عشق ورزیدن درونگراها چه تفاوتی با سایر افراد دارد؟

24

یکی از مهم‌ترین نیازهای اغلب ما در رابطه‌ی عاطفی، شنیدن جملات محبت‌آمیز و بیان صریح عواطف از سوی شریک عاطفی‌مان است. اینکه دقیقا در دل شریک عاطفی یا معشوق آدم چه می‌گذرد موضوعی مهم و حیاتی‌ است خصوصا زمانی که هنوز شناخت زیادی از هم نداریم. امروز برایتان نکاتی خواندنی آماده کرده‌ایم که کمک‌تان می‌کند اگر همسری درونگرا دارید، بتوانید ارتباطی مؤثر و لذت‌بخش را با او تجربه کنید.

با یک درونگرا طرف هستید؟

آیا همسر شما فردی درونگراست؟ افراد درونگرا، شخصیت نوع B دارند. آنها از تنها بودن با خودشان لذت می‌برند، بهترین ایده‌ها زمانی به ذهن‌شان می‌رسد که تنها هستند، معمولا شروع کننده‌ی گفت‌وگوها نیستند و به‌اندازه‌ی سایر مردم، تماس تلفنی برقرار نمی‌کنند و پیامک یا ایمیل ارسال نمی‌کنند. نحوه رفتار با فرد درونگرا شاید در اوایل رابطه سخت به‌نظر برسد. اینکه بدانیم شریک عاطفی‌مان چگونه ابراز عشق می‌کند و زبان احساسش را بفهمیم واقعا نکات مهمی هستند.

آبان‌تتر

مثلا یکی از ویژگی‌های اساسی درونگراها، بیش‌ازحد فکرکردن آنها (overthinking) است. این ویژگی باعث می‌شود آنها گاهی اوقات دست به عمل نزنند و گرفتار شوند؛ اما از سوی دیگر، دقیقا به همین دلیل، آنها همسران بهتری هستند.

در زیر، ۷ ویژگی عشق‌ ورزیدن آنها را خواهیم خواند.


حتما بخوانید: صفات شخصیتی؛ ۵ بعدی که شخصیت شما را می‌سازد

۱. افراد درونگرا در ارتباط با مردم، حالت صفرویک دارند

شما یا برای افراد درونگرا اهمیت بسیار زیادی دارید یا کوچکترین اهمیتی برای آنها ندارید. بگذارید این مسئله را واضح‌تر بیان کنم: افراد درونگرا گروه کوچکی از افراد را به‌عنوان دوستان خود انتخاب می‌کنند و تمام عشق و علاقه و توجه خود را صرف این تعداد اندک از افراد می‌کنند. اگر شما جزو این دسته‌ی بسیار کوچک باشید، سود بسیاری خواهید برد. برخلاف انسان‌های درونگرا، انسان‌های برونگرا، عشق و علاقه‌ی خود را میان انسان‌های بی‌شماری تقسیم می‌کنند؛ حالتی که معمولا اطرافیان آنها از ۱۰۰ درصد توجه و علاقه‌ی آنها بهره‌مند نمی‌شوند.

یک فرد درونگرا صددرصد توجه و انرژی (و درنتیجه عشق) خود را صرف این افراد معدود می‌کند. آنها ترجیح می‌دهند که این ۱۰۰ درصد را صرف اشخاص بسیار کمی کنند تا اینکه به افراد زیادی تنها بخش اندکی را اختصاص بدهند.

۲. افراد درونگرا شنونده‌های بسیار خوبی هستند

عشق ورزیدن افراد درونگرا، گوش دادن

افراد درونگرا تنهایی خود را ترجیح می‌دهند. ازسوی‌دیگر آنها بیشتر علاقه‌مند به دریافت اطلاعات هستند تا توزیع آن. درونگراها ترجیح می‌دهند که شما صحبت کنید و آنها گوش دهند.

این ویژگی خیلی هیجان‌انگیز است. به این ترتیب شما با فردی طرف هستید که واقعا به شما گوش می‌کند و منتظر لحظه‌ای نیست که نوبت حرف‌زدن او فرا برسد. به این گونه است که یک زوج، بیشتر با هم ارتباط برقرار می‌کنند، در مورد یکدیگر بیشتر یاد می‌گیرند، مسائلی را که برای طرف مقابل مهم است، درک می‌کنند و از احساسات یکدیگر، مطلع می‌شوند.


حتما بخوانید: ۱۰ مهارت گفتگو که همه ما باید یاد بگیریم

۳. افراد درونگرا به‌جای صحبت از عشق، آن را نشان می‌دهند

عشق ورزیدن افراد درونگرا، نشان دادن عشق

افراد درونگرا، اهل کارهای فوق‌العاده بزرگ و ژست‌های عاشقانه نیستند و به این ویژگی خود آگاه‌اند. بنابراین انتظار نداشته باشید که همسر درونگرای شما، نام‌تان را از فراز قله‌ها فریاد بزند. درونگراها افرادی هستند که وقتی تا دیر وقت کار می‌کنید، برای‌تان غذا می‌گیرند و به محل کارتان می‌آیند. آنها با استفاده از موضوعاتی که بین خودتان جالب است، یک پروژه‌ی هنری می‌سازند و به شما تقدیم می‌کنند.

