جشنواره نوروزی مای لیدی

نکات بهداشتی دوران قاعدگی؛ با رعایت این ۷ توصیه پریود آسانی داشته باشید

69

دوران قاعدگی بخش مهمی از زندگی زنان است که بعضی آن را دوره‌ای سخت و ناخوشایند می‌دانند. ولی همین دوران قاعدگی است که زنان را سالم نگه می‌دارد. رسیدن دختران به سن بلوغ نعمتی است که باید قدر آن را بدانیم. بسیاری از ما اهمیت نکات بهداشتی دوران قاعدگی را درک نمی‌کنیم و به آنها توجهی نداریم، درحالی‌که رعایت‌نکردن این نکات بهداشتی عواقبی ناخوشایند و حتی خطرناک دارد. آگاهی از نکات بهداشتی دوران قاعدگی و رعایت آنها موجب می‌شود که دوران قاعدگی سالمی داشته باشیم و از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کنیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا شما را با ۷ نکته بهداشتی مهم در دوران قاعدگی آشنا کنیم.

جشنواره نوروزی مای لیدی

۱. حرکات یوگا انجام دهید

نکات بهداشتی دوران قاعدگی - حرکت کمان در یوگا

برای جلوگیری از لخته‌شدن و اختلال در جریان خون و درنتیجه درد قاعدگی باید به‌طور منظم تمرین‌ها و حرکات یوگا انجام دهید. برای این منظور، انجام بعضی از تمرین‌های پایه‌ای حرکت سلام‌برخورشید (سوریا ناماسکار) بسیار مفید است. نخستین حرکات شامل حرکت بوجانگ‌آسانا (bhujangasana) یا حرکت مار کبری، حرکت الماس یا واجراسانا (vajrasana) و حرکت کمان یا دانوراسانا (dhanurasana) است. این حرکت‌ها موجب بهبود گردش خون می‌شوند و بهبود گردش خون نیز در بهبود عملکرد اندام تناسلی مؤثر است. البته این تمرین‌ها فقط زمانی تأثیرگذار هستند که به‌طور منظم انجام شوند. این تمرین‌های یوگا موجب کاهش درد می‌شوند و با انجام آنها دیگر مجبور نیستید دردهای قاعدگی را تحمل کنید.

۲. رژیم غذایی مناسب و مصرف غذاهای سالم را در برنامه‌ بگذارید

نیمی از مشکلات قاعدگی مانند درد شدید و بی‌نظمی‌های قاعدگی به‌دلیل عادات غذایی ناسالم ایجاد می‌شوند. وقتی به دوران قاعدگی خود نزدیک می‌شوید، از مصرف غذاهای پرادویه و شور پرهیز کنید؛ زیرا این غذاها احتمال لخته‌شدن خون را افزایش می‌دهند و به گرفتگی‌های عضلانی به‌شدت دردناک منجر می‌شوند؛ همچنین بهتر است که میوه‌هایی مانند موز را بیشتر مصرف کنید.

۳. فعالیت بدنی‌تان را افزایش دهید

افزایش فعالیت بدنی و ورزش از نکات بهداشتی دوران قاعدگی است

به‌جای مصرف داروهای مسکن، فعالیت بدنی خود را افزایش دهید؛ برای نمونه می‌توانید حرکات کششی انجام دهید. فعالیت بدنی در کاهش فشار بر قسمت‌های تحتانی بدن مؤثر است.

۴. مصرف این مواد را به حداقل برسانید

گرفتگی‌های قاعدگی دردهایی است که در طول دوران قاعدگی یا روزهای قبل و بعد از آن ایجاد می‌شود. این دردها معمولا در کمر، شکم و پاها ایجاد می‌شوند. دلایل اصلی گرفتگی قاعدگی مصرف گوشت و لبنیات و سیگار کشیدن است. معمولا استعمال دخانیات موجب توقف تولید تخمک در تخمدان‌ها می‌شود و عدم تخمک‌گذاری از دلایل عمده بی‌نظمی‌های قاعدگی است.

۵. در سرما کیسه آب گرم را فراموش نکنید

نکات بهداشتی دوران قاعدگی - استفاده از کیسه آب گرم برای بهبود جریان خون و کاهش درد قاعدگی

معمولا در ماه‌های سرد سال، دوران قاعدگی طولانی‌تر و دردناک‌تر می‌شود. برای برطرف‌کردن درد می‌توانید کیسه‌ آب‌ گرمی را روی شکم خود قرار دهید تا با تسهیل و روان‌‌کردن جریان خون، شدت درد را کاهش دهید.

