نکات بهداشتی دوران قاعدگی؛ با رعایت این ۷ توصیه پریود آسانی داشته باشید

108

دوران قاعدگی بخش مهمی از زندگی زنان است که بعضی آن را دوره‌ای سخت و ناخوشایند می‌دانند. ولی همین دوران قاعدگی است که زنان را سالم نگه می‌دارد. رسیدن دختران به سن بلوغ نعمتی است که باید قدر آن را بدانیم. بسیاری از ما اهمیت نکات بهداشتی دوران قاعدگی را درک نمی‌کنیم و به آنها توجهی نداریم، درحالی‌که رعایت‌نکردن این نکات بهداشتی عواقبی ناخوشایند و حتی خطرناک دارد. آگاهی از نکات بهداشتی دوران قاعدگی و رعایت آنها موجب می‌شود که دوران قاعدگی سالمی داشته باشیم و از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کنیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا شما را با ۷ نکته بهداشتی مهم در دوران قاعدگی آشنا کنیم.

۱. حرکات یوگا انجام دهید

نکات بهداشتی دوران قاعدگی - حرکت کمان در یوگا

آبان‌تتر

برای جلوگیری از لخته‌شدن و اختلال در جریان خون و درنتیجه درد قاعدگی باید به‌طور منظم تمرین‌ها و حرکات یوگا انجام دهید. برای این منظور، انجام بعضی از تمرین‌های پایه‌ای حرکت سلام‌برخورشید (سوریا ناماسکار) بسیار مفید است. نخستین حرکات شامل حرکت بوجانگ‌آسانا (bhujangasana) یا حرکت مار کبری، حرکت الماس یا واجراسانا (vajrasana) و حرکت کمان یا دانوراسانا (dhanurasana) است. این حرکت‌ها موجب بهبود گردش خون می‌شوند و بهبود گردش خون نیز در بهبود عملکرد اندام تناسلی مؤثر است. البته این تمرین‌ها فقط زمانی تأثیرگذار هستند که به‌طور منظم انجام شوند. این تمرین‌های یوگا موجب کاهش درد می‌شوند و با انجام آنها دیگر مجبور نیستید دردهای قاعدگی را تحمل کنید.

۲. رژیم غذایی مناسب و مصرف غذاهای سالم را در برنامه‌ بگذارید

نیمی از مشکلات قاعدگی مانند درد شدید و بی‌نظمی‌های قاعدگی به‌دلیل عادات غذایی ناسالم ایجاد می‌شوند. وقتی به دوران قاعدگی خود نزدیک می‌شوید، از مصرف غذاهای پرادویه و شور پرهیز کنید؛ زیرا این غذاها احتمال لخته‌شدن خون را افزایش می‌دهند و به گرفتگی‌های عضلانی به‌شدت دردناک منجر می‌شوند؛ همچنین بهتر است که میوه‌هایی مانند موز را بیشتر مصرف کنید.

۳. فعالیت بدنی‌تان را افزایش دهید

افزایش فعالیت بدنی و ورزش از نکات بهداشتی دوران قاعدگی است

به‌جای مصرف داروهای مسکن، فعالیت بدنی خود را افزایش دهید؛ برای نمونه می‌توانید حرکات کششی انجام دهید. فعالیت بدنی در کاهش فشار بر قسمت‌های تحتانی بدن مؤثر است.

۴. مصرف این مواد را به حداقل برسانید

گرفتگی‌های قاعدگی دردهایی است که در طول دوران قاعدگی یا روزهای قبل و بعد از آن ایجاد می‌شود. این دردها معمولا در کمر، شکم و پاها ایجاد می‌شوند. دلایل اصلی گرفتگی قاعدگی مصرف گوشت و لبنیات و سیگار کشیدن است. معمولا استعمال دخانیات موجب توقف تولید تخمک در تخمدان‌ها می‌شود و عدم تخمک‌گذاری از دلایل عمده بی‌نظمی‌های قاعدگی است.

۵. در سرما کیسه آب گرم را فراموش نکنید

نکات بهداشتی دوران قاعدگی - استفاده از کیسه آب گرم برای بهبود جریان خون و کاهش درد قاعدگی

معمولا در ماه‌های سرد سال، دوران قاعدگی طولانی‌تر و دردناک‌تر می‌شود. برای برطرف‌کردن درد می‌توانید کیسه‌ آب‌ گرمی را روی شکم خود قرار دهید تا با تسهیل و روان‌‌کردن جریان خون، شدت درد را کاهش دهید.

۶. حواستان به PMS باشد

بعضی از زنان در دوران قاعدگی دچار نوسانات خلقی می‌شوند. نوسانات خلقی دوران قاعدگی را سندرم پیش از قاعدگی (Pre-menstrual Syndrome – PMS) می‌نامند. تغییرات خلقی شدید پیش از قاعدگی، در طول قاعدگی و پس از آن، از علائم این سندرم است. مصرف مواد غذایی سالم در برطرف‌کردن این تغییرات خلقی نقش زیادی دارد. در این میان، مصرف نخود، ماست سویا، شیر، برنج قهوه‌ای، عدس و سایر حبوبات بسیار مهم است؛ زیرا در برطرف‌کردن عدم تعادل هورمونی مؤثر هستند. چای گیاه شاه‌پسند نیز دمنوش ضداضطرابی است که در کنترل‌کردن نوسانات خلقی سندرم پیش از قاعدگی مؤثر است.

