کدام طبقه آپارتمان بهتر است؟

نکات مهم در انتخاب طبقه آپارتمان

3

کدام طبقه آپارتمان را ترجیح می‌دهید؟ بالاترین طبقات یا طبقات پایین؟ بعضی از افراد فقط به‌دنبال طبقات خاصی از آپارتمان برای سکونت هستند. به همین خاطر، انتخاب‌های محدودتری دارند و فقط به برج‌ها یا آپارتمان‌های چندین طبقه فکر می‌کنند.

نمی‌توان گفت کدام طبقه آپارتمان بهتر است چرا که هریک از طبقات ویژگی‌های خاص خود را دارند و بنا به سلیقه‌ی شما می‌توانند انتخاب مناسبی برای‌تان باشند. در ادامه این ویژگی‌ها شرح داده شده‌اند تا به شما در انتخاب طبقه آپارتمان کمک کنند.

هزینه‌ها

عموما آپارتمان‌هایی که در طبقات پایین‌تر هستند، فروش و اجاره‌شان ارزان‌تر است. پس اگر آن‌قدرها هم طرفدار طبقات بالا و منظره‌شان نیستید با انتخاب طبقات پایین‌تر می‌توانید در هزینه‌های خرید، رهن و اجاره آپارتمان صرفه‌جویی کنید. البته یادتان باشد که طبقات بالاتر معمولا گرم‌ترند و همین موضوع باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی در زمستان‌ها می‌شود، ولی در تابستان‌ها برای اینکه واحد آپارتمانی‌تان خنک بماند انرژی بیشتری مصرف می‌شود.

رونیکس

منظره

اهمیت منظره در انتخاب طبقه آپارتمان، منظره کدام طبقه آپارتمان بهتر است؟

برخی از افراد عاشق منظره‌ای هستند که طبقات بالاتر در اختیارشان می‌گذارد. به همین دلیل حتی حاضرند مبلغ بیشتری برای طبقات بالاتر بپردازند. یادتان باشد برای داشتن منظره‌ای زیبا از پنجره‌های منزل‌تان لزوما نباید بالاترین طبقات را انتخاب کنید. گاهی‌اوقات طبقات پایین‌تر هم می‌توانند منظره‌ی زیبایی پیش چشم شما قرار بدهند.

دسترسی

منظور از دسترسی در اینجا، دسترسی به آسانسور و خروجی آپارتمان است که برای بعضی از افراد معیار مهمی در انتخاب طبقه آپارتمان محسوب می‌شود. بعضی از همسایه‌ها در استفاده از آسانسور توجه کافی به طبقات بالاتر ندارند. آنها آسانسور را در طبقات نگه می‌دارند و علاوه بر آن توقف‌های متعددی که در بین طبقات صورت می‌گیرد باعث می‌شود زمانی‌که عجله دارید، نتوانید به‌موقع از آسانسور استفاده کنید. از طرفی رفت‌وآمد از طریق پله‌ها نیز دردی از شما دوا نمی‌کند چرا که همچنان زمان‌تان را هدر می‌دهد و در نتیجه دیرتان می‌شود.

یکی از مزایای طبقات پایین‌تر دسترسی ساده‌تر و سریع‌تر به آسانسور و پله‌هاست. علاوه بر این در صورت نبودنِ آسانسور، طبقات پایین قطعا انتخاب بهتری هستند و به‌هنگام حمل ا سباب و اثاثیه و خرید خانه و… اذیت نخواهید شد.

سر و صدا

سر و صدا در انتخاب طبقه آپارتمان

برخی طبقات بالاتر آپارتمان را ترجیح می‌دهند زیرا در آنجا، از سر و صدای خیابان و ترافیک و… دور می‌مانند. زندگی در طبقات بالاتر باعث می‌شود، شلوغی و رفت‌وآمد همسایه‌های طبقات دیگر نیز کم‌تر شنیده بشود.

اما اگر واحدهایی که در طبقات پایین‌تر قرار دارند در معرض رفت‌وآمد دیگر همسایه‌ها نباشند، یعنی در کنار آسانسور قرار نداشته باشند یا با پله‌ها فاصله داشته باشند، این موضوع تا حد زیادی حل می‌شود. البته در بعضی ساختمان‌ها مراکز عمومی نظیر سالن‌های ورزشی، واحدهای تجاری، مراکز خرید و … وجود دارند که سر و صدای آنها در طبقات پایین آزاردهنده می‌شود. پس در انتخاب طبقه و خرید آپارتمان به این مسئله دقت کنید تا چنین مواردی آرامش شما را برهم نزند.

در هر حال اگر نسبت به سروصدا خیلی حساس هستید و فکر می‌کنید این موضوع شما را آزار خواهد داد باید به فکر طبقات دیگر باشید که رفت‌وآمد کم‌تری در آنها در جریان است و فقط گاهی ممکن است مهمانان سایر طبقات کمی فضا را شلوغ کنند. اگر هم می‌خواهید در طبقات بالاتر زندگی کنید همیشه باید مراقب سروصدای خودتان باشید و در جابه‌جا کردن وسایل و نیز راه‌رفتن حواس‌تان باشد که ساکنین طبقه‌ی زیرین را شاکی و عصبی نکنید.

