۱۲ سوال مهمی که قبل از جراحی بینی باید به آنها پاسخ دهید

قبل از جراحی بینی چه عواملی را باید در نظر بگیریم؟

0

در میان انواع جراحی زیبایی، جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی یکی از عمل‌های جراحی رایج و بسیار پرطرفدار در کشور ما محسوب می‌شود. هر فرد ممکن است به دلایل خاص خود تصمیم بگیرد که بینی‌اش را عمل کند. گاهی اوقات این تصمیم به‌خاطر تغییر چهره و زیبایی و گاه به منظور ترمیم ساختاری ناشی از آسیب گرفته می‌شود. دلیل این تصمیم هر چه که باشد، جراحی بینی یک جراحی پیچیده است؛ از این رو آمادگی فرد قبل از جراحی بینی بسیار مهم است. در این مطلب، ۱۲ سؤال را مطرح خواهیم کرد که قبل از جراحی بینی باید به آنها پاسخ دهید. تا انتها با ما همراه باشید.

قبل از جراحی بینی چه سوالاتی باید از خودمان بپرسیم؟

۱. آیا می‌دانم چه چیزی می‌خواهم؟

قبل از جراحی بینی شما باید به‌طور کامل بدانید که قصدتان از این عمل جراحی چیست. اولین چیزی که در این زمینه مهم است مطمئن بودن شما از تصمیمی است که گرفته‌اید. آیا تصمیم شما برای جراحی بینی یک تصمیم آگاهانه است؟ چه چیزی دلیل این تصمیم‌گیری است؟ با پرسیدن این سؤال از خودتان، تکلیف‌تان را مشخص کنید.

دلیلتان برای گرفتن این تصمیم و خواسته‌هایتان را در اولین جلسه مشاوره با پزشک در میان بگذارید. این نقطه شروعی است که به پزشک اطلاعات لازم در این مورد را می‌دهد و او نیز می‌تواند توصیه‌های لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار دهد. به این صورت، با پرسیدن این سؤال از خودتان و فکر کردن به آن، علاوه بر اینکه یک تصمیم آگاهانه می‌گیرید، از تمامی جوانب این کار نیز مطلع خواهید شد.

۲. آیا انتظارات من واقع‌بینانه هستند؟

اگر تصمیم شما به‌خاطر زیبایی چهره است، لازم است نتیجه دلخواهتان را با پزشکتان در میان بگذارید و ببینید خواسته‌هایتان تا چه اندازه واقع‌بینانه هستند. ممکن است فرم بینی رؤیایی و دلخواه شما بهترین گزینه برای چهره‌تان نباشد. فرم بینی شما باید کاملا با سایر ویژگی‌های صورت‌تان همخوانی داشته باشد. لازم است با پزشک مشورت کنید و از او در این مورد نظر بخواهید. در نهایت باید یک فرم بینی را به‌عنوان نتیجه جراحی انتخاب کنید که به صورت‌تان بیاید. هماهنگ بودن بینی با سایر اجزای چهره‌ اهمیت بسیار زیادی دارد.

با توجه به اینکه هر فرد چهره و فرم صورت منحصربه‌فردی دارد، طبیعی است که فرم بینی متناسب با چهره‌اش هم منحصربه‌فرد خواهد بود. به همین خاطر، لازم است انتظارات و خواسته‌های واقع‌بینانه داشته باشید.

۳. آیا من برای یک تغییر دائمی آماده هستم؟

آمادگی کامل قبل از جراحی بینی

بینی بخش مهمی از ساختار صورت هر فرد را تشکیل می‌دهد. با عمل بینی، شما برای همیشه یک تغییر اساسی به چهره‌تان می‌دهید؛ از این رو آمادگی داشتن برای این تغییر بسیار مهم است. معمولا بیشتر افراد از نتیجه عمل بینی خود راضی هستند و این تغییر همان چیزی است که می‌خواهند؛ با وجود این، اطمینان کامل از این تصمیم، یکی از مواردی است که قبل از عمل بینی اهمیت بسیار زیادی دارد.

۴. آیا اکنون زمان مناسبی برای جراحی بینی است؟

پس از جراحی بینی ممکن است تا چند روز خون‌ریزی داشته باشید. در این زمینه، دستورالعمل‌های خاصی وجود دارد که پزشک آنها را به شما یادآوری می‌کند. برای بهبود سریع‌تر باید این دستورالعمل‌ها را رعایت کنید. بخشی از این دستورالعمل‌ها شامل این موارد است:

  • قرار ندادن عینک روی بینی، حداقل ۴ هفته؛
  • قرار نگرفتن در معرض نور خورشید؛
  • پرهیز از فعالیت‌های سنگین مانند ورزش هوازی به‌مدت چندین هفته.

