۱۴ رفتاری که هرگز نباید در رابطه عاطفی تحمل کنیم

35

وقتی عشق کورمان می‌کند نمی‌توانیم تمام نشانه‌های رابطهٔ ناکارامد را ببینیم. باور این حقیقت که عشقِ زندگی‌مان می‌تواند صفاتی آزاردهنده و گاه خطرناک داشته باشد، دشوار است. چطور آدمی که اینقدر معرکه به‌نظر می‌رسد، دقایقی بعد گرایشات و عاداتی آسیب‌زننده از خود بروز می‌دهد؟ هیچکس عالی نیست و آدم‌ها درطول زمان بزرگ می‌شوند و تغییر می‌کنند. خوشبختانه برخی مسائل کوچک در رابطهٔ عاطفی قابل‌حل هستند؛ بااین‌حال، ممکن است مشکلاتی در رابطه وجود داشته باشند که تنها راه رفع آنها تمام کردن رابطه و قطع تمام وابستگی‌ها میان دو فرد است. حال بیایید ببینیم رفتارهایی که هرگز نباید در روابط عاطفی با آن کنار بیاییم چه هستند؟

بسیاری از این رفتارهای غیرقابل‌تحمل ناشی از عدم‌ اطمینان به خود و تمایل برای اعمال کنترل و سلطه بر رابطه است. برای مثال؛ ممکن است که همسرتان مرتبا شما را بدون هیچ دلیلی به خیانت متهم کند. درمورد اهداف و دستاوردهایتان کنایه‌های نامهربانانه بزند یا به‌دلیل عقدهٔ حقارت خویش بخواهد شما را متقاعد کند که آرزوهای شغلی شما پایه و اساسی ندارند.

گاهی رفتارهای کنترل‌گرانهٔ همسرتان می‌تواند رنگ خشونت خانگی به خود بگیرد. خشونت خانگی می‌تواند به شکل فیزیکی، عاطفی، روانی یا سوءاستفادهٔ جنسی بروز پیدا کند. شما هرگز نباید با فردی که برای بالا بردن خود به شما احساس حقارت و بی‌ارزشی بودن می‌دهد کنار بیایید.

درادامه با ۱۴ رفتار که نباید در روابط عاطفی تحمل کنید، آشنا خواهید شد:

۱. سوءاستفادهٔ عاطفی یا کلامی

رفتارهایی که نباید در رابطه عاطفی تحملشان کنیم

بسیاری از ما سوء‌استفاده‌ٔ عاطفی را بدون اینکه متوجه آن باشیم می‌پذیریم. سوء‌استفاده‌‌های فیزیکی با کبودی‌ و زخم‌های قابل‌مشاهده همراه هستند، اما سوء‌استفادهٔ عاطفی ‌‌با گفته‌های فریبکارانه و رفتارهای کنترل‌کننده‌ای همراه است که باعث می‌شود به خودتان شک کنید. قربانی این نوع سوءاستفاده‌ اغلب نمی‌تواند رفتار بد شریک عاطفی‌ خود را به‌عنوان سوءرفتار تشخیص دهد. زیرا فرد برای کنار آمدن با استرس چنین تجربیاتی از مکانیسم‌های دفاعی روانی مانند انکار و تقلیل دادن استفاده می‌کند.

رفتار فرد سوءاستفاده‌گر در ابتدا ممکن است معمولی به‌نظر برسد. اما تداوم رفتار تحقیرآمیز نشانهٔ وجود مشکلی بسیار عمیق‌تر است. رفتارهایی که می‌توانند در این دسته قرار بگیرند شامل:

 • تحقیر شما دربرابر خانواده، دوستان یا همکاران
 • مجبور کردن شما برای اجازه خواستن پیش از ترک منزل
 • خالی کردن خشم بر سر شما، فارغ از اینکه مشکل ربطی به شما داشته باشد یا نه
 • توهین به شما و به کار بردن اسامی رکیک خطاب به شما
 • تهدید شما برای به دست گرفتن کنترل

قرار گرفتن در معرض سوءاستفادهٔ عاطفی در طولانی‌مدت، منجر به کاهش عزت نفس، دوری از دوستان و خانواده، افسردگی، بیماری، اضطراب و رها کردن اهداف می‌شود. شما سزاوار چنین رفتارهایی نیستید، اما درک موقعیتی که در آن قرار دارید و ترک سوءاستفاده‌گر فرایندی زمان‌بر است. از منابعی که در اختیار دارید و خطوط تماس امدادی (۱۴۸۰ خط مشاوره بهزیستی و ۱۲۳ اورژانس اجتماعی) بهره ببرید و عزم خود را برای ترک این رابطه جزم کنید.