۶. حواستان به PMS باشد

بعضی از زنان در دوران قاعدگی دچار نوسانات خلقی می‌شوند. نوسانات خلقی دوران قاعدگی را سندرم پیش از قاعدگی (Pre-menstrual Syndrome – PMS) می‌نامند. تغییرات خلقی شدید پیش از قاعدگی، در طول قاعدگی و پس از آن، از علائم این سندرم است. مصرف مواد غذایی سالم در برطرف‌کردن این تغییرات خلقی نقش زیادی دارد. در این میان، مصرف نخود، ماست سویا، شیر، برنج قهوه‌ای، عدس و سایر حبوبات بسیار مهم است؛ زیرا در برطرف‌کردن عدم تعادل هورمونی مؤثر هستند. چای گیاه شاه‌پسند نیز دمنوش ضداضطرابی است که در کنترل‌کردن نوسانات خلقی سندرم پیش از قاعدگی مؤثر است.

۷. سبک زندگی‌تان را در این دوران تغییر دهید

نکات بهداشتی دوران قاعدگی - داشتن سبک زندگی سالم با ورزش کردن و مصرف مواد غذایی سالم

مهم‌ترین مورد در نکات بهداشتی دوران قاعدگی، تغییر سبک زندگی است. امروزه پیشرفت فناوری موجب تنبلی و بی‌تفاوتی نوجوانان درباره سلامتی‌شان شده است. درنتیجه، عادت‌ماهانه دختران جوان زمانی شروع می‌شود که هنوز به سن نوجوانی نرسیده‌اند و بسیاری نیز دچار بی‌نظمی‌های قاعدگی می‌شوند. بیشتر دختران نوجوان به فعالیت‌های بدنی‌ای مانند ورزش، بازی در فضای باز و یوگا کاملا بی‌توجه هستند. وقتی بدن هیچ تحرکی ندارد، چگونه انتظار داریم که چرخه قاعدگی منظمی داشته باشیم؟! البته منظور از سبک زندگی فقط افزایش فعالیت بدنی نیست و تغییر رژیم غذایی و عادات غذایی را نیز شامل می‌شود. برای نمونه، مصرف فست‌فود یکی از دلایل مهم اختلال در قاعدگی و قاعدگی نامنظم است.

سخن آخر

اگر شما نیز با هریک از مشکلات گفته‌شده در این مقاله روبه‌رو شده‌اید، با انجام پیشنهادهای مطرح‌شده می‌توانید دوران قاعدگی سالمی داشته باشید و دیگر قاعدگی برایتان دوره‌ای سخت و ناخوشایند نخواهد بود. همیشه به یاد داشته باشید که رعایت‌نکردن نکات بهداشتی دوران قاعدگی می‌تواند برای سلامتی شما عواقب ناگواری داشته باشد. درد شدید و بی‌نظمی‌های قاعدگی معمولا در نتیجۀ عادات غذایی ناسالم ایجاد می‌شوند و مصرف گوشت و لبنیات و سیگارکشیدن از دلایل اصلی گرفتگی‌های قاعدگی هستند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
جشنواره نوروزی مای لیدی
منبع doctor.ndtv

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

69 دیدگاه
 1. ainaz می‌گوید

  از نظر من هر چقدر هم که رعایت کنی بازم درد داری..بعدشم حموم رفتن خیلی خوبه

  1. مهسا می‌گوید

   اوکی

  2. محمد علی می‌گوید

   حموم که میگن بده موقع پریودی!

