۱۶ شخصیت برجسته که به‌رغم ترک تحصیل، موفق و ثروتمند شدند

24

اغلب ما معتقدیم راه علم‌آموزی و پیشرفت از مدرسه و دانشگاه می‌گذرد اما با خواندن این متن ممکن است کمی نظرمان تغییر کند. امروز قرار است از کسانی صحبت کنیم که علی‌رغم ترک تحصیل، موفق و ثروتمند شده‌اند. کسانی که به‌واسطه‌ی تلاش، انگیزه و استعداد ذاتی، بدون تحصیلات به پیروزی‌های گوناگون رسیده‌اند و برخی نیز در مقاطعی به مدرسه بازگشته‌اند. در این نوشته با افراد مشهوری آشنا می‌شوید که قبل از رسیدن به موفقیت و شهرت، ترک تحصیل کرده‌اند. شاید درهای موفقیت تنها با یک کلید باز نمی‌شوند. با ما همراه باشید اطلاعات هیجان‌انگیزی برایتان داریم.

۱. توماس ادیسون

توماس ادیسون

کسی هست که ادیسون مشهور را نشناسد؟ او بیش از هزار اختراع مهم در کارنامه‌ی خود دارد که لامپ رشته‌ای معروف‌ترین آنهاست. ادیسون به‌خاطر اختراعاتش، جوایز متعددی از آن خود کرده است. او به‌خاطر بیماری‌اش دیر به مدرسه می‌رود و در آنجا نیز عملکرد بسیار ضعیفی از خود نشان می‌دهد. عملکرد بد ادیسون در حدی بوده که یکی از معلم‌ها او را «خرفت» خوانده است. ادیسون مدرسه را ترک می‌کند، اما مادر او که خود آموزگار بوده است، وظیفه‌ی آموزش او را برعهده می‌گیرد و به‌این‌شکل، یکی از معروف‌ترین مخترعان جهان با کمک مادری دانا در مسیر رشد و شکوفایی قرار می‌گیرد.


حتما بخوانید: ۱۳ ویژگی مشترکِ والدین بچه‌های موفق

۲. بنجامین فرانکلین

بنجامین فرانکلین

بنجامین تجربه‌های مختلفی در زمینه‌های گوناگون دارد، مانند: سیاست، دیپلماسی، نویسندگی، اختراع و… . او همچنین نگارش اعلامیه‌ی استقلال آمریکا را در کارنامه‌ی خود دارد. اما در فهرست بلندبالای فعالیت‌ها و مقامات او، خبری از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان به‌چشم نمی‌خورد. فرانکلین در خانواده‌ای بسیار پرجمعیت به‌دنیا آمده بود که ۲۰ فرزند داشت. او پانزدهمین و کوچک‌ترین پسر بود. در ۱۰سالگی، مدرسه را به‌خاطر کار در چاپخانه برای پدرش و بعدها برادرش ترک کرد.

۳. بیل گیتس

بیل گیتس از بنیان‌گذاران مایکروسافت و یکی از ثروتمندترین افراد جهان است. حتما می‌گویید: «خودمان می‌دانیم»، اما شاید نمی‌دانید که بیل گیتس در سال‌های آغازین دانشگاه، هاروارد را به‌همراه دوستش پُل آلن ترک کرد تا به برنامه‌نویسی نرم‌افزارها بپردازند و مایکروسافت را بنیان‌گذاری کنند.


حتما بخوانید: چطور درون‌گرایی، بیل گیتس را پولدار کرد؟

۴. استیو جابز

استیو جابز، این مدیر ارشد اجرایی شرکت اپل که از معروف‌ترین چهره‌های حوزه فناوری هم هست، بعد از یک نیم سال تحصیلی در کالج رید در شهر پورتلند ایالت اورگن آمریکا از این کالج استعفا داد و بعدها فقط در بعضی کلاس‌های خوشنویسی این کالج شرکت کرد. جالب اینجاست که همین هنر به جابز توانایی فوق‌العاده‌ای در ایده سبک حروف چندگانه‌ای را بخشید که در کامپیوتر مکینتاش دیده می‌شود.