حتما بخوانید: چطور با ناامنی و حسادت در رابطه عاطفی برخورد کنیم؟

۲. سوءاستفادهٔ فیزیکی

اگر شریک عاطفی‌تان از شما سوءاستفادهٔ فیزیکی می‌کند، کسب شجاعت و قدرت برای جدا شدن فرایندی طولانی و سخت خواهد بود که مسائل اقتصادی نیز می‌تواند به سخت‌تر شدن آن دامن بزند. بنابراین با خودتان مهربان باشید. فراموش نکنید که شما سزاوار این بدرفتاری نیستید و کاملا حق دارید که این رابطه را رها کنید. زمانی که خود را برای بیرون آمدن از این رابطه آماده دیدید، باید چندین اقدام احتیاطی و مرحله را درنظر داشته باشید تا این تغییر آسان‌تر و امن‌تر اتفاق بیفتد. این اقدامات شامل موارد زیر هستند:

 • جمع کردن تمام مدارک دال بر سوءاستفادهٔ فیزیکی برای ارائه در دادگاه جهت طرح شکایت
 • تهیهٔ حداقل دو نقشه برای فرار و محل امن از پیش تعیین‌شده برای رفتن
 • آماده کردن کیفی با پول نقد، دارو، مدارک قانونی، لباس و…

۳. اگر نه گفتن به رابطهٔ جنسی، برای شما مساوی با شنیدن توهین و سرزنش است

بسیار مهم است که بدانید تجاوز می‌تواند در روابط غیرخشونت‌آمیزی مثل رابطهٔ زناشویی هم اتفاق بیفتد. به یاد داشته باشید که رضایت دادن به داشتن رابطهٔ جنسی برای یک مرتبه به‌معنی رضایت دادن برای همیشه نیست. اگر همسرتان با این عنوان که «وظیفه‌ات است» یا چون به او «مدیون» هستید شما را برای داشتن فعالیت‌های جنسی تحت فشار می‌گذارد، رابطه‌تان سوءاستفاده‌گرانه، ناسالم و ناایمن است و شما سزاوار رابطه‌ای بسیار بهتر از این هستید.

۴. تحقیر ظاهر

وقتی همسرتان وزن و ظاهر شما را تحقیر می‌کند، کاری بی‌رحمانه و نابالغانه کرده است. علاوه‌بر این، او می‌خواهد شما را فریب بدهد تا متقاعد شوید که قادر به ترک این رابطه نیستید، چون دوست‌داشتنی نیستید و برای هیچکس به‌اندازهٔ کافی خوب نخواهید بود. این روشی بیمارگونه برای برقراری تسلط و کنترل روی رابطه است. شما زیبایید. افراد زیادی به این زیبایی گواهی می‌دهند. شما مجبور نیستید با کسی بمانید که زشتی درونی‌اش باعث می‌شود بخواهد طور دیگری فکر کنید.

۵. اگر همسرتان از شنیدن نیازهای جنسی شما طفره می‌رود

در موارد زیر نارضایتی و ناراحتی خود را بدون احساس شرم بیان کنید:

 • اگر همسرتان به این دلیل که ارضای خودش را مهم‌تر از ارضای شما می‌داند، برای پیش‌نوازی وقت نمی گذارد.
 • اگر تمایلی به توجه کردن به خواسته‌های شما نشان نمی‌دهد و باعث می‌شود احساس بدی به تمایلات و نیازهای جنسی‌تان پیدا کنید.
 • یا اگر شما را وادار به فعالیتی جنسی می‌کند که با آن راحت نیستید.

