عشق چیست و چه را‌ه‌هایی برای تشخیص واقعی بودن آن وجود دارد؟

30

شاید شما هم عشق و علاقه به شخص خاصی را تجربه کرده باشید. در این شرایط هربار که اسم او را می‌شنوید یا آن شخص صدایتان می‌زند، قلب‌تان به‌تپش می‌افتد و زمانی‌که نزدیک شماست، دست‌تان عرق می‌کند. شاید فکر کنید که در تمام دنیا فقط همین شخص وجود دارد، اما از کجا بفهمید که واقعا عاشق شده اید؟ از کجا بفهمید این یک حس واقعی است یا خیر؟ در این مطلب می‌خواهیم توضیح بدهیم عشق چیست و چه راه‌هایی برای تشخیص عشق واقعی وجود دارد.

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

مراحل سه‌گانه‌ی عشق

دنیس ندر (Dennis Neder)، نویسنده‌ی کتاب «در دنیای زنان یک مرد باش» (Being a Man in a Woman’s World)، می‌گوید: «عشق سه مرحله دارد: مرحله‌ی شیفتگی، مرحله‌ی پیوند و مرحله‌ی آشنایی. با شناخت این سه مرحله می‌فهمید که آیا عشق شما واقعی است یا نه».

به‌گفته‌ی دکتر ندر، مرحله‌ی شیدایی زمانی است که شما نمی‌توانید برای بودن با او منتظر بمانید. این مرحله‌ی رمانتیک و خیالی عشق است. درواقع این همان مرحله‌ای است که مردم از آن به‌عنوان عشق واقعی یاد می‌کنند، اما این مرحله بعد از مدت‌زمان کوتاهی از بین می‌رود.

مرحله دوم مرحله‌ی پیوند است. در‌ طول این مرحله سعی می‌کنید که فرد مقابل را بشناسید و تمام برنامه‌های مختلف زندگی‌تان را براساس او تنظیم می‌کنید. اگر این مرحله را ادامه دهید به‌تدریج وارد مرحله‌ی سوم می‌شوید که به آن مرحله‌ی آشنایی می‌گویند.

در مرحله‌ی آشنایی برنامه‌هایی را ترتیب می‌دهید که فرد مقابل در آن حضور دارد و درنهایت باهم ازدواج می‌کنید. شما کم‌کم متوجه می‌شوید که فرد مقابل‌تان درمورد موضوعات مختلف چه احساسی دارد و از چه چیزهایی لذت می‌برد. همچنین هم‌زمان دوباره روی زندگی شخصی خودتان، مسیرها و اهداف‌تان تمرکز می‌کنید. براساس باور متخصصان «عشق واقعی» از اینجا شروع می‌شود.


حتما بخوانید: ۵ زبان عشق؛ کتابی مفید برای زوج‌هایی که به دنبال یک رابطه عاشقانه و پایدار هستند

تعریف «عشق واقعی» چیست؟

عشق چیست - تعریف «عشق واقعی» چیست؟
براساس جمله‌ی معروف از فیلم داستان عشق (Love Story)، عشق یعنی هیچ‌وقت مجبور به عذرخواهی نشوید، اما زمانی‌که از کارشناسان درباره‌ی عشق واقعی سؤال می‌شود، کمی مکث می‌کنند و به فکر فرو می‌روند. شاید به‌ این‌ دلیل باشد که عشق واقعی برای افراد مختلف تعاریف متفاوتی دارد.

دکتر ندر می‌گوید: «عشق واقعی به این معنی است که بخواهید میزان سلامتی، رفاه و خوشبختی فرد مقابل‌تان بیشتر از سلامتی، رفاه و خوشبختی شما باشد. زمانی که مراقب کلمات، افکار و فعالیت‌هایتان هستید، به‌ویژه اگر سعی می‌کنید که این رفتار برای فرد مقابل‌تان خوش‌آیند باشد، درواقع شما عاشق شده‌اید».