 2. نگار می‌گوید

  لعنت به این پریودی لعنت به دنیایی ک همه درد و رنجش مال زنه

  1. Mohammad Reza می‌گوید

   شما سربازی برو اونوقت می فهمی درد و رنج یعنی چی

   1. ناشناس١٩٨٩ می‌گوید

    ببين يه درصد از درد زنا رو نميتونين تحمل كنين يه ذره تحقيق كني ميفهمي

    1. رسول می‌گوید

     مردها به این مسائل خاله زنک نمیخوان اهمیت بِدن،حوصله این چیزا رو ندارن وگرنه کلی مشکل و سختی هست که یکیشو زن ها خبر ندارن،اگه با سیستم آفرینش آشنا بودی متوجه میشدی که سختی برای همه هست

     1. زهرا می‌گوید

      تو که اهمیت نمیدی برای چی اومدی مطالب مربوط به خانما رو میخونی؟ اگه خاله زنکه – خسته کننده- بی حوصله است . پس چه حوصله ای داری میای جواب میدی؟ خاله زنک کی بودی تووو؟؟

     2. Ava می‌گوید

      با سیستم آفرینش آشنا بودی میفهمید که بیشترین درد درد زایمان که اون هم برای زناست … گفتم که یکم با سیستم آفرینش آشنا بشین …

    2. فرشاد می‌گوید

     ای کاش منم دختر بودم و روزی صد بار پریود میشدم.ای کاش

    3. mahdi می‌گوید

     من یک مرد هستم که میخوام بگم که تمام زن ها هر ثانیه زندگیشون رو وارد ازمایش با دنیا میشن من اگه یک کس بزرگی بودم حق زن ها رو تو این دنیا براشون میگرفتم چون اونام انسانن و نیاز به ازادی دارن که ما مرد ها داریم

   2. نگار می‌گوید

    شما سه و خورده ای سال پریود نمیشی ک دوسال میری سربازی و تموم ک اونم درد نداره

    1. Kamel می‌گوید

     سه و خرده ای چیه؟هر رن به طور میانگین 8سال از عمرش رو پریوده!

    2. رضا می‌گوید

     انقدر که سربازی هم که میگن سخت نیست و واقعا لازمه واسه مردا
     من توی یک جزیره بودم با بدترین آب و هوا و کمترین امکانات هر 4 ماه میتونستی بیای خونه تازه اگه هوا بد نباشه و کشتی حرکت میکرد!!
     از اون سمت میومدی خونه باز همین جریان ممکن بود باشه

   3. ghazal می‌گوید

    واقعا نمی فهمم چه جوری 2 سال رو با 7.5 سال مقایسه می کنید واقعا نمی تونید درک کنید یا ادا در میارین ؟

   4. آترین می‌گوید

    دو سال توالت شوری و آش خوری که این حرفها رو نداره. این بنده خدا ها تا میان سالی خون میدن

   5. elena می‌گوید

    چه ربطی داشت این به اون؟

   6. روژسار می‌گوید

    سربازی رو که هرروز دارن مدت زمانشو کم میکنن اما ما زمانش کم نمیشه شمانهایتادوسال ما هرماه تا کم کمش33 سال ادامه داره پس اینجا براماهارجز نخونید

   7. Fat می‌گوید

    هنوزم هستن باهوشایی که مریود رو با سربازی مقایسه میکنن؟عه!چه جالب

   8. مینا می‌گوید

    سربازی 2 ساله پریود 50 سال

   9. MWeb می‌گوید

    چه ربطی داره، این یه قضیه جداس، ذاتیه…

   10. هیناتا می‌گوید

    چی خوردی ناهار شما؟؟؟
    بدبختی ک این داره صد سال سربازی نداره
    اثن نمیدونم شماها تو مطلب خانوم چیکار میکنین!!! نظرم میده تازه!

   11. say می‌گوید

    چرا اینجوری میگی یعنی فرق درد رنج 2 ساله و40 ساله رو نمی فهمی؟

  2. ناشناس می‌گوید

   من از مرد بودن خوشم نمیاد . اگه بازم بدنیا بیام دوست دارم زن باشم . اما زن بودن بدوووون پریودی .

   1. Jimbo می‌گوید

    وای بر شما

  3. شوماخر خطیبیان می‌گوید

   لعنت به این کار کردن که همه ی بدبختیش برای مرده

   1. ماریا می‌گوید

    خداییش من پریودو ترجیح میدم به کارکردن مادام العمر. منکه از کار کردن بیزارم.خداروشکر مجبور نیستم

  4. هیچکس می‌گوید

   بهترین دوران زندگی پدرم توسربازی بود 🤦

 3. مهناز احتشام می‌گوید

  خوردن ویتامین c انار برای گردش خون بهتر همراه دوبادام یاگردو فکر میکنم مفید باشد در ضمن خوردن غذاهای با طبع گرم خوب است ؟