با جراح خود در مورد فعالیت‌های خاص، زمان مرخصی و سبک زندگی روزمره‌تان صحبت کنید تا مطمئن شوید که جراحی خود را در زمان مناسب برنامه‌ریزی کرده‌اید. به این صورت بهترین نتیجه را خواهید گرفت و فرایند بهبود نیز سریع‌تر طی خواهد شد.

۵. آیا من برای جراحی بینی به اندازه کافی سالم هستم؟

یکی از اقدامات مهم قبل از عمل بینی اطمینان از وضعیت سلامتی شماست. هرچه از سلامتی بالاتری برخوردار باشید، خطر ابتلا به عوارض جراحی بینی کاهش می‌یابد و سریع‌تر بهبود پیدا خواهید کرد.

جراح شما سابقه پزشکی‌ و سلامت فعلی‌تان را ارزیابی خواهد کرد. برای اطمینان از صحت ارزیابی، درمورد سابقه پزشکی و استفاده از دارو با پزشک خود صادق باشید. اگر دارویی مصرف می‌کنید یا در حال حاضر بیماری خاصی دارید، حتما پزشکتان را در جریان بگذارید. این کار به‌نفع خودتان خواهد بود. هرگونه عمل جراحی خطرات و عوارض خاص خودش را دارد. صادق بودن با پزشک و رعایت کلیه دستورات او نقش مؤثری در آمادگی شما برای جراحی خواهد داشت.

۶. آیا از نظر ذهنی برای جراحی زیبایی بینی آماده هستم؟

آمادگی ذهنی قبل از جراحی بینی

هنگام تعیین اینکه آیا زمان مناسب برای جراحی بینی است یا خیر، باید از خود بپرسید که چرا می‌خواهید این عمل را انجام دهید. این تصمیم باید از طرف شما گرفته شود، نه در نتیجه فشار همسالان یا توصیه‌های دوستان یا خانواده‌تان! همچنین، اگر به‌تازگی دچار هرگونه بحران شخصی شده‌اید، قبل از تصمیم گرفتن در مورد جراحی بینی، آن مشکلات را حل کنید.

۷. آیا پزشکی که انتخاب کرده‌ام، جراح ماهر و خوبی است؟

یکی از اقدامات مهم دیگر قبل از جراحی بینی پیدا کردن جراح ماهر است. تغییر ظاهر ناشی از عمل بینی یک قدم بزرگ است؛ بنابراین مطمئن شوید که جراح مناسب و ماهر را برای این کار انتخاب کرده‌اید. جراح ماهر جراحی است که به‌طور کامل با آناتومی پیچیده بینی آشنایی داشته باشد و خطر ایجاد مشکلات تنفسی را به حداقل برساند؛ به علاوه بتواند فرم بینی شما را به شکل دلخواه و متناسب با چهره شما شکل بدهد. به هر حال، بینی یکی از اعضای مهم و تعیین‌کننده در زیبایی صورت محسوب می‌شود؛ از این رو میزان مهارت و تخصص جراح است که نتیجه نهایی را تعیین خواهد کرد.

بهتر است اقدامات احتیاطی را برای انتخاب جراح در نظر بگیرید و در صورت امکان، قبل از تصمیم‌گیری با چندین نفر مشورت کنید.

۸. آیا من به رینوپلاستی عملکردی نیاز دارم؟

رینوپلاستی عملکردی (Functional Rhinoplasty) نوعی جراحی بینی است که با هدف رفع ناهنجاری‌ها و بدشکلی‌های درون بینی و رفع انسداد بینی انجام می‌گیرد.

جراحی زیبایی بینی می‌تواند با سپتوپلاستی (اصلاح انحراف تیغه میانی بینی)، کاهش شاخک‌ها یا توربینیت‌های بینی، برداشتن پولیپ و همچنین ترمیم شکستگی بینی همراه باشد. اگر تصمیم به جراحی زیبایی گرفته‌اید و علائمی از انسداد تنفس بینی (مانند خروپف، عفونت‌های مزمن سینوس و یا خونریزی بینی) نیز دارید، این موارد را با پزشکتان در میان بگذارید.

۹. آیا سوابق جراحی پزشکم را بررسی کرده‌ام؟

انتخاب پزشک ماهر قبل از جراحی بینی

این صورت شماست که قرار است تغییری بزرگ و دائمی روی آن ایجاد کنید؛ پس ریسک نکنید. وقتی در حال پرس‌وجو برای پیدا کردن جراح ماهر و خوش‌سابقه می‌گردید، حتما سؤالات زیادی از پزشک موردنظر بپرسید. دیدن تصاویر قبل و بعد از جراحی بینی نیز راهکار خوبی برای بررسی عملکرد پزشک موردنظر است. هر جراح معتبری باید بتواند این اطلاعات را با شما در میان بگذارد تا خیال شما را راحت کند.