کریستین نرتروپ (Christiane Northrup)، نویسنده‌ی کتاب «بدن زنان- حکمت زنان» (Women’s Bodies, Women’s Wisdom) و کتاب «حکمت یائسگی» (The Wisdom of Menopause) می‌گوید: «عشق واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که شما به‌اندازه‌ی کافی به طرف مقابل‌تان اجازه می‌دهید که با داشتن امکانات و زمان لازم، به آن‌ چیزی که می‌تواند باشد، تبدیل شود».

برعکس اگر فردی به شما می‌گوید که «اگر من را دوست داری، باید…»، این عشق واقعی نیست. براساس گفته‌ی دکتر نرتروپ این نوع عشق در محدوده‌ی کنترل کردن فرد است و براساس باورهای متافیزیک در چاکرای دوم (چاکرای جنسی) قرار دارد. اما عشق واقعی از چاکرای چهارم سرچشمه می‌گیرد و به‌راحتی با پشتیبانی‌های بی‌قیدوشرط تشخیص داده می‌شود.

دکتر کاتلین هندریکس و دکتر گی هندریکس (نویسندگان کتاب عشق ابدی) می‌گویند: «عشق واقعی زمانی ایجاد می‌شود که فرد از یک تعهد ناخودآگاه به‌سمت تعهد خودآگاه پیش می‌رود. زمانی‌که مردم می‌گویند داشتن رابطه واقعا کار سختی است؛ این بیانی از تعهد ناخودآگاه است».

تعهد به این معنی است که شما خودِ واقعی‌تان را به شریک‌تان نشان می‌دهید و درهمه‌حال از او حمایت می‌کنید.

به‌گفته‌ی دکتر لوری مور (Laurie Moore) همه‌ی عشق‌ها از یک قلب گشوده ایجاد می‌شوند. زمانی که شما باهم هستید، این گشودگی و امنیت هم‌زمان وجود دارد. اما ممکن است کسی که به او علاقه دارید، لزوما شریک زندگی شما نباشد.


حتما بخوانید: ۲۱ توصیه برای حفظ یک رابطه عاطفی از راه دور

۹ روش برای تشخیص عشق واقعی وجود دارد

عشق چیست - ۹ روش برای تشخیص عشق واقعی وجود دارد

۱. احساس خوبی دارید

یک رابطه‌ی خوب، یک احساس خوب را برای‌تان به ارمغان می‌آورد.

۲. دوست دارید که زمان‌تان را با شریک‌تان سپری کنید

نیازی ندارید که با دیگران باشید یا برای دوری از یکدیگر دنبال بهانه نمی‌گردید. شما از تمام لحظه‌هایی که باهم هستید لذت می‌برید. حتی اگر ساکت باشید.

۳. به شریک‌تان احترام می‌گذارید

از شنیدن درباره‌ی شریک‌تان به خود می‌بالید و چیزهایی شبیه به این می‌گویید: «همسر من در خوانندگی و ترانه‌سرایی بی‌نظیر است». اگر متوجه شدید که مدام دارید درباره‌ی خودتان حرف می‌زنید، شما به همسر یا روابط‌‌تان توجه نکرده‌اید.


حتما بخوانید: باید و نبایدهای احترام به همسر؛ زندگی‌تان را از این رو به آن رو کنید

۴. افکار شریک زندگی‌تان برای‌تان جالب است

شما درباره‌ی موضوعاتی که برای‌تان مهم است نظر همسرتان را می‌پرسید. اگر با شما هم‌نظر نبود هم اشکالی ندارد.

۵. ویژگی‌های غیرعادی شریک‌تان را می‌پذیرید

همه‌ی افراد ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. حتی شما! اگر شریک‌تان ویژگی دلپذیر یا تحمل‌پذیری داشت، حال شما خوب است. اگر این ویژگی شما را آزار می‌دهد، باید در نوع رابطه‌تان دقیق شوید.

۶. احساس امنیت می‌کنید

شما نمی‌ترسید که شریک‌تان را از دست بدهید.

