یادگیری زبان انگلیسی مثل آب خوردن و با چند تمرین ساده و کاربردی

2

زبان انگلیسی زبانی بین‌المللی است که در سراسر جهان کاربرد دارد. به هر کشوری که سفر کنید، اگر حتی یک کلمه از زبان آنجا را بلد نباشید، حداقل می‌توانید به انگلیسی از دیگران کمک بخواهید. زیرا احتمالا یک نفر پیدا می‌شود که انگلیسی بداند و بتواند کمک‌تان کند. بنابراین بهتر است هرچه زودتر این زبان را یاد بگیرید، چون روزی به دردتان خواهد خورد. البته بسیاری از افراد نمی‌دانند چگونه باید این زبان را یاد بگیرند و در آن مهارت پیدا کنند. اگر باور ندارید که یادگیری انگلیسی مثل آب خوردن آسان است، با ما همراه باشید.

قبل از هر چیز، به یاد داشته باشید که یادگیری زبان جدید به زحمت و تلاش نیاز دارد. بنابراین اگر فکر می‌کنید کسی با یک سرنگ آن را به مغزتان تزریق خواهد کرد، سخت در اشتباهید! فقط باید تمرین کنید.

رونیکس

بخش اول: تقویت مهارت صحبت‌کردن به انگلیسی

۱. هر روز کمی انگلیسی صحبت کنید

بهترین روش برای یادگیری انگلیسی این است که صحبت کنید. فرقی نمی‌کند که فقط ۵ کلمه‌ی انگلیسی بلد باشید یا اینکه به دستورزبان آن کامل مسلط باشید. انگلیسی صحبت کردن با یک شخص دیگر سریع‌ترین و مؤثرترین روش تقویت مکالمه است.

 • منتظر رسیدن به سطح خاصی از آمادگی برای مکالمه نباشید، چون احتمالا تا مدت‌های طولانی به آن سطحِ آمادگی نخواهید رسید. همین امروز مکالمه انگلیسی را آغاز کنید و ببینید که چگونه به‌سرعت در مکالمه مهارت خواهید یافت.
 • یک فرد بومی انگلیسی‌زبان را پیدا کنید که تمایل داشته باشد زمانی در روز را به صحبت با شما اختصاص دهد. می‌توانید به او پیشنهاد دهید ۳۰ دقیقه با شما انگلیسی صحبت کند و شما ۳۰ دقیقه زبان خودتان را به او یاد بدهید.
 • اگر در یک کشور انگلیسی‌زبان اقامت دارید، تمرین مکالمه را با صحبت‌های ساده با افرادی که ملاقات می‌کنید شروع کنید. حتی اگر یک «سلام!» ساده به مغازه‌دار یا پرسیدن مسیر از یک غریبه باشد.

حتما بخوانید: چگونه زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم؟

۲. روی تلفظ‌تان کار کنید

حتی اگر درک قابل‌قبولی از زبان انگلیسی و گرامر آن دارید و دایره‌ی واژگان‌تان گسترده است، باز باید تلفظ را تمرین کنید. اگر کلمات را نادرست تلفظ کنید، حتی بومی‌های انگلیسی‌زبان نیز ممکن است به‌سختی متوجه‌ی منظور شما بشوند.

 • اگر می‌خواهید سطح مهارت انگلیسی‌تان را افزایش دهید، باید کلمات را به‌طور صحیح و واضح تلفظ کنید. به‌دقت به نوع تلفظ کلمات معین، توسط بومیان انگلیسی‌زبان گوش کنید و همه‌ی تلاش‌تان را به کار ببندید تا عین آنها تلفظ کنید.
 • به هر کلمه‌ای که برای‌تان ناآشناست یا در زبان بومی‌تان وجود ندارد، خوب توجه کنید. برای مثال، برخی افراد در زبان بومی‌شان حرف «ر» را ندارند و بنابراین نمی‌توانند آن را به زبان بیاورند، در حالی‌که برخی دیگر ممکن است با صدای «ث» مشکل داشته باشند. (هر چند فارسی‌زبان‌ها معمولا همه‌ی حروف را می‌توانند تلفظ کنند!)
 • تلفظ کلمات انگلیسی در برخی از کشورهای انگلیسی‌زبان با برخی دیگر از کشورهای انگلیسی‌زبانِ دیگر، کاملا با هم متفاوت است. برای مثال، انگلیسیِ آمریکایی تفاوت زیادی با انگلیسیِ بریتانیایی دارد. اگر قصد مسافرت یا اقامت در یکی از کشورهای انگلیسی‌زبان را دارید باید به این موارد توجه داشته باشید.