۵. آلبرت اینشتین

آلبرت اینشتین عزیز شهرت و جایگاهی پیدا کرد که به‌هیچ‌وجه در مدرسه به آن دست نیافته بود؛ مجله‌ی تایم، او را «مرد قرن» خواند. البته این سلطان فیزیک، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل و صاحب نظریه‌ی نسبیت، مدرسه را در ۱۵سالگی ترک کرد. یک سال بعد، تصمیم گرفت به تحصیل بازگردد و به همین دلیل مجبور شد در آزمون معتبر مؤسسه‌ی فناوری فدرال سوئیس شرکت کند که متأسفانه قبول نشد. اینشتین به مدرسه‌ی عادی بازگشت، دیپلم گرفت و در آزمون ورودی کنکور نیز برای بار دوم پذیرفته شد.


حتما بخوانید: ۱۴ توصیه طلایی اینشتین که نبوغ ما را شکوفا می‌کند

۶. جان راکفلر

جان راکفلر

جان دیویس راکفلر، درست ۲ ماه قبل از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، مدرسه را ترک کرد و به کالج کسب‌وکار فالسام مرکانتیل پیوست. این میلیاردر معروف در سال ۱۸۷۰، شرکت نفتی استاندارد اویل را تأسیس کرد. تا قبل از تعطیلی شرکت به‌دست دولت به‌خاطر انحصاری‌کردن بازار، او میلیاردها دلار درآمد به‌دست آورده بود. راکفلر ۴۰ سال پایانی زندگی خود را صرف حمایت از سلامت و تحصیل کرد. ترک تحصیل او فقط برای خودش منفعت نداشت، بلکه هزاران نفر را از شرایط خوب تحصیلی بهره‌مند کرد.


حتما بخوانید: میلیاردر شدن با ۱۴ توصیه‌ای که برای پول درآوردن باید بخوانید

۷. والت دیزنی

در سال ۱۹۱۸، والت دیزنی که سال‌ها بعد جایزه‌ی اسکار را برد، در نوبت شبانه‌ی کالج هنرهای زیبای شیکاگو تحصیل می‌کرد. دیزنی که یکی از کارآفرینان برتر جهان هم هست، در ۱۶ سالگی مدرسه را ترک کرد و به ارتش پیوست، اما ازآنجاکه سن او برای حضور در ارتش کم بود، با شناسنامه‌ای جعلی به صلیب سرخ ملحق شد. او را به فرانسه فرستادند و مسئول رانندگی آمبولانسی شد که پر از تصاویر کارتونی بود. کارتون‌هایی که بعدها به شخصیت‌های داستانی انیمیشن‌هایش تبدیل شدند. والت دیزنی بعد از اینکه به مولتی‌میلیونر و صاحب شرکت والت دیزنی، تبدیل شد، جوایز متعددی ازجمله مدال آزادی ریاست‌جمهوری را دریافت کرد. همچنین در ۵۸سالگی، مدرک دیپلم افتخاری دبیرستان را به او اهدا کردند.

۸. ریچارد برانسون

سِر ریچارد برانسون بریتانیایی به‌معنای واقعی کلمه، ثروتمندی خودساخته است. او بنیان‌گذار شرکت‌های زنجیره‌ای ویرجین است و تجربه‌های گوناگونی در تجارت دارد. ریچارد به زمینه‌های بسیار متنوعی از کسب‌وکار سر زده است، مثلا یکی از فعالیت‌های متنوع و گسترده‌ی او عبارت است از احداث شرکتی توریستی برای ثبت‌نام از کسانی که از علاقه و استطاعت مالی برای سفر به فضا برخوردارند.

ازآنجاکه ریچارد به اختلال نارساخوانی مبتلا بود، دانش‌آموز خوبی نبود و مدرسه را در ۱۶سالگی ترک کرد. او اولین کسب‌وکار خود را با راه‌اندازی مجله‌ای درباره‌ی نوجوانان آغاز کرد.