۷. برای باهم بودن توضیحی ندارید

بسیاری از مردم به‌دلیل اینکه زندگی‌شان را باهم هماهنگ کرده‌اند مجبورند که در کنار یکدیگر باشند. اما از خودتان بپرسید آیا واقعا دوست دارید که باهم باشید. اگر جواب مثبت بود، پس به این باهم بودن ادامه دهید. اما اگر جواب منفی است پس مشکلی وجود دارد. ممکن است شما آماده نباشید.

۹. شریک‌تان را با دیگران مقایسه نمی‌کنید

همیشه افرادی زیباتر، باهوش‌تر و خوش‌اندام‌تر از همسر شما وجود دارند. اما شما نگران نیستید، زیرا دوست دارید که با او باشید.

به روابط‌‌تان دقت کنید. آیا عشق شما واقعی است؟


در ادامه بخوانید: عاشق شدن چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

کتاب الکترونیکی

  • قیمت نسخه انگلیسی در سایت آمازون

   ۱۱ دلار

   قالب فایل

   PDF

   تعداد صفحه

   ۲۴۷

   سال انتشار

   ۱۳۹۸

   ناشر

   TarcherPerigee

   تعداد فایل

   ۱ فایل PDF

  کتاب الکترونیکی دلبستگی

  اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.

  25،000 تومان 19،500 تومان

منبع health.howstuffworks

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

30 دیدگاه
 1. مجتبی می‌گوید

  مقاله عالی بود واقعا سپاس گزارم
  از دیگاه من عشق یعنی علاقه به شخصی بدون چشم داشت و البته نه تنها با قلب زیرا کار قلب دوست داشتن است ولی اگر کسی را با مغزت دوست بداری یعنی حاضر باشی به خاطر او از او بگذری این عشق واقعی است
  سپاس

  1. فرناز تاج بخش می‌گوید

   سلام، از لطف شما و اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید ممنونیم.

 2. عیسی می‌گوید

  سلام مقاله خوب و مفیدی بود.

 3. Mary می‌گوید

  عالی بود

  1. فرناز تاج بخش می‌گوید

   سپاس فراوان

 4. الهام می‌گوید

  عالی بود و بنظر من عشق واقعی یعنی همون عشقی که انسان بخاطرش شعر و قصه میگه بخاطرش از خوشبختی و زندگیش میگذره تا خوشبختی و زندگی عشقشو ببینه.عشق واقعی یعنی هر وقت میبینیش دستات عرق کنه و نفهمی چی باید بگی. اگر عشقت واقعی باشه رو تمام دخترای اطرافش حساس میشی بی دلیل حتی اگه اون دختر خواهر یا خالش باشه.عشق واقعی رو من اینجوری میبینیم.عشق واقعی یعنی انتظارشو بکشی نه اینکه تا بهش گفتی دوسش داری بغلت کنه و بگه منم همینطور.عشق یعنی انتظار……درد…..لذت….غصه….شادی

  1. فرناز تاج بخش می‌گوید

   سلام دوست عزیز از اینکه نظر و احساستون رو با ما به اشتراک گذاشتید از شما ممنونم. امیدوارم همواره شاد و عاشق باشید

   1. الهام می‌گوید

    ممنون خانوم تاج بخش.من هم امیدوارم زندگی پر از عشق و خوشبختی داشته باشید

    1. فرناز تاج بخش می‌گوید

     سپاس فراوان

 5. soheil می‌گوید

  از نظر من عشق یعنی از خودت غرورت زندگیت و حتی آبروت بگذری تا بهش برسی و فقط خوشحالی اون برات مهم باشه نه خوشحالی خودت انگار بخشی از وجودته امیدوارم همه‌ی عاشقا بهم برسن و خوشحال باشن تا آخرش?

