاب را به کودکان‌مان هم آموزش دهیم.
  • هرگز نباید از کرم‌های ضدآفتاب منقضی‌شده استفاده کنیم.

در ادامه بخوانید: بهترین کرم ضد آفتاب مناسب برای شما چیست؟
سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

۱۰،۰۰۰ تومان

دلیل بسیاری از خیانت‌های زناشویی یا طلاق‌ها این است که نمی‌دانیم با شریک زندگی یا همسر خود چگونه ارتباط برقرار کنیم.
این مجموعه صوتی را گوش دهید و تأثیرش بر زندگی مشترکتان را حس کنید.

۷،۰۰۰ تومان

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع healthline
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.