۱۰. آیا حاضرم نظر پزشک درباره روش مناسب جراحی را بپذیرم؟

برای جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی دو روش مختلف وجود دارد:

  • رینوپلاستی باز؛
  • رینوپلاستی بسته.

رینوپلاستی باز

در رینوپلاستی به روش باز، برش جراحی در کلوملا ایجاد می‌شود. کلوملا تیغه‌ای از جنس پوست و غضروف است که در پایین بینی قرار گرفته و دو سوراخ بینی را از یکدیگر جدا می‌کند.

رینوپلاستی بسته

در رینوپلاستی به روش بسته، تمام برش‌ها در داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شوند. این روش تورم کمتر، بهبود سریع‌تر و ایجاد نشدن زخم قابل‌مشاهده را به دنبال دارد.

بعضی از بیماران از ایجاد زخم ناخواسته ناشی از رینوپلاستی به روش باز می‌ترسند و نگران روند بهبود زخم هستند؛ این در حالی است که رینوپلاستی باز روش مناسبی برای دستیابی به انواع نتایج تغییر شکل بینی است. برش ایجادشده در رینوپلاستی به روش باز بسیار کوچک است. جای زخم ناشی از آن فقط در صورتی قابل مشاهده است که کسی به‌طور مستقیم به بینی شما نگاه کند. در این شرایط مهم است که نظر جراح را در اولویت قرار دهید و تکنیک‌ مناسب‌تر را بپذیرید.

۱۱. آیا عوارض جراحی بینی را می‌دانم و آن را پذیرفته‌ام؟

لازم است قبل از عمل کردن بینی از تمام عوارض ناشی از آن مطلع شوید و خودتان را برای آن آماده کنید. اگر این عمل تحت شرایط خوب و زیر نظر یک پزشک ماهر انجام شود، عوارض آن بسیار کمتر خواهد بود. انتظار مقداری درد و ناراحتی تنفسی در روزهای پس از جراحی را داشته باشید. ورم و کبودی زیر چشم و اطراف بینی نیز از عوارض اجتناب‌ناپذیر جراحی بینی محسوب می‌شوند. حدود ۱۰ روز طول می‌کشد تا کبودی‌ها به‌تدریج کمرنگ‌تر شوند. پس از جراحی، تنفس از بینی تا چند روز سخت خواهد بود و باید چند روزی با دهان نفس بکشید.

پزشک برای کاهش درد ناشی از جراحی برای شما داروهای مسکن تجویز خواهد کرد. این داروها مقداری از درد شما را تسکین خواهند داد. گاهی اوقات با وجود تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها و مصرف بموقع آنها، ممکن است عفونت نیز ظاهر شود.

۱۲. آیا از هزینه جراحی زیبایی بینی آگاه هستم؟

هزینه جراحی زیبایی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد. هزینه آزمایش‌های قبل از عمل، دستمزد جراح، نوع بینی و محل جراحی (مطب پزشک یا بیمارستان) برخی از عوامل تعیین‌کننده در هزینه جراحی بینی هستند. اگر عمل بینی شما با هدف زیبایی انجام شود، بیمه هزینه آن را تقبل نمی‌کند و باید آزاد پرداخت کنید.

چرا آمادگی کامل قبل از جراحی بینی مهم است؟

آمادگی نداشتن قبل از جراحی بینی می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد. در صورتی که برای این جراحی پیچیده آمادگی نداشته باشید، ممکن است به‌خوبی از پس مراقبت‌های پس از جراحی برنیایید یا تحمل دردهای پس از آن برایتان دشوارتر از حالت عادی باشد. اگر با آمادگی کامل در این راه قدم بگذارید، قطعا دچار مشکلات کمتری هم خواهید شد.

و اما سخن پایانی

پرسیدن این سؤالات از خودتان قبل از عمل کردن بینی، میزان آمادگی شما برای این عمل جراحی را مشخص می‌کند. اطلاعات‌تان در این زمینه را بالا ببرید و انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید. در نهایت با انتخاب جراح ماهر این عمل را به یک تجربه خوب با حداقل عوارض، برای خودتان تبدیل کنید.

اگر تجربه و یا اطلاعاتی در این زمینه دارید، آن را از قسمت «ارسال دیدگاه» با ما در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم، نحوه انجام و عوارض احتمالی آن
گامی برای تسلط شما بر مهارت‌های برقراری ارتباطهشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع facebydrh lady-first
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.