حتما بخوانید: ثروتمند کیست و ثروتمند بودن بر اساس چه معیارهایی تعیین می‌شود؟

۹. جورج بِرنز

جورج برنز

جورج هنرمندی موفق در عرصه‌های گوناگون بود، همچون نمایش، کمدی، تلویزیون و… . او بیش از ۹ دهه، در رسانه‌ها حضوری موفق و فعال داشت. بعد از فوت پدرش، مدرسه را در سال چهارم ترک کرد و به مشاغلی نظیر فروش روزنامه، پادویی، واکس‌زدن و… مشغول شد. کمی بعدتر او و همکارانش در فروشگاه آب‌نبات‌فروشی تصمیم گرفتند در قالب گروهی نمایشی، به فعالیت در حوزه‌ی تئاتر روی بیاورند. گروه بعد از مدتی از هم پاشید، اما جورج همچنان با همراهی افراد مختلف به‌شکل گروهی، نمایش اجرا می‌کرد و معمولا فرد بامزه‌ی گروه بود تا اینکه در سال ۱۹۲۳ با گرِیسی آلن ملاقات کرد.

آن دو ازدواج کردند و گروه نمایش ۲نفره‌ی خود را با محوریت گریسی به‌عنوان فرد بامزه‌ی گروه دایر کردند. این زوج فعالیت‌های هنری خود را در تئاتر، تلویزیون و… تا سال ۱۹۵۸ ادامه دادند، یعنی زمانی‌که گریسی بازنشست شد. اما بعدازآن نیز جرج به‌تنهایی، سرگرم فعالیت‌های هنری بود. او تقریبا تا آخرین ماه‌های مرگش در سال ۱۹۹۶ همچنان فعال بود.


حتما بخوانید: استندآپ کمدی چطور زندگی من را تغییر داد؟ (قسمت اول)

۱۰. کلنل ساندرز

کلنل ساندرز

 

کلنل هارلند ساندرز تحصیل نکرد، اما یکی از برترین‌ها در کسب‌وکار مواد غذایی و تهیه‌ی مرغ سوخاری بود. وقتی ۶ساله بود، پدرش فوت کرد و ازآنجاکه مادرش بیرون از خانه کار می‌کرد، مجبور بود برای اهل خانه آشپزی کند. او مدرسه‌ی ابتدایی را ترک کرد و در مشاغل گوناگونی مانند فروشنده‌ی بیمه، آتش‌نشان و قایقران کار کرد.

بعدها به‌طور مکاتبه‌ای مشغول تحصیل شد و مدرکی در رشته‌ی حقوق دریافت کرد. تجارب بسیار او در زمینه‌ی آشپزی و کسب‌وکار به او کمک کرد بتواند یکی از موفق‌ترین شرکت‌های صنایع غذایی یعنی کی اف سی را مدیریت کند.


حتما بخوانید: ۱۴ راز موفقیت کسب‌وکار از زبان مایکل دل

۱۱. چارلز دیکنز

چارلز دیکنزِ معروف، نویسنده‌ی آثار معروفی چون داستان دو شهر، الیور توئیست، سرود کریسمس و… فقط تا زمانی به مدرسه رفت که پدرش را به‌دلیل قرض به زندان نینداخته بودند. او در ۱۲سالگی مدرسه را کنار گذاشت و در کارگاه چکمه‌سازی مشغول به فعالیت شد. بعدها چارلز به کار در دادگاه پرداخت و تجربه‌هایی به‌عنوان تندنویس دادگاه و گزارشگر جریان دادرسی کسب کرد.

در ۲۲سالگی روزنامه‌نگار شد و موضوعات پارلمانی و انتخاباتی را مخابره کرد. اولین مجموعه از نوشته‌های او با نام طرح‌های بُز، در سال ۱۸۳۶ منتشر شد. «بز» نام مستعار خود دیکنز بود. در همان سال، اولین رمان او موسوم‌به آقای پیک‌ویک نیز انتشار یافت.

۱۲. التون جان

التون جان یکی از مشهورترین چهره‌های موسیقی جهان است و میلیون‌ها نسخه از کارهای او تاکنون در جهان به‌فروش رفته و درآمد بسیار بالایی داشته است.