۳. دایره‌ی واژگان‌تان را گسترش بدهید و عبارات و اصطلاحات را یاد بگیرید

هرچه لغات و اصطلاحات انگلیسی بیشتری را یاد بگیرید، آسان‌تر صحبت خواهید کرد.

 • تمرین‌کردن با یک بومیِ انگلیسی‌زبان به شما در یادگیری کلمات عامیانه و عبارت‌هایی که در آن کشور رایج است کمک می‌کند. اگرچه خواندن، تماشاکردن برنامه‌های تلویزیونی انگلیسی و گوش‌دادن به خبرها نیز می‌تواند در یادگیری کلمات جدید زبان خارجی مفید باشد.
 • هنگامی‌که یک واژه یا عبارت جدید یاد می‌گیرید، باید سعی کنید آن را در یک جمله به کار ببرید. این کار بهترین روش برای به‌خاطرسپردن کلمات است.
 • روش دیگر برای به‌خاطرسپردن کلمات جدید، درست‌کردن برچسب از آنها و چسباندن آن به وسایل و لوازم در منزل یا محیط کار است. با این‌کار، هر بار که از کتری استفاده می‌کنید یا در آینه نگاه می‌کنید، معادل انگلیسی آنها را هم در ذهن‌تان مرور می‌کنید.
 • داشتن یک دفترچه‌یادداشت برای نوشتن اصطلاحاتی که انگلیسی‌زبان‌ها به‌طور مداوم آنها را به کار می‌برند، ضروری است. مثلا عبارت «it’s raining cats and dogs» به معنای از آسمان سگ و گربه می‌بارد نیست! بلکه به معنای این است که بارندگی سنگین یا شدید است. عبارت «cloud nine» به معنای خیلی خوشحال بودن است. عبارت «piece of cake» وقتی به‌کار می‌رود که چیزی یا کاری خیلی آسان است. استفاده از این نوع عبارت‌ها در مکالمات، سبب تقویت مهارت‌تان در انگلیسی خواهد شد.

حتما بخوانید: چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟

۴. در کلاس‌های انگلیسی یا گروه‌های بحث و گفت‌وگو به زبان انگلیسی شرکت کنید

انگلیسی مثل آب خوردن - در کلاس‌ها و گروه‌ها برای تمرین انگلیسی حضور پیدا کنید

این یک روش عالی دیگر است که بتوانید مرتب انگلیسی تمرین کنید.

 • با حضور در یک کلاس انگلیسی می‌توانید روی برخی از جنبه‌های رسمی‌تر گفت‌وگوها تمرکز کنید. حضور در کلاس، برخی از روش‌های صحیح صحبت‌کردن از نظر گرامری مانند ساختار درست جملات، صرف فعل و به‌طورکلی یک رویکرد ساختاری برای یادگیری زبان را به شما خواهد آموخت.
 • حضور در یک گروه بحث و گفت‌وگو روش غیررسمی‌تر و راحت‌تری برای یادگیری انگلیسی است که در آن تأکید روی برقراری ارتباط با دیگران به منظور درست صحبت کردن انگلیسی است. این کار به شما کمک می‌کند با صحبت کردن در برابر دیگران تسلط و راحتی بیشتری پیدا کنید و به مرور زمان ترس‌تان بریزد.
 • هر دو روش فوق مزایا و معایبی دارند. بنابراین بهترین کار این است که همزمان از هر دو روش استفاده کنید.

حتما بخوانید: یادگیری زبان دوم در بزرگسالان با ۶ ایده واقعا کاربردی

۵. یک فرهنگ‌ لغت همراه خودتان داشته باشید

این فرهنگ‌ لغت می‌تواند به‌صورت کتاب یا اپلیکیشن تلفن‌ همراه باشد.