 6. ساره می‌گوید

  عشق یعنی همه چیز، وقتی عاشق میشی جای قلبتو توی بدنت پیدا میکنی، تیر میکشه میسوزه و محکم میزنه تند و تند و تند
  وقتی عاشق میشی هرجا رو نگاه کنی اونو میبینی، هیچ چیزی جز اون به چشمت نمیاد، قوانین رو میشکنی، جسمت دردی رو حس نمیکنه چون قلبت تمام وجودتو تسخیر میکنه، تو لاک خودت فرو میری و دوس داری تنها باشی، عشق آدمو شاعر میکنه، آدمو مهربون میکنه، مست میکنه.عشق جادوگره، این حس ها بقدری ناب و شیرینه که هرکسی نمیتونه تو زندگیش تجربه کنه، و بنظر من کسی که عاشق نشه تو زندگی باخته،عشق جنون و دیوانگی داره، عشق، زیباترین احساس خداست،
  حیف عمرش کوتاهه، ولی اثری که روی قلب میزاره جاویدانه

 7. یگانه مهستی می‌گوید

  بنظرم تا وقتی اونو نبو سی نمی تونی بفهمی واقعا عاشقته یا نه؟ وقتی شور و هیجانو تو اون حس کردی بفهم که عاشقته

 8. نیما می‌گوید

  من 16 سالمه
  یکیو رو خیلی دوسش دارم
  مامانم اعصبانی میگه که مال تو عشق نیس هوس
  ولی من نمیدونم چرا هر وقت اونو میبینم قلبم تن تن میتپه و شبا بخاطرش دارم گریه میکنم دست خودم نیس
  نمیتونم بخوابم

  1. خسته می‌گوید

   عاشق شدی

 9. ارتان می‌گوید

  سلام خوب بود من عاشق بودم حتی حاظر بودم بخواطر عشقم بمیرم ولی زمان خیلی قویتر از رابطه ی ما بود و در اخر این عشق بود که شکست خورد و زندگیمو
  با خودش از این دنیا برد بنظر من عاشق نشیم بهتره

 10. میسا می‌گوید

  ببخشید یه سؤال دارم اگه مشکلم روبگم بلید راهنمایی یا همدردی کنید یا این صفحه محض کار شماست ممنون میشم جواب بدید?

  1. فرناز تاج بخش می‌گوید

   سلام دوست عزیز. حتما در موارد مهم مشاور راهنمای بهتری برای شماست. اما همیشه به پیام های دوستانی مثل شما توجه می کنیم.

   1. زهرا می‌گوید

    با سلامو خسته نباشید خدمت دوستانو ادمین عزیز ممنونتون میشم اگه راهنماییم کنین و تجربیاتتونو در اختیارم بذارین❤
    من دو سالی هست ک نامزد کردم و عقد من بصورت کاملا سنتی و بدون عشقو علاقه بود انتخابم کاملا عقلانی بود و احساسی درش دخیل نبود الان بعد از دو سال رابطه یکنواختی نداریم گاهی سرد ،گاهی گرم ، بعضی وقتا حس میکنم خیلی دوستش دارم و بعضی وقتا هیچ حسی ندارم ، وقتی خوبم سر حالم به قولی شارژم درمقابل رفتار ایشون هم شادو پر از هیجانه ولی مواقعی هست که ناخودآگاه ناراحتم یا دلم گرفته و نیاز به همدردی دارم میبینم ایشون بدتر از من رفتارشون سرده و ناراحتن انگار براشون مهم نیست دلیل ناراحتیه من چیه تصمیم گرفتم مدتی مسافرت برم تا چند روز فاصله ، فرصتی شه که خودمونو پیدا کنیم ولی نمیدونم تصمیم درستی هست یا نه

    1. فرناز تاج بخش می‌گوید

     سلام دوست عزیز از اینکه موضوعتون رو با ما درمیان گذاشتید ممنونم.اگر براساس مطالعات شخصی به شما پاسخ بدم میتونم بگم که همین که احساس منفی به ایشون و رابطه تون ندارید خودش نقطه قوتیه که میتونید روش تمرکز کنید. از طرفی زمانی که ایشون بر اساس اینکه حال روحی شما چطوره همون نوع روحیه رو از خودشون نشون میدن میتونه مبنی برعلاقه شون به شما باشه و با صحبت کردن درباره اینکه دوست دارید در شرایط مختلف مثلا در ناراحتی رفتار گرم تری ببینید میتونه به حل این موضوع کمک کنه. اما پیشنهاد مهمتری که میتونم بهتون بدم اینه که برای بهتر شدن روابطتتون کتاب های مناسب مربوط به این زمینه رو بخونید تا با دنیای همدیگه بهتر آشنا بشین همدیگر رو بهتر بشناسید و مهم تر از همه از مشاورین مجرب استفاده کنید. با آرزوی زندگی شاد برای شما