در ۱۱سالگی از طریق بورسیه‌ی تحصیلی، برای تحصیل و یادگیری پیانو، وارد کالج سلطنتی لندن شد، اما دروس پیانونوازیِ کلاسیک برای التون جذابیت نداشت. او راک‌اندرول را ترجیح می‌داد. ازاین‌رو کالج را ترک کرد و شروع به نواختن به‌سبک موردعلاقه‌اش در یکی از کافه‌ها کرد. در ۱۷سالگی، گروه موسیقی خود را تشکیل داد و نام آن را «بلوزولوژی» گذاشت. این گروه خیلی زود مشهور شد و توانست با خوانندگان و نوازندگان معروفی همکاری و تورهای موسیقی برگزار کند. آلبوم او در سال ۱۹۷۰ منتشر شد و اولین تک‌آهنگش در بدو انتشار در دسته‌ی بهترین‌ها قرار گرفت.


حتما بخوانید: ۹ نشانه‌‌ که می‌گویند شما آدم موفقی هستید، حتی اگر خودتان باور ندارید

۱۳. رِی کراک

ری کراک

ری کراک یکی از معروف‌ترین افراد در زمینه‌ی کسب‌وکار است. او مک دونالد را احداث نکرده است، ولی علت شکوفایی و ترقی این فروشگاه‌های زنجیره‌ای غذا، کسی جز او نبوده است. او در طول زندگی خود بیش از ۵۰۰میلیون دلار درآمد به‌دست آورد. مجله‌ی تایم، راک را یکی از اثرگذارترین افراد حوزه‌ی صنعت در قرن بیستم دانست. او نیز در ۱۵سالگی مدرسه را به‌قصد شرکت در جنگ جهانی اول ترک کرد و با جعل سن خود، در صلیب سرخ به‌عنوان راننده پذیرفته شد. البته قبل از اعزام به منطقه‌ی جنگی، جنگ پایان یافت.


حتما بخوانید: رازهای موفقیت آمازون از زبان جف بزوس مؤسس آن

۱۴. هری هودینی

هودینی در یک کلام یعنی جادو. او قبل از اینکه به شعبده‌بازی معروف تبدیل شود، اریک ویز نام داشت. هودینی نیز در ۱۲سالگی مدرسه را ترک کرد و به مشاغلی گوناگون ازجمله دستیار قفل‌ساز و… سرک کشید. در ۱۷سالگی، با دوست خود جک هیمَن که او نیز به شعبده علاقه داشت، گروهی به‌نام «برادران هودینی» تأسیس کردند. این نام یعنی هودینی برگرفته از نام شعبده‌باز معروف، رابرت هودینی بود. فعالیت‌های بی‌نظیر او و چالش‌هایی که در شعبده‌بازی رو می‌کرد و از آنها با موفقیت بیرون می‌آمد، او را به افسانه بدل کرد.

۱۵. رینگو استار

رینگو استار

ریچارد استارکی که به رینگو استار معروف است، دِرامر (طبل‌زن) معروف گروه موسیقی بیتلز است. او در سال ۱۹۴۰ در لیورپول به‌دنیا آمد. آپاندیس او پاره شد و ماه‌ها به کما رفت و به‌این‌ترتیب ماه‌ها مشغول فرایند بهبود و درمان شد. او از درس و تحصیل به‌شدت عقب افتاده بود. ریچارد نیز در ۱۵سالگی مدرسه را ترک کرد و در ۱۷سالگی درحالی‌که برای یک شرکت مهندسی کار می‌کرد، به یکی از گروه‌های موسیقی پیوست.

او تلاش کرد به‌طور خودآموز، نواختن درامز را یاد بگیرد. اولین درامز او را ناپدری‌اش برای او خرید. رینگو به گروه‌های مختلفی پیوست تا اینکه نهایتا در سال ۱۹۶۲ به گروه بیتلز ملحق و به یکی از افسانه‌ای‌ترین درامرهای جهان تبدیل شد.