 • همراه داشتن یک فرهنگ‌ لغت به این معناست که اگر هنگام مکالمه با یک انگلیسی‌زبان کلمه‌ای را فراموش کردید، آن را به‌راحتی پیدا کنید. به این ترتیب از ناراحتی خلاص خواهید شد.
 • با داشتن فرهنگ‌ لغت می‌توانید واژه‌ای را که از یاد برده‌اید دوباره مرور کنید و به این ترتیب آن را بهتر به‌خاطر بسپارید.
 • از زمان‌های کوتاهی که در طول روز دارید استفاده کنید و لغت یاد بگیرید. مثلا هنگامی که منتظر رسیدن اتوبوس هستید، در حال نوشیدن قهوه یا حتی پشت چراغ‌قرمز می‌توانید فرهنگ‌لغت‌تان را مرور کنید. با این کار می‌توانید روزی ۲۰ تا ۳۰ کلمه‌ی بیشتر یاد بگیرید.
 • چنانچه مبتدی هستید بهتر است ابتدا از فرهنگ‌ لغاتی استفاده کنید که کلمات را به زبان مادری‌تان ترجمه کرده باشد. پس از آنکه از سطح مبتدی فراتر رفتید، می‌توانید از فرهنگ‌ لغات انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید.

بخش دوم: مهارت‌های نوشتن، خواندن و گوش‌دادن را در خود تقویت کنید

انگلیسی مثل آب خوردن - به برنامه‌های رادیویی انگلیسی گوش دهید

۱. به رادیو یا پادکست‌های انگلیسی گوش دهید

بهتر است این برنامه‌ها را دانلود کنید و در گوشی یا پلیر خود ذخیره کنید.

 • هر روز ۳۰ دقیقه این برنامه‌ها را گوش دهید. می‌توانید در سالن ورزش، هنگام رفت‌وآمد به محل‌کار یا در حالی که پشت کامپیوترتان نشسته‌اید این کار را انجام دهید.
 • سعی کنید واقعا بفهمید چه می‌گویند، نه اینکه فقط کلمات به گوش‌تان سرازیر شوند. حتی اگر می‌بینید که خیلی سریع صحبت می‌کنند، سعی کنید کلمات و عبارات کلیدی را از لابه‌لای صحبت‌ها پیدا کنید تا بفهمید که موضوع کلی گفت‌وگو درباره‌ی چیست.
 • اگر می‌توانید، برخی از کلمات یا اصطلاحاتی را که معنی آنها را نمی‌دانید یادداشت کنید و بعد معنای آنها را از فرهنگ‌ لغت پیدا کنید. سپس دوباره گوش دهید و این بار کلمات دیگری را یادداشت کنید.

۲. فیلم‌ها و برنامه‌های انگلیسی تماشا کنید

یکی از روش‌های سرگرم‌کننده و جالب برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی، تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های انگلیسی است.

 • برخی از فیلم‌ها یا برنامه‌هایی را که موردعلاقه‌تان است بگیرید و تماشا کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا یادگیری برای‌تان آسان‌تر شود. اگر ممکن است، فیلم‌ها یا برنامه‌هایی را انتخاب کنید که کمی با آنها آشنایی دارید مانند کارتون‌ها یا فیلم‌های پرفروش. آگاهی از داستانِ کلیِ فیلم یا برنامه می‌تواند به شما کمک کند آسان‌تر متوجه‌ی موضوع آنها بشوید.
 • به هیچ عنوان، فیلم یا برنامه‌ی تلویزیونی که زیرنویس به زبان مادری‌تان دارد تماشا نکنید. آنها فقط شما را منحرف می‌کنند. مسلما همه‌ی تمرکزتان بر زیرنویس خواهد بود و شاید اصلا صدای شخصیت‌ها را نشنوید.

حتما بخوانید: راهکارهایی موثر برای یادگیری زبان از طریق فیلم

۳. کتاب، روزنامه یا مجله‌ی انگلیسی بخوانید

مطالعه نقش مهمی در یادگیری زبان خارجی ایفا می‌کند بنابراین تمرین این مهارت را جدی بگیرید.