۷. سبک زندگی‌تان را در این دوران تغییر دهید

نکات بهداشتی دوران قاعدگی - داشتن سبک زندگی سالم با ورزش کردن و مصرف مواد غذایی سالم

مهم‌ترین مورد در نکات بهداشتی دوران قاعدگی، تغییر سبک زندگی است. امروزه پیشرفت فناوری موجب تنبلی و بی‌تفاوتی نوجوانان درباره سلامتی‌شان شده است. درنتیجه، عادت‌ماهانه دختران جوان زمانی شروع می‌شود که هنوز به سن نوجوانی نرسیده‌اند و بسیاری نیز دچار بی‌نظمی‌های قاعدگی می‌شوند. بیشتر دختران نوجوان به فعالیت‌های بدنی‌ای مانند ورزش، بازی در فضای باز و یوگا کاملا بی‌توجه هستند. وقتی بدن هیچ تحرکی ندارد، چگونه انتظار داریم که چرخه قاعدگی منظمی داشته باشیم؟! البته منظور از سبک زندگی فقط افزایش فعالیت بدنی نیست و تغییر رژیم غذایی و عادات غذایی را نیز شامل می‌شود. برای نمونه، مصرف فست‌فود یکی از دلایل مهم اختلال در قاعدگی و پریودی نامنظم است.

سخن آخر

اگر شما نیز با هریک از مشکلات گفته‌شده در این مقاله روبه‌رو شده‌اید، با انجام پیشنهادهای مطرح‌شده می‌توانید دوران قاعدگی سالمی داشته باشید و دیگر قاعدگی برایتان دوره‌ای سخت و ناخوشایند نخواهد بود. همیشه به یاد داشته باشید که رعایت‌نکردن نکات بهداشتی دوران قاعدگی می‌تواند برای سلامتی شما عواقب ناگواری داشته باشد. درد شدید و بی‌نظمی‌های قاعدگی معمولا در نتیجۀ عادات غذایی ناسالم ایجاد می‌شوند و مصرف گوشت و لبنیات و سیگارکشیدن از دلایل اصلی گرفتگی‌های قاعدگی هستند.

براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در زمانی کوتاه هست، بیش از ۹۰ درصد افرادی که با برنافیت زیرنظر دکتر کرمانی رژیم گروهی گرفتن به وزن دلخواهشون رسیدن

منبع doctor.ndtv
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 108 دیدگاه)
  1. idana می‌گوید

    اقایون یه لطف کنید […]:///شما چه میفهمید یه دختر مپچی میکشه؟سربازی؟انقد چهار تا دوییدن و ظرف شستن و کار نظامی زحمت داره؟نمیگم شما هم دردای خودتونو دارید تو سربازی ولی دو ساله دو سال!بعدش میرید پی زندگیتون ولی دخترا چی؟هر ماه یهو یه درد شدید میاد و از همونجا شروع میشه…با خیال راحت نمیتونن بشینن نمیتونن سرفه کنن نمیتونن بخندن نمیتونن درست تکون بخورن حالشون از این نجسی به هم میخوره حالشون از بدن خودشون به هم میخوره و از همه بدتر!!!!!!اگه یه کم تکون بخورن یه درد شدید زیر شکمشون میپیچه که ادم میخواد داد بزنه!بعد با همون اوضاع فجیح باید جلو بابا و برادراشون خم و راست بشن تا به امید خدا یکی بیاد بگیرتشون و باز جلو همون خم و راست بشن.موقع پد عوض کردنم باید هر چی داری و نداری ببری تو دسشویی/ولی حالا بابا و دادااشت نشستن جلو دسشویی.دسشویی اگه عایق صدا نباشه یه بدبختی دیگه.شما که انقد به نون حلال در اوردنتون مینازید میدونید بعضی دخترا و زنا با همین اوضاع واسه یه لقمه نون میرن کارای سنگین مردا میکنن؟![…] ببندید و بدیر سربازیتونو بکنید:)))

  2. Reza می‌گوید

    شما زنها فقط میگید ما خوبیم مردها خر کی باشن مردها فقط لم دادن تو اتاق مفت میخورن و میخوابن و هزار جور گناه انجام میدن و هیچ دردی هم نمیکشن بدبختا اگه ما مردا نبودیم شما نه غذایی برای خوردن داشتین نه لباسی برای پوشیدن نه آبی برای خوردن و نه سرپناهی برای زندگی کردن تو این فشار اقتصادی هم ما مردا بیشتر سختی میکشیم و شما هم به خطر یک دوران دو هفته ای بهونه دادین دست خودتون که به مردا حرف بگید و لم بدین تو خونه چشمتون کور زن نمی‌دید حتما قاعدگی یه فایده ای داره خدا گذاشته تو بودنتون مشکلاتتون را به ما ربط ندین اگه ناراضی هستین برین عمل تغییر جنسیت انجام بدین

  3. fateme می‌گوید

    اقای محترم شما درد عادت ماهیانه رو نکشیدی تا بدونی چیه برات دعا میکنم تا خدا ی دردی به اندازه همون درد بهت ماهانه بده تا بلکه درک کنی و سطح شعورت هم بالاتر بره.شما مردا بخاطر کاری که برای زندگی انجام میدین منت میزارین؟خب وظیفه تونه!ازدواج کردید و وظیفه زندگی رو قبول کردین>خانومی که از صبح تا شب باید کار کنه پخت و پز شست وشو نظافت خونه انجام میده درد همین عادت و بارداری و لذت شما مردا رو تحمل میکنه بنظرتون هیچ کاری تو زندگی انجام نمیده؟واستون متاسفم و از خدا برای شما شعور خواستارم!