حتما بخوانید: داستان پر ماجرای زندگی و موفقیت جک ما

۱۶. پرنسس دایانا

پرنسس دایانا

دایانا اسپنسر، ملکه‌ی ولز در مدرسه‌ی سلامت غرب تحصیل می‌کرد و عملکرد بسیار ضعیفی داشت. او در تمام دروس ناموفق عمل کرد و نتوانست نمره‌ی قبولی بگیرد. در ۱۶سالگی مدرسه را ترک کرد و برای اتمام تحصیلات نیمه‌کاره‌اش، روانه‌ی مدرسه‌ای در سوئد شد. بعدها آنجا را نیز رها کرد. وی درعین‌حال، خواننده‌‌ی آماتور خوبی بود و می‌خواست بالرین شود. دایانا در مهدکودکی مشغول به کار شد. او در آن مرکزِ نگهداری و مراقبت، به‌عنوان دستیار فعالیت می‌کرد. اما واقعیت این است که او مربی مهدکودک نبود، زیرا هیچ مهارتی نداشت که بتواند آن را به دیگران بیاموزد. مرکزی هم که از آن نام برده می‌شد، درواقع مهدکودک نبود. در سال ۱۹۸۱، دایانا در ۱۹سالگی با پرنس چارلز ازدواج کرد و سال‌های کار کردن تحت هر عنوانی برای او پایان یافت. بد نیست بدانید یکی از ویژگی‌های جالب پرنسس دایانا، لبخند جذاب او بود.


در ادامه بخوانید: ۷ ویژگی که هیچ‌وقت در میلیونرها نمی‌بینید

موانع پیشرفت خود را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی‌تان تبدیل کنید.

۱۳،۰۰۰ تومان

منبع people.howstuffworks
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 24 دیدگاه)
 1. سیما می‌گوید

  وااقعاا یکی الان برا من بگه پرنس دایانا بعد از اینکه عملکرد ضعیفی تو تحصیل داشت و مدرسه رو رها کرد چی گیرش اومد ؟ ازدواج کرد….. واقعا متاسفم که همچین آدمی رو معرفی میکنید

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   دوست خوب! پرنسس دایانا از افرادی هستن که از شهرتشون برای درمان بیماری‌ها و نابه‌سامانی‌های زیادی کمک گرفتن. دایانا شخصیت محبوبی بوده و اقدامات مثبت زیادی در طول زندگیش داشته.

 2. Amir می‌گوید

  واقعاً من نمی تونم کس های ک درس میخونن درک کنم

  از طرف میپرسم برای چی اینهمه درس می خونی !؟

  میگه دوست دارم فلان شرکت استخدام بشم

  یعنی ته هدف و زندگیت اینه ک بری تو ی شرکت استخدام بشی!؟؟!!

  البته تقصیر شما ها نیس مدرسه طوری رفتار کرده ک شما محدود بشید

  و نزاره دنبال رویا و هدف های بزرگ تری برید !!!

  بعدشم این افراد ک هیچ تلاشی جز درس خوندن نکردن میان میگن اینجا ایرانه ما توش سوختیم !!!

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   خیلی نظر عجیبی دارین دوست خوب. اینکه اهداف بلندی برای موفقیت در نظرتونه خیلی خوبه اما درس‌خوندن همیشه یکی از بهترین و قطعی‌ترین راه‌ها برای موفقیت بوده، هست و خواهد بود.

   1. آرین می‌گوید

    نظر خود شما عجیب تره که میگین بهترین راه برای موفقیت درس خوندنه
    همه چیز بستگی به خود فرد و اهدافش داره نه اینکه درس بخونه و به تحصیلاتش ادامه بده یا نه.
    اگه تحصیل بهترین راه برای موفق بود کلی راننده تاکسی و کارگر فوق لیسانس نداشتیم

    1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

     دوست خوب ما معتقدیم که یکی از بهترین راه‌ها درس‌خوندنه و بدیهی هست که برای همه با موفقیت همراه نمیشه

 3. MITIL می‌گوید

  خیلی ممنون نیاز به ی همچین مقاله ایی داشتم
  ولی از حق نگذریم نفهمیدم دینا جز ازدواج و لبخند زیبا چی گیرش اومد 🤣🤣