۱۰ عنوان از بهترین رمان های ماجراجویی جهان

7

رمان‌های ماجراجویی از هیجان‌انگیزترین رمان‌ها هستند که میان نوجوانان و بزرگ‌سالان طرف‌داران زیادی دارند. در معرفی کتاب امروز، تعدادی از بهترین رمان های ماجراجویی برای نوجوانان و بزرگ‌سالان را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

۱. موبی دیک

موبی دیک از کتاب های ماجراجویی

نویسنده: هرمان ملویل
مترجم (پیشنهاد کاربران):
صالح حسینی
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
نیلوفر
تعداد صفحه:
۷۷۶

موبی دیک رمانی ماجراجویانه که در دل دریا روایت می‌شود. داستان درباره شکار نهنگ است. ناخدا اسماعیل می‌خواهد از نهنگ سفیدی انتقام بگیرد که قبلا به او و کشتی‌اش آسیب زده است. ملویل روایت جذابی از این انتقام ارائه می‌کند که تقابل خیر و شر و انسان و حیوان را هم نشان می‌دهد. آنچه این داستان ماجراجویی را ارزشمند کرده نمادین‌بودن شخصیت‌ها و حتی خود ماجرایش است. مخاطب در این داستان شخصیت‌های آشنای جامعه کنونی خود را می‌بیند و از آن درس می‌گیرد. اگر به داستان‌های دریایی و ملوانی علاقه دارید، موبی دیک حتما نظر شما را جلب می‌کند.

از تمام چیزهایی که ممکن است برایم اتفاق بیفتد آگاهی ندارم، اما هرچه که می‌خواهد باشد، من با خنده با آن روبه‌رو خواهم شد.

۲. اُدیسه

اُدیسه

نویسنده: هومر
مترجم (پیشنهاد کاربران):
سعید نفیسی
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
علمی و فرهنگی
تعداد صفحه:
۵۷۶

اُودیسه از قدیمی‌ترین کتاب‌های حماسی و ماجراجویی جهان و دومین اثر هومر،‌ شاعر و حماسه‌سرای یونانی، است. کتاب شرح ماجراجویی‌های یکی از سران جنگ به‌نام اُدیسیوس است که از جنگ به‌سمت خانه برمی‌گردد و این بازگشت ۱۰ سال طول می‌کشد. کتاب پر از شخصیت‌های انسانی و حیوانی جالب‌توجه است که کتاب را خواندنی‌تر می‌کند. اگر به ماجراجویی‌های حماسی و تاریخی علاقه دارید، این کتاب پیشنهاد ما به شماست.

من در شگفتم، زیرا این دارویی که تو آشامیدی، تو را جادو نکرد؛ و هر آدمیزاده‌ای از آن خورده، در برابرش تاب نیاورده است، همین که به دهانش اندرون رفته است. در اندرون تو، جانی هست که در برابر جادوها سرکشی می‌کند.

۳. به‌سوی طبیعت وحشی

به‌سوی طبیعت وحشی

نویسنده: جان کاراکائر
مترجم (پیشنهاد کاربران):
نازنین عظیمی
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
ستاک
تعداد صفحه:
۲۶۴

این داستان بر اساس زندگی کریستوفر جانسون مک‌کندلس نوشته شده است. او جوانی آمریکایی از خانواده‌ای مرفه است که پس از فارغ‌التحصیلی تصمیم می‌گیرد از شهر و موقعیت اجتماعی خود فاصله بگیرد و بدون هیچ دارایی و پس‌اندازی به‌سوی طبیعت آلاسکا حرکت کند. این رمان ماجراجویی شرح زندگی و تجربه‌های او در دل طبیعت است. اگر به زندگی در طبیعت علاقه دارید، این کتاب شما را به دل زیبایی‌های طبیعت می‌برد.

آنهایی که اینجا زندگی نمی‌کنند، یک نسخه از مجله‌ی آلاسکا را برمی‌دارند، بعد در حالی که آن را ورق می‌زنند با خودشان فکر می‌کنند (هی! دیگه وقتشه که بری اون بالا. بری توی دل طبیعت. بری و سهمت رو از اون زندگی رؤیایی بگیری.) اما وقتی به اینجا می‌رسند یا در واقع وقتی به دل طبیعت وحشی می‌زنند هیچ شباهتی بین تصاویر مجلات با عالم واقع پیدا نمی‌کنند؛ رودخانه‌های بزرگ و خروشان و پشه‌هایی که تو را درسته قورت می‌دهند.

۴. هابیت

هابیت

نویسنده: جی آر آر تالکین
مترجم (پیشنهاد کاربران):
رضا علیزاده
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
روزنه
تعداد صفحه:
۴۳۲

هابیت‌ها مردمانی کوتاه‌قد هستند که در منطقه‌ خوش‌آب‌وهوایی به‌نام شایر زندگی می‌کنند. بیلبو بگینز شخصیت اصلی داستان و یکی از هابیت‌هاست. آشنایی او با جادوگری به‌نام گاندولف او را از سرزمین امن و زیبای خود دور می‌کند و به‌سمت سرزمین‌های دور و ترسناک می‌برد. این سفر ماجراجویانه و پرمخاطره از بهترین رمان های ماجراجویی خارجی محسوب می‌شود که برای علاقه‌مندان به داستان‌های ماجراجویی و کتاب‌های تخیلی بسیار هیجان‌انگیز است. یکی از بهترین اقتباس‌های سینمایی هم از این کتاب به کارگردانی پیتر جکسون است که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ منتشر شد.