 • مطالب موردعلاقه‌تان را پیدا کنید. یک رمان مشهور، روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز یا حتی یک مجله‌ی مد بردارید و شروع به خواندن کنید. اگر دیدید که محتوای آن کسل‌کننده است، منبع مطالعه‌تان را تغییر بدهید.
 • روی آنچه می‌خوانید تمرکز کنید که واقعا آن را بفهمید. هر کلمه یا عبارتی را که متوجه نشدید علامت بزنید تا بعدا در فرهنگ‌ لغت معنای آن را پیدا کنید.
 • اگر تنها هستید، با صدای بلند بخوانید. این کار به شما کمک می‌کند علاوه بر تقویت مهارت خواندن، تلفظ صحیح کلمات را نیز تمرین کنید.

۴. یک دفتر خاطرات روزانه به زبان انگلیسی داشته باشید

انگلیسی مثل آب خوردن - هر روز چند جمله انگلیسی بنویسید

در کنار مهارت‌های دیگر زمانی را نیز به تقویت مهارت نوشتن اختصاص دهید.

 • نوشتن شاید یکی از مشکل‌ترین بخش‌های یادگیری یک زبان باشد، با این حال مهم است. نوشتن به انگلیسی می‌تواند به شما در تمرینِ ساختار درست جملات، گرامر و دیکته کمک کند.
 • یک دفتر خاطرات روزانه درست کنید و هر روز در آن چند جمله به انگلیسی بنویسید. حتما نباید خیلی شخصی باشد. می‌توانید درباره‌ی آب‌وهوا، چیزی که برای شام خوردید یا کارهای روزمره‌تان بنویسید.
 • اگر مشکلی ندارید، آن را به یک فرد بومی انگلیسی‌زبان نشان بدهید و از او بخواهید اشتباهات‌تان را درست کند. این کار سبب می‌شود اشتباهات را دوباره تکرار نکنید.

۵. یک دوست انگلیسی‌زبان پیدا کنید که بتوانید با او نامه‌نگاری کنید

هنگامی‌که مهارت نوشتن در شما تقویت شد، می‌توانید یک چنین فردی را پیدا کنید.

 • داشتن چنین دوستی می‌تواند به شما در تمرین نوشتن به انگلیسی کمک کند. علاوه بر آن دریافت یک نامه از سوی یک شخص یا حتی یک پیام آنلاین هیجان خاصی دارد.
 • این فرد می‌تواند فردی مانند خودتان باشد که دارد انگلیسی یاد می‌گیرد. حتی ممکن است یک بومی انگلیسی‌زبان باشد که می‌خواهد زبان مادری شما را یاد بگیرد. شما نیز می‌توانید اشتباهات او را اصلاح کنید.
 • داشتن چنین فردی از یک کشور انگلیسی‌زبان (مانند ایالات متحده، انگلستان، کانادا، ایرلند، استرالیا، نیوزیلند یا آفریقای جنوبی) به شما کمک می‌کند بیشتر درباره‌ی فرهنگ و زندگی آنها یاد بگیرید.

حتما بخوانید: افزایش سرعت یادگیری با ۵ راهکار واقعا نتیجه‌بخش

بخش سوم: به زبان جدیدتان تعهد داشته باشید

انگلیسی مثل آب خوردن - به هدف‌تان که یادگیری زبان است تعهد داشته باشید

۱. انگیزه‌تان را حفظ کنید

بسیار مهم است که برای یادگیری زبان باانگیزه باشید و هدف‌تان را که تسلط بر یک زبان جدید است فراموش نکنید.

 • به هدف‌تان از یادگیری یک زبان جدید پایبند بمانید و به خودتان یادآوری کنید که می‌خواهید به این هدف دست یابید. به تمام تجربیات و فرصت‌های فوق‌العاده‌ای که با مهارت در زبان انگلیسی برای‌تان فراهم خواهد بود فکر کنید.
 • با زبان انگلیسی قادر خواهید بود با انگلیسی‌زبانان در سراسر جهان گفت‌وگو کنید، با فرهنگ یک انگلیسی‌زبان آشنا بشوید و به‌طور بالقوه موجب پیشرفت کاری‌تان هم می‌شود.

حتما بخوانید: چطور با انگیزه بمانیم؟

۲. هر روز تمرین کنید

اگر می‌خواهید سریع‌تر به هدف‌تان برسید هر روز تمرین کنید.

