۱۰ عادت روزانه که پوست شما را زودتر پیر می‌کند

6

راز سلامتی و جوانی بر هیچ‌کس پوشیده نیست: تغذیه‌ مناسب و ورزش. نتیجه‌ی عمل به این دو مورد هم واضح و دیدنی است، اما شرایط پوست شما لزوما نشان‌دهنده‌ی سبک زندگی سالم یا ناسالم نیست. شرایط پوست شما می‌تواند نشان‌دهنده‌ی چیزهای کوچکی باشد که به عادت روزمره‌تان تبدیل شده‌اند و در ابتدا کاملا بی‌ضرر به‌نظر می‌رسیدند. این عادت‌های روزانه شاید در نگاه اول بی‌ضرر به‌نظر برسند، اما در درازمدت به پوست شما صدمه‌های جدی می‌زنند. در این مقاله‌ی «چطور» با این ده عادت آشنا شوید.

۱۰. نحوه‌ی خوابیدن

وقتی روی شکم می‌خوابید، سرتان به صورت مایل روی بالش قرار می‌گیرد. در این حالت، به ماهیچه‌های گردن و شانه‌ی شما فشار وارد می‌شود و در مسیر جریان خون به سمت مغز، اختلال به‌وجود می‌آورد. چنین حالت خوابیدنی هم باعث حلقه‌های سیاه دور چشم و ورم چهره‌یتان می‌شود. سعی کنید که به پشت یا پهلو بخوابید. اما همیشه به یک شکل نخوابید، زیرا خوابیدن به یک شکل، حالت چهره‌یتان را تغییر می‌دهد.

۱۰ عادت روزانه که پوست شما را زودتر پیر می‌کند، به شکم خوابیدن

دیگر عادت مناسب برای پوست، انتخاب بالش مناسب است. اگر بالش شما خیلی بلند باشد، در جریان خون اختلال به‌وجود می‌آورد و روی گردن‌تان چروک‌های بیشتری ایجاد می‌کند. بالشی را انتخاب کنید که هنگام خواب، گردن‌تان روی آن صاف و مستقیم باشد و چانه‌ی شما به سینه‌یتان نرسد.


حتما بخوانید: چرا پزشکان توصیه می‌کنند به پهلوی چپ بخوابیم؟

۹. عینک آفتابی

حفاظت مناسب و درست در برابر آفتاب، راز زیبایی پوست است. علاوه‌براین، پوست اطراف چشم شما بسیار نازک است. به همین دلیل وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، به‌سرعت چروک می‌شود. بنابراین برای مراقبت از پوست دور چشم خود همیشه، حتی در زمستان، در روزهای آفتابی از عینک آفتابی استفاده کنید.

۸. نحوه‌ی غذا خوردن

۱۰ عادت روزانه که پوست شما را زودتر پیر می‌کند، نحوه ی غذا خوردن

اگر همیشه غذا را با یک سمت دندان‌هایتان بجوید، چهره‌تان نامتقارن خواهد شد، زیرا ماهیچه‌های یک سمت صورت‌تان ضعیف و سمت دیگر قوی می‌شود.


حتما بخوانید: ۹ عادتی که باعث می‌شود زودتر پیر شوید

۷. صحبت با تلفن

۱۰ عادت روزانه که پوست شما را زودتر پیر می‌کند، استفاده از تلفن

اگر تلفن را بین گوش و شانه‌تان نگه دارید، گردن‌تان چروک می‌شود و گونه‌هایتان گود می‌رود. اگر اغلب در حال صحبت با تلفن هستید، از هدست یا هدفون استفاده کنید.

۶. استفاده از تبلت یا تلفن هوشمند

۱۰ عادت روزانه که پوست شما را زودتر پیر می‌کند، استافده از گوشی

ما معمولا هنگام استفاده از تبلت یا تلفن هوشمند، به سمت پایین نگاه می‌کنیم. چنین حالتی باعث ورم چشم و پوست افتاده و چروکیده‌ی گردن می‌شود. برای پیشگیری از افتادگی پوست و ورم چشمان‌تان، وقتی در حال تایپ کردن یا کار با تلفن همراه‌تان هستید، سرتان را پایین نگه ندارید.