حتما بخوانید: ازدواج بدون رابطه جنسی؛ دلایل و نکاتی برای درمان آن

۶. اگر همسرتان بلندپروازی‌های شغلی‌ شما را کوچک می‌شمرد

برقراری رابطهٔ سالم با کسی که نمی‌خواهد موفقیت شما را ببیند ممکن نیست. اشکالی ندارد که شریک زندگی‌تان انتقاد سازنده‌ای را مطرح ‌کند‌ یا از فراموش شدن رابطه به‌خاطر مشغلهٔ کاری ابراز نگرانی کند، اما اگر شک‌ به‌ خود، حسادت، ذات کنترل‌گر، تفکر جنسیت‌زده و مانند اینها موجب شود که فعالانه به رویه‌های کاری شما توهین کند، دستاوردهایتان را به سخره بگیرد یا حتی متقاعدتان کنند که فرصت‌های پیشرفت را نادیده بگیرید، آن‌ وقت یا باید با این مشکل برخورد کنید یا از رابطه بیرون بیایید.

اگر فکری به حال این مسئله نکنید، تصور کنید که سال‌ها بعد، پس از گذراندن تجربهٔ شگفتی‌آفرین راضی کردن یک همسر خودخواه که نمی‌خواست شما موفق‌تر از او باشید، چه احساسی خواهید داشت.

۷. اگر شریک عاطفی‌تان رابطه را پنهان نگه داشته است

اگر شما و شریک عاطفی‌تان متقابلا تصمیم داشته‌اید که رابطه‌ای متعهدانه داشته باشید، پس چیزی برای پنهان کردن وجود ندارد. البته ممکن است بنابه مقتضاتی هر دوی شما تصمیم بگیرید رابطه را علنی نکنید. اما اگر غیر از این است و او شما را به دوستانش به‌عنوان شریک زندگی معرفی نمی‌کند، باید موضوع را جدی بگیرید.

اگر برای این رابطه وقت می‌گذارید، این حق شماست که شناخته شوید. آیا شریک عاطفی‌تان شما را در آب نمک خوابانده است و نمی‌خواهد متعهد به نظر برسد تا بلکه فرد بهتری از راه برسد؟ آیا او دربارهٔ تک‌همسری دروغی را به خورد چندین شریک عاطفی داده است و لازم است رابطه‌تان را پنهان نگه دارد؟ آیا از رابطه با شما شرمگین است چون ظاهر یا چیزی دربارهٔ شما با معیارهای اجتماعی تضاد دارد؟ شما فقط باید با کسی باشید که به شما احترام می‌گذارد و از بودن با شما مفتخر است.

۸. اگر همسرتان کاری می‌کند که به برداشت، حافظه و سلامت عقل‌تان شک کنید

رفتارهایی که نباید در رابطه عاطفی تحملشان کنیم

نمونهٔ چنین شخصیتی را می‌توان در فیلمی رازآلود با نام چراغ‌ گازی (Gaslight- 1944) با بازی اینگرید برگمن در نقش تازه‌عروس دید. همسر برگمن گنجی پنهان را با کمک چراغ گازی اتاق زیرشیروانی جست‌وجو می‌کند. که همین امر باعث کم‌نور شدن سایر چراغ‌های خانه می‌شود. زمانی که زن به کم شدن نور چراغ‌ها اشاره می‌کند، همسرش اصرار می‌کند که اینها خیالات او هستند.

این رفتارها از طرف شرکای عاطفی کنترل‌گر بسیار معمول است. که با هدف ایجاد شک در برداشت شما از واقعیت، قصد دارند شما را از دوستان و خانواده دور ‌کنند. برای نمونه همسر خیانتکار شواهد محکم شما را مبنی‌بر خیانت خود ساختگی می‌داند. یا وقتی چیزی را از شما دزدیده است، متقاعدتان می‌کند که آن را به کسی بخشیده‌اید. اگر با حرف‌هایشان آزرده‌تان کنند و شما بخواهید با این مسئله برخورد کنید، آنها احتمالا می‌گویند: «فقط یه شوخی بود» یا «می‌خواستم سرحال بیای». ترک کردن چنین رابطه‌ای سخت است، زیرا او شما را بدخواهانه دربارهٔ خودتان به شک می‌اندازد.