این ویژگی به سبب گوش‌ دادن آنهاست؛ آنها عمیقا به شما گوش می‌دهند و بهتر از هرکس دیگری می‌دانند که شما به چه چیزی احتیاج دارید.


حتما بخوانید: ابراز علاقه به همسر؛ ۲۵ راه رمانتیک بودن

۴. افراد درونگرا حسود نیستند

درونگراها بیش از هر فرد دیگری، ارزش فضای شخصی را در می‌یابند. به همین دلیل، وقتی بیرون می‌روید تا زمان خود را با دوستان‌تان بگذرانید، آنها نگران‌تان نمی‌شوند و حسادت نمی‌ورزند. آنها از این زمان استفاده می‌کنند تا انرژی بگیرند.

برای افراد درونگرا، در کنار افراد دیگر بودن، انرژی آنها را تخلیه می‌کند. آنها به این زمان‌ها احتیاج دارند تا کمی با خود تنها باشند و انرژی کسب کنند. این ویژگی از سوی دیگر باعث می‌شود تا اگر شما بخواهید زمانی را به تنهایی با خود سپری کنید، آنها کاملا درک کنند.

۵. افراد درونگرا به‌شدت صبورند

برای افراد درونگرا زمان زیادی طول می‌کشد تا حال‌وهوای یک موقعیت بر آنها اثر بگذارد؛ آنها اهل «دم را غنیمت شمردن» نیستند.

افراد برونگرا از هر فرصتی استفاده می‌کنند و در لحظه تصمیم می‌گیرند، اما افراد درونگرا بسیار صبور و مدام درحال تفکر هستند. تصمیم‌های ناگهانی و عجولانه در معماری ذهنی افراد درونگرا جایی ندارد.

افراد درونگرا به دلیل صبور بودن در برخورد با بحران‌ها و مشکلاتِ رابطه، بسیار خوب واکنش نشان می‌دهند و همسران خوبی هستند. همه تا زمانی‌که رابطه به خوبی پیش می‌رود، همسر خوبی هستند؛ اما افراد درونگرا حتی وقتی همه چیز مطابق میل‌شان نیست، باز هم همسران خوبی هستند.


حتما بخوانید: چگونه صبور باشیم؛ ۱۱ راهی که کمک می‌کند خونسردی‌مان را حفظ کنیم

۶. افراد درونگرا به رشد شخصی بها می‌دهند

آیا همسری می‌خواهید که مدام بهتر و بهتر شود؟ افراد درونگرا به وجود خود اهمیت زیادی می‌دهند؛ بنابراین به دنبال رشد شخصی و بهبود شخصیت خود هستند. نگاه انتقادی آنها به درون‌شان باعث می‌شود مدام به بهبود شخصیت خود فکر کنند.

۷. افراد درونگرا اشتباهات خود را قبول و تصحیح می‌کنند

عشق ورزیدن افراد درونگرا، پذیرش اشتباهات

افراد درونگرا مدام خودشان را قضاوت می‌کنند و درحال تجزیه‌و‌تحلیل تصمیمات‌شان هستند. هیچ همسری به بدی شخصی نیست که اشتباهی مرتکب می‌شود و به خاطر غرورش حاضر به پذیرش آن نیست؛ افراد درونگرا این‌گونه نیستند.


در ادامه بخوانید: ۵ زبان عشق؛ کتابی مفید برای زوج‌هایی که به دنبال یک رابطه عاشقانه و پایدار هستند

چگونه می‌توانید بر صدا و لحن و شیوه بیان خود مسلط‌تر شوید تا ارائه تاثیرگذارتری داشته باشید؟

۱۰،۰۰۰ تومان

منبع prevention
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 24 دیدگاه)
 1. علی می‌گوید

  ممنون از مقالتون

  1. عرفان برقبانی می‌گوید

   ممنون از همراهی‌ت. 🙂

 2. ک. فتاحیان می‌گوید

  سلام.
  عالی بود. لذت بردم. دوباره یک مقاله کامل و جامع و کاربردی. واقعا ابراز محبت و عشق توی درونگراها مثل شخصیت خودشون، عمیق و پرمعنا ست نه سطحی و هول هولکی. موفق باشید

  1. عرفان برقبانی می‌گوید

   سلام دوست عزیز.
   مرسی بابت دیدگاه خوبت.

 3. ممد می‌گوید

  از کجا باید بفهمیم که برای یک درونگرا اهمیت داریم یا ندارم