۵. دست تکیه‌گاه چانه

۱۰ عادت روزانه که پوست شما را زودتر پیر می‌کند، دست تکیه گاه چانه

وقتی در حال مطالعه هستید یا جلوی رایانه نشسته‌اید، چانه‌تان را به دست‌تان تکیه ندهید. در چنین حالتی، پوست صورت شما الاستیسیته‌ی خود را از دست می‌دهد و به‌تدریج چروک می‌شود.

۴. اخم کردن

۱۰ عادت روزانه که پوست شما را زودتر پیر می‌کند، اخم کردن

ناراحتی، باعث حالتی در چهره‌ی شما می‌شود که برای پوست‌تان مضر است. اخم کردن، به‌هم فشردن لب‌ها و ماهیچه‌های صورت منقبض به پوست شما صدمه می‌زند. هرگاه متوجه شدید که اخم کرده‌اید، تصور کنید که گوش‌هایتان را بدون لمس کردن‌شان به عقب می‌کشید. ممکن است این کار به نظر شما مسخره برسد، اما در واقع مفید است، زیرا اخم کردن و کشیدن گوش‌هایتان به سمت عقب، به صورت هم‌زمان ناممکن است.


حتما بخوانید: ۱۱ عادتی که سلامتی شما را به‌خطر می‌اندازد

۳.حمام‌های داغ و طولانی

یک حمام داغ شما را آرام می‌کند. اما اگر بیشتر اوقات از حمام‌های داغ استفاده کنید، پوست‌تان آسیب خواهد دید. این امر به این دلیل اتفاق می‌افتد که در طول حمام‌های داغ، سطح بالایی پوست شما تخریب و در نتیجه پوست‌تان خشک می‌شود. بنابراین تلاش کنید که از دوش آب ولرم استفاده کنید.

۲. استفاده از تهویه‌کننده‌ی هوا

۱۰ عادت روزانه که پوست شما را زودتر پیر می‌کند، تهویه کننده هوا

تهویه‌کننده‌ها، رطوبت هوا را از بین می‌برند و آن را خشک می‌کنند. در نتیجه، پوست شما خشک می‌شود و بیشتر صدمه می‌بیند. برای درمان یا پیشگیری از خشکی پوست، پوست‌تان را مرطوب نگه دارید و همیشه از کولر و تهویه‌کننده‌ی هوا استفاده نکنید.

۱. رویه‌ی بالش

رویه‌ی ملحفه و رخت‌خواب کتان انتخاب مناسبی هستند، اما رویه‌ی بالش کتان می‌تواند به پوست شما صدمه بزند و باعث چروک شود. اگر به پهلو می‌خوابید یا هنگام خواب تکان می‌خورید، احتمال چروک شدن پوست شما بیشتر است. برای پیشگیری از چروک پوست، از رویه‌های بالش ساتن یا ابریشمی استفاده کنید، زیرا آن‌ها کمتر باعث آزردگی پوست می‌شوند. نکته‌ی دیگری که باید مد نظر داشته باشید، تعویض مداوم رویه‌ی بالش است تا از تجمع ذرات مرده‌ی پوست و باکتری جلوگیری کنید. به این ترتیب، پوست شما کمتر تحریک می‌شود و کمتر صدمه می‌بیند.


در ادامه بخوانید: پاکسازی پوست صورت با ۹ روشی که چهره شما را متفاوت می‌سازد
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع brightside
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 6 دیدگاه)
 1. مهدیه حسینی می‌گوید

  مطلب جالبی بود. تشکر از زحماتتون

  1. سارا احمدی می‌گوید

   با سلام و احترام. خوشحالم که مطلب براتون مفید بود.

 2. fateme ss می‌گوید

  خیلیی عالی بود:))))مرسیی

 3. elnaz می‌گوید

  واقعا مفید بود واسم بعضی ازین عادتا رو داشتم !
  ممنون 🙂

هر سوالی داری از
هوش مصنوعی رایگان
بپرس!

close icon
close icon