 • یادگیری یک زبان جدید به تکرار بستگی دارد. بنابراین اگر بین هر دوره‌ی خواندن فاصله‌ی طولانی بیندازید، هرچه را قبلا آموخته‌اید فراموش خواهید کرد و مجبورید وقت باارزش‌تان را تلف کنید و همه‌ی آنها را دوباره از اول شروع کنید. توجه کنید که شما هنوز بر این زبان مسلط نیستید، پس به راحتی آموخته‌هایتان را فراموش خواهید کرد.
 • طوری مطالعه نکنید که به اصطلاح از آن طرف بام بیفتید. سعی کنید فرایند یادگیری را طوری پیش ببرید که سرگرم‌کننده باشد. یک روز برای خواندن، یک روز برای نوشتن، یک روز برای گوش‌کردن و یک روز برای مطالعه‌ی گرامر. بقیه‌ی کارها باید حالت مرور داشته باشند.
 • آن‌چه در هر روز و در هر فرصتی باید انجام شود، صحبت‌کردن به زبان انگلیسی است. این یکی از مهم‌ترین مهارت‌هاست و اصلا آن را رها نکنید.

۳. انگلیسی فکر کنید

یک راه برای گذار از سطح خوب به سطح عالی در انگلیسی این است که مغزتان را آموزش دهید انگلیسی فکر کند.

 • ترجمه‌ی مداوم از انگلیسی به زبان مادری و بالعکس زمان و انرژی زیادی مصرف می‌کند. هر زبان تفاوت‌های ظریف و خاصی دارد که تقریبا به دشواری می‌توان آن را دقیقا به زبان دیگر برگرداند.
 • اگر مغزتان را آموزش دهید انگلیسی فکر کند، انگلیسی نوشتن و صحبت‌کردن برای‌تان طبیعی‌تر و روان‌تر خواهد بود. مانند یک سوئیچ، هنگامی که قرار است به انگلیسی با کسی ارتباط برقرار کنید، مغز انگلیسی‌تان را روشن کنید و مغز زبان مادری‌تان را خاموش کنید!

حتما بخوانید: بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل

۴. دوستان انگلیسی‌زبان پیدا کنید

انگلیسی مثل آب خوردن - دوستان انگلیسی زبان پیدا کنید

یکی از بهترین آزمون‌ها برای یادگیری زبان خارجی این است که در جمعی قرار بگیرید که به زبان بومی صحبت می‌کنند.

 • برای رسیدن به این سطح، بهترین روش پیدا کردن دوست هایی انگلیسی‌زبان و وقت‌گذراندن با آنها در اماکن عمومی مانند کافه و رستوران است.
 • این روش مجبورتان خواهد کرد که انگلیسی صحبت کنید تا بتوانید با دوستان‌تان ارتباط برقرار کنید. مزیت دیگرش سرگرم‌کننده بودن آن است که مانند کلاس درس یا مطالعه خشک نیست.

۵. از اشتباه کردن نترسید

یکی از بزرگ‌ترین موانع بر سرِ راهِ یادگیری زبان جدید این است که بسیاری از افراد از اشتباه کردن می‌ترسند.

 • این ترس هیچ کمکی به شما نمی‌کند و سدّ راهِ رسیدن به هدف‌تان می‌شود.
 • از اشتباه‌کردن نترسید و خجالت نکشید. مسلم است که هیچ‌کس نمی‌تواند از همان ابتدا به راحتی به یک زبان جدید صحبت کند. سعی کنید به سختی هم شده منظور خودتان را بیان کنید.
 • به یاد داشته باشید که هر کسی در ابتدای یادگیری یک زبان جدید اشتباه می‌کند. این یک قاعده و قانون است. طبیعی است هنگامی که به‌طورتصادفی کلمه‌ی نادرست یا غیرمؤدبانه‌ای به زبان می‌آورید، احساس ناراحتی یا خجالت کنید. اما همه‌ی این‌ها را با خنده و شوخی رد کنید.
 • به یاد داشته باشید هدف شما کامل شدن در زبان انگلیسی نیست و شما فقط برای پیشرفت تلاش می‌کنید. اشتباه‌کردن بخشی از یادگیری است. اشتباهات به شما در بهتر شدن کمک می‌کنند، بنابراین آنها را بپذیرید.

در ادامه بخوانید: ۷ روش برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع wikihow
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 2 دیدگاه)
 1. علی می‌گوید

  بسیار جالب و آموزنده بود

  1. بهاره رضاجو می‌گوید

   سپاسگزارم از شما دوست عزیز