اگر خیلی از ماها به خوردن و شادی‌کردن و ترانه‌خواندن بیشتر بها می‌دادیم تا اندوختن طلا، آن وقت دنیای ما شادتر از اینها بود. ولی چه غم‌انگیز، چه شاد، حالا باید ترکش کنم. الوداع.

۵. دور دنیا در ۸۰ روز

دور دنیا در ۸۰ روز

نویسنده: ژول ورن
مترجم (پیشنهاد کاربران):
محسن فرزاد
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
افق
تعداد صفحه:
۲۰۸

«دور دنیا در ۸۰ روز» قطعا از معروف‌ترین و محبوب‌ترین کتاب‌های ژول ورن و یکی از بهترین رمان های ماجراجویی تاریخ است. او یکی از بهترین رمان‌نویسان در ژانر ماجراجویی محسوب می‌شود. همان‌طور که از عنوان کتاب مشخص است، شاهد ماجرایی از جنس سفر به دور دنیا خواهیم بود. آیا با امکانات زمان قدیم امکان دارد دور دنیا را در ۸۰ روز سفر کرد؟ با چه وسیله و امکاناتی این امر ممکن است؟ این داستان ماجراجویانه به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد. این اثر علاوه بر بزرگ‌سالان، بسیار موردتوجه نوجوانان علاقه‌مند به رمان‌های ماجراجویی است.

چیزی که یک انسان می‌تواند تصور کند را انسان‌های دیگر می‌توانند به واقعیت بدل کنند.

۶. سفرهای گالیور

سفرهای گالیور

نویسنده: جاناتان سویفت
مترجم (پیشنهاد کاربران):
منوچهر امیری
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
علمی و فرهنگی
تعداد صفحه:
۵۳۴

کتاب «سفرهای گالیور» شرح سفرها و ماجراجویی‌های لموئل گالیور، پزشک دریایی، است. او با کشتی به نقاط مختلف دنیا سفر می‌کند و دیده‌ها و تجربه‌هایش را شرح می‌دهد. نوعی مقایسه و نقد به فرهنگ‌ها و رسوم مختلف در روایت او وجود دارد که باعث شده است کتاب فقط داستانی سرگرم‌کننده نباشد، بلکه به فرهنگ و مسائل اجتماعی هم توجه کند. جذابیت کتاب برای بزرگ‌سالان و نوجوانان نشان از روایتی قوی و جذاب دارد.

هرگاه بزرگ‌ترین خدماتی را که به شاهان می‌کنیم با یک بار امتناع از برآوردنِ علایقشان در ترازو بگذاریم، می‌بینیم که هیچ وزنی ندارند.

۷. کنت مونت کریستو

کنت مونت کریستو

نویسنده: الکساندر دوما
مترجم (پیشنهاد کاربران):
ماه منیر مینوی
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
توس
تعداد صفحه:
۱۵۷۴

ادموند دانتس دریانورد جوانی است که درست وقتی فکر می‌کند به وصال دختر محبوبش رسیده است، به اتهام جاسوسی به زندانی ترسناک و دور تبعید می‌شود. او که می‌داند بی‌گناه است، همه‌ فکرش فرار از زندان و پیداکردن کسی می‌شود که برای او پاپوش بافته است. فکر فرار از زندان و گرفتن انتقام ماجراهایی را برای او در پی دارند که این اثر را به یکی از بهترین رمان های ماجراجویی جهان تبدیل کرده‌اند. کتاب از لحاظ تاریخی به اواخر حکومت ناپلئون برمی‌گردد و با توجه به فضا و تأثیرات دوره تاریخی آن می‌توان گفت کتاب را به رمانی تاریخی و ماجراجویی تبدیل کرده است.

هر دو زندانی، دو سال پس از آشنایی، دوباره به فکر فرار و کندن نقبی افتادند که به نقب سلول‌های آنها راه داشته باشد. بر طبق نقشه جدید، نقب به زیر دالانی می‌رسید که یک نگهبان در آن پاسداری می‌داد. بعد گودالی می‌کندند و روی آن را می‌پوشاندند تا نگهبان موقع عبور در آن بیفتد.