حتما بخوانید: چطور عشق واقعی را از وابستگی عاطفی تشخیص دهیم؟

۹.اگر همسرتان می‌خواهد شما را از دوستان‌تان دور کند

تمایل شریک زندگی‌تان به دور کردن شما از آشنایانی که پیش از این رابطه با آنها در تماس بوده‌اید، علامت خطری جدی است. توجیهات متعددی در پس این کار وجود دارد که همگی آنها بد هستند. دلایلی از قبیل کنترل‌گری، حسادت و عدم‌ اطمینان به خود که درهنگام معاشرت شما با دیگری در همسرتان تشدید می‌شود؛ تا آنجا که بر خوشحالی، روابط شخصی و خودمراقبتی شما اثر منفی می‌گذارد. احتمالا همسرتان حدس می‌زند که دوستان‌تان به دلایل معقولی این رابطه را تأیید نخواهند کرد. بنابراین تلاش می‌کند تا شما را از کسانی که اشکالات جدی این رابطه و نگرانی‌ خود را متذکر می‌شوند، دور کند.

فردی که می‌خواهد شما را به تملک درآورد و از دنیای اطراف‌تان جدا کند، به هیچ وجه قابل‌اعتماد نیست.

۱۰. همسری که همواره شما را به خیانت متهم می‌کند

شما مجبور نیستید که به‌‌خاطر شکی که همسرتان به خودش دارد، از دوستان صمیمی‌تان جدا شوید. اگر جنبه‌هایی از دوستی‌ شما همسرتان را آزرده می‌کند، قطعا باید به نگرانی‌هایش گوش بدهید و ببینید رفتارتان چگونه موجب ناراحتی او می‌شود. اما اگر همسرتان علی‌رغم بی‌گناهی شما و نبودن علتی برای اشتکاک، دائما اتهام خیانت را با یک یا چند تن از دوستان‌تان مطرح می‌کند، مشکلی در او وجود دارد. همسرتان باید بداند که شما خارج از رابطه‌تان با او هم موجودیتی دارید و پیش از وارد شدن به رابطه هم این موجودیت را داشته‌اید. این به معنی خیانتکار بودن شما یا مجاز بودن برای نسبت دادن چنین صفتی به شما نیست. تنها این معنی را می‌دهد که شما انسان مستقل و چندوجهی هستید که آدم‌های بسیاری را به دلایل متفاوتی در زندگی‌اش دارد.

این مشکل خطرناک است زیرا اگر بدون برطرف کردنش در رابطه بمانید، برای قطع رابطه با دوستان‌تان تحت فشار قرار خواهید گرفت. همچنین، توجه کنید که چه او را به خیانت با دوستانش متهم کنید چه نه، او بدون نگرانی از واکنش‌تان به رابطه‌اش ادامه می‌دهد. این استانداردهای دوگانه بیش‌از‌پیش آشکار می‌کنند که اگر نمی‌خواهید به رابطه‌تان پایان بدهید، باید به رفتار او پایان دهید.


حتما بخوانید: آیا بعد از خیانت همسرتان همچنان باید به او اعتماد کنید؟

۱۱. همسری که به حدومرزتان احترام نمی‌گذارد

رفتارهایی که نباید در رابطه عاطفی تحملشان کنیم

آیا همسرتان با اتفاقات ناگواری که برای‌تان پیش آمده است، شوخی می‌کند؟ آیا در حال ترک اعتیاد به مواد یا الکل هستید و همسرتان به شما پیشنهاد مصرف می‌دهد؟ یا در حضور شما، حتی وقتی ناراحتی خود را ابراز کرده‌اید، به مصرفش ادامه می‌دهد؟ آیا دربارهٔ روابط قبلی‌ خود طوری با شما صحبت می‌کند که پریشان شوید؟ آیا همسرتان مسائل شخصی شما را برخلاف میل شما با دیگران درمیان می‌گذارد؟ اینها تنها برخی از نمونه‌های تعدی به حدومرزهاست که توسط شرکای عاطفی رخ می‌دهد. شما باید به آنها بفهمانید که چنین کارهایی تمام‌کنندهٔ رابطه هستند.