ترس از ارتفاع

اهمیت ترس از ارتفاع در انتخاب طبقه آپارتمان

بعضی از افراد ترس از ارتفاع دارند. زندگی در طبقات بالاتر آنها را آزار می‌دهد. اگر با سکونت در طبقات بالاتر مشکلی ندارید اما نمی‌توانید به دلیل ترس از ارتفاع پایتان را در بالکن بگذارید یا از پنجره بیرون را تماشا کنید، پس باید دور انتخاب طبقات بالاتر را یک خط قرمز بکشید. برای چنین افرادی طبقات پایین انتخاب مناسب‌تری است زیرا ضمن آرامش خاطرِ بیشتر، می‌توانند از بالکن و حتی چشم‌انداز بیرون از خانه نیز استفاده کنند.

امنیت

سکونت در طبقات هم‌کف و پایین‌تر شما را بیشتر در معرض مسائل امنیتی قرار می‌دهد. بسته به اینکه ساختار آپارتمان شما چگونه است و تا چه حد به مسائل امنیتی در آن توجه شده، طبقات پایین‌تر در معرض خطرات بیشتری هستند.

ورود به طبقات پایین‌تر از بعد دسترسی و علاوه بر آن گیر نیفتادن در طبقات برای دزدان و جنایتکاران ساده‌تر است. پس در انتخاب طبقات آپارتمان تا حدودی مسائل امنیتی را در نظر بگیرید و اگر این موضوع خیلی برای‌تان مهم است، در جست‌وجوهای خود برای آپارتمان دور طبقات پایین را خط قرمز بکشید.

خروج در بحران

اگر خدای نکرده در آپارتمان‌تان حوادثی مانند آتش‌سوزی، بمب‌گذاری یا حوادث طبیعی دیگری رخ بدهد، خروج از طبقات بالاتر دشوارتر و زمان‌برتر است. به‌عنوان مثال در مواردی مانند آتش‌سوزی ثانیه‌ها ارزشمند هستند و ممکن است دیر خارج شدن افراد ساکن در طبقات بالاتر، آنها را بیشتر در معرض خطر قرار بدهد. اگر ترس‌هایی این‌چنینی درباره بحران‌ها برای شما جدی و پررنگ است، بهتر است آپارتمان خود را از طبقات بالاتر انتخاب نکنید.

معلولیت یا کم‌توانی

معلولیت و کم‌توانی جسمی در انتخاب طبقه آپارتمان

افرادی که دچار معلولیت‌های حرکتی هستند یا به دلایل مختلف ازجمله کهولت سن جز افراد کم‌توان محسوب می‌شوند، بهتر است در طبقات پایین‌تر سکونت کنند. زیرا رفت‌وآمد برای‌شان ساده‌تر خواهد بود. البته این مسئله کاملا انتخابی شخصی است و تصمیم‌گیری در آن فقط وابسته به خودتان است اما در هر صورت باید محدودیت‌های حرکتی را در انتخاب طبقه آپارتمان در نظر گرفت چرا که احتمال خرابی آسانسور وجود دارد.

ترس از عدد۱۳

تقریبا در بیشتر نقاط دنیا، باور خرافیِ ترس از عدد ۱۳ و نحس‌ شمردن آن وجود دارد. در بیشتر آپارتمان‌ها برای شماره‌گذاری واحدها بعد از عدد ۱۲ یک‌راست به سراغ عدد ۱۴ می‌روند. زیرا واحدهایی با شماره ۱۳ خواهان ندارند.

اگر شما هم چنین حساسیت‌هایی دارید، در هنگام انتخاب طبقه آپارتمان و واحد مسکونی خود دقت کنید تا بعدا دل‌چرکین و ناراحت نباشید. البته بهتر است روی فکر و نظر خودتان برای غلبه بر این باورِ اشتباه کار کنید.

گزینه‌ی دیگری نیز برای انتخاب وجود دارد:‌ طبقات میانی. این طبقات درست مانند موقعیت جغرافیایی و فیزیکی‌شان که در میانه قرار دارد، تمام مزایا و مضرات نام‌برده شده برای هر دو دسته طبقات بالا و پایین را تا حدودی دربر می‌گیرند. باتوجه به تمام این تفاسیر دیگر تصمیم با خودتان است که کدام طبقه را برای سکونت انتخاب کنید.

اصول کسب ثروت را بیاموزید و عادت‌های افراد ثروتمند را در خود ایجاد کنید.ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 3 دیدگاه)
  1. فرشته صالحی می‌گوید

    بسیار خوب بود

  2. sana می‌گوید

    خیلی مفید بود مرسی

  3. رضا می‌گوید

    خیلی خوب و همه جانبه بررسی کردید سپاس