۸. سپید دندان

سپید دندان

نویسنده: جک لندن
مترجم (پیشنهاد کاربران):
محمد قاضی
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
نگاه
تعداد صفحه:
۲۸۷

«سپید دندان» رمانی ماجراجویانه و نمادین است که داستانش تحت‌تأثیر حیات وحش شکل می‌گیرد. سپید دندان نیمی گرگ و نیمی سگ و شخصیت اصلی داستان است. جک لندن داستان را از دید حیوان روایت می‌کند و این جذابیت اثر را دوچندان کرده است. تلاش برای بقا، جبر جغرافیایی و تأثیر محیط بر شکل‌گیری شخصیت موجودات همگی از مفاهیم مدنظر نویسنده هستند که در قالب این داستان مطرح می‌شوند. اگر به رمان‌های ماجراجویی با شخصیت‌های جانوری علاقه دارید، «سپید دندان» همان کتابی است که دنبالش هستید.

با آنکه نیروی مادی و معنوی سپید دندان رو به کمال بود خود از ضعف اخلاقی علاج‌ناپذیری که پیدا کرده بود رنج می‌برد. نمی‌توانست نیشخند آدمیان را تحمل کند. خنده انسانی در فکر و خیال او چیزی زشت و نفرت‌انگیز بود.

۹. ابزار فانی (شهر استخوان‌ها)

ابزار فانی- شهر استخوان‌ها

نویسنده: کاساندرا کلر
مترجم (پیشنهاد کاربران):
سعیده کاظمیان
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
ویدا
تعداد صفحه:
۳۱۶

این مجموعه ۶جلدی در ژانر ماجراجویی، فانتزی و ماورا‌ءالطبیعه نوشته شده است. شخصیت‌های اصلی داستان نوجوانان هستند و قرار است ماجراهای هیجان‌انگیز زیادی رخ بدهد. داستان از جایی شروع می‌شود که کلاری فری ۱۵ساله کاملا اتفاقی شاهد قتلی خیابانی می‌شود. البته ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود و در اوج بهت‌زدگی می‌بیند که جسد مقتول غیب می‌شود. اگر از داستان‌های فانتزی و رخداد‌های عجیب و فوق‌بشری لذت می‌برید، این کتاب پر است از این دست ماجراجویی‌ها.

ایزابل با چنگ و دندان به حالت نشسته درآمد. موهای خونی‌اش را عقب زد و سر جیس داد زد. کلاری اسم خودش را در فریاد ایزابل شنید و جیس را دید که پلک زد، انگار سیلی خورده و از خواب بیدار شده باشد و به‌سمت او چرخید. شروع کرد به دویدن. شیطان دیگر آن‌قدر نزدیک شده بود که کلاری می‌توانست زخم‌های سیاه روی پوستش را ببیند، می‌توانست ببیند که چیزهایی توی آن می‌لولیدند.

۱۰. نام باد

نام باد

نویسنده: پاتریک راتفوس
مترجم (پیشنهاد کاربران):
مریم رفیعی
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
بهنام
تعداد صفحه:
۹۷۶

«نام باد» مجموعه ۳جلدی ماجراجویانه و فانتزی است. داستان درباره فردی به‌نام کوئوت است که در سرزمین پهناوری با قوانین خاص خود زندگی می‌کند. کوئوت جادوگری چیره‌دست است و ما داستان زندگی او از کودکی تا بزرگ‌سالی‌اش را در این کتاب می‌خوانیم. «نام باد» یکی از بهترین کتاب‌ های ماجراجویی برای نوجوانان است. اگر به داستان‌ها و ماجراجویی‌های جادویی علاقه دارید، خواندن این کتاب را از دست ندهید.

یکی از آن روزهای زیبای پاییزی بود که در داستان‌ها فراوان و در دنیای واقعی به‌ندرت یافت می‌شود. هوا گرم و خشک بود، بهترین هوای ممکن برای بارورکردن مزرعه‌ یا غلات. درخت‌های دو طرف جاده در حال تغییر رنگ بودند. درخت‌های بلند صنوبر به رنگ زرد درآمده بودند و بوته‌های سماق کنار جاده رنگ قرمز تندی به خود گرفته بودند.

شما بگویید

قطعا فهرست بهترین رمان های ماجراجویانه بلندتر از این است. فهرست ما فقط شامل تعداد کمی از بهترین رمان های ماجراجویی جهان است. به‌نظر شما نام کدام رمان ماجراجویی در فهرست ما خالی است؟ لطفا پیشنهادهای خواندنی خود را برایمان در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید.


در ادامه بخوانید: بهترین کتاب های معمایی؛ برای آنها که عاشق راز و رمزند
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 7 دیدگاه)
 1. دینا می‌گوید

  مایکل وی هم خیلی جذابه

 2. محمد حسین ارشاد می‌گوید

  معرفی کتاب: کتاب (چشم ببر) اثر (ویلبور اسمیت) مترجم(سیروس کوپال) انتشارات بهجت
  خیلی لذت بخش بود.

  1. زهرا سارایی می‌گوید

   محمدحسین عزیر، ممنون که با چطور همراهی و پیشنهاداتت رو برای ما نوشتی.

 3. لیلیث می‌گوید

  کتاب سفر به مرکز زمین هم خیلی قشنگ و ماجراجویی هست

  1. زهرا سارایی می‌گوید

   ممنون از پیشنهادت، بله همینطوره، کتاب‌های ژول ورن از بهترین های تخیلی و ماجراجویی هستند.