 11. sajjad می‌گوید

  عشق 🙂

 12. Ilifort می‌گوید

  همین حس لعنتی باعث شد که من به فکر خود کشی باشم
  چند روز دیگه همین اتفاق میوفته
  عشق حس خوبیه اما وقتی طرق متقابل این حسو نسبت به تو نداشته باشه عشق تبدیل میشه به تنفر و بعدش کل زندگیو خراب می‌کنه و دیگه حس قشنگی نیست
  خوشبهحال شماها که عاشق نیستید یا اگر هم هستید طرف مقابل تون هم عاشقتونه

  1. خسته می‌گوید

   عشق انتظار و درد ه و همین

  2. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست گرامی
   لطفا قبل از هر اقدامی با یک مشاور صحبت کنید. راه‌های زیادی برای کنار اومدن با این قضیه وجود داره و یه مشاور خوب، حتما میتونه در این زمینه کمک‌تون کنه.

 13. حمید می‌گوید

  عشق خیلی نامرده منو نابود کرد. میدونم دیگه عاشق نمیشم … مبارکه اونایی باشه که با هم جفتن… هنوزم تو فکرشم تا میبینمش اعصابم میریزه به هم گریم میگیره بعضی وقتا میگم کاش نبود کاش باهاش اشنا نمیشدم کاش اصلا نمیدیدمش کاش میمرد بهش فحش میدم.. ولی بعضی شبا دلم میگیره میگم کاش الان پیشم بود کاش فقط یه بار دیگه میدیدمش. هنوزم دوسش دارم.. تو یه دو راهی گیر کردم.. نمیدونم چی کار کنم…😔😔😭😭

  1. خسته می‌گوید

   دیقا مث من فقط انتظار ودرد مال ما بود

 14. سما می‌گوید

  من تو زندگیم فقط عاشق ی مرد بودم ی مرد جوون بلوند زیبا ک در عین فقر آدم بسیار پاک و نجیبی بود و بسیار باشرف و باحیا حتی با اینک ی خارجی و بیگانه بود .. یادمه ب یادگار ی چیز با ارزش بهش داده بودم اما وقت رفتنش اومد اونو با احترام بهم پس داد و بعد رفت .. عاشق دوستانیم ک داشتم بودم و همشون بلااستثنا از خانواده های اصیل و با ریشه و بافرهنگ بودند ک هیچوقت چشمشان دو دو نمی زد برای مال دیگران و تشنه روابط جنسی و کثافتکاری نبودن و همشون تحصیل کرده و صد درجه باشعورتر و بهتر از خودم بودن و همه بجای هرزگی و فضولی و سرک کشیدن و لاابالیگری و جلب توجه سرشون تو زندگی آروم و سکرت
  و خصوصی خودشون بوده. . ی آدم نجیب و باحیا و سالم و تحصیل کرده سگش میرزه ب ی ولگرد بیشرف دروغگو

 15. قندی می‌گوید

  2 ^€ × E = 💖
  عشق برابر است حاصلضرب انرژی در یورو به توان دو. € سمبل پول کشورهای عضو اتحادیه اروپای غربی و در فرمول بالا به معنای پول نیست بلکه یک ثابت طبیعی است و مقدار آن برابر است با جذر مقدار عددی سرعت نور
  ( بدون کیلومتر بر ثانیه ) بتوان سه.

  1. Mir می‌گوید

   🧐🤯🥴

 16. اوا می‌گوید

  زیاد خوشم نیومد

 17. خسته می‌گوید

  عشق چیه