۱۲. همسری که خشم و تجربیات شما را بی‌اعتبار می‌داند

همان‌طور که باید فردی که شما را نسبت به درک و برداشت‌تان به شک می‌اندازد رها کنید، نباید همسری را تحمل کنید که می‌خواهد شما را متقاعد کند بخش‌های مهم خاطرات و تجربیات‌‌تان بی‌اهمیت یا غیرواقعی هستند. برای مثال؛ وقتی زنی خشم خود را نسبت به شنیدن متلک‌های خیابانی مکرر در مسیر کارش به همسرش ابراز می‌کند و او در جواب با گفتن: «اتفاق مهمی نیست، فکر کن ازت تعریف می‌کنن» موضوع را کم‌اهمیت جلوه می‌دهد، زن باید این نادانی را در نطفه خفه کند و اینگونه به او مسائلی را یاد بدهد که ممکن است نژاد یا جنسیتش مانع مواجهه با آنها شده باشند. به این ترتیب او یاد میگیرد که شرایط زن را درک کند.

اگر بحث با او را آغاز نکنید و به این بی‌خبری‌ پایان ندهید، قابل‌پیش‌بینی است که در این رابطه پریشان و آزرده خواهید شد. به همین ترتیب، اجازه ندهید که شریک عاطفی شما خشم‌تان را بی‌اعتبار و کوچک جلوه دهد.

۱۳. همسری که در حرف‌ شما می‌پرد

همیشه این را می‌شنویم و البته حقیقت دارد: مکالمه یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر رابطه است. اگر همسرتان مرتبا در حرف شما می‌پرد، حتی اگر قصد بدی نداشته باشد و صرفا عادتی ناپسند را بروز دهد، باید به او گوشزد کنید. دفعهٔ بعد که در حرف شما پرید بپرسید: «می‌خواهی با هم حرف بزنیم یا می‌خواهی سخنرانی کنی؟»

۱۴. همسری که صفاتی رکیک به شما نسبت می‌دهد

آیا همسرتان روابط عاطفی‌ گذشتهٔ شما را یادآوری می‌کند و به شما صفات رکیکی نسبت می‌دهد؟ آیا درمورد پوشیدگی لباس‌تان تذکری همراه با توهین می‌دهد؟ این توهین‌ها راهی برای کنترل کردن شماست. این کار منزجرکننده است و جایی در روابط محترمانه و عاشقانه ندارند.

کلام پایانی

رابطه عاطفی و زندگی مشترک معمولا با فراز و نشیب همراه است. با کوچک‌ترین مشکل نباید به جدایی فکر کرد، با وجود مشکلات متعدد و عمیق هم نباید به زندگی مشترک ادامه داد. اگر یک یا چند مورد از این فهرست را در همسرتان مشاهده می‌کنید، بهتر است درباره آنها صحبت کنید و اگر لازم است از مشاور کمک بگیرید. اما اگر همسرتان اراده‌ای برای اصلاح ندارد، مجبور به ادامه رابطه نیستید. شما تجربه‌ای مشابه داشته‌اید؟ هیچ‌یک از این موارد را در همسرتان می‌بینید؟ آیا برای رفع آن تلاش کرده‌اید؟ خوب است از نتیجه و تجربه شخصی‌تان بگویید، شاید برای دیگران هم راهگشا باشد.


در ادامه بخوانید: چرا در رابطه عاطفی احساس تنهایی می‌کنیم؟
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع bustle
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 35 دیدگاه)
 1. فاطمه سادات می‌گوید

  به عقیده ی من مرد و زن نداره دو نفر که نمیتونن به حریم و شخصییت هم احترام بزارن باید با تکیه بر یک قانون محکم که قانون گزار میگزارد بدون فوت وقت و در امنییت کامل جدا شوند مثلا اگر زنی از ادامه ی رابطه با شوهرش احساس عدم امنییت داشت با بخشیدن مهریه بتواند طلاق غیابی و آنی بگیرد و حتی حکمی صادر شود که آن مرد حق نزدیک شدن به آن زن محل کار و محل زندگی اش را نداشته باشد من با چشمهای خودم دیدم مردهایی که همسرشان را از سر مظلومیت تا سر حد مرگ کتک زدن و از ترس قاتل شدن دست از سر زن برداشتن و آن زن از ترس جانش در این بردگی حقیرانه مانده

 2. فاطمه سادات می‌گوید

  وای آقایون یه جوری موضع گرفتن انگار جنگه خوب میدونی به عقیده ی من آقایی که از خودت یا طرفت مطمعن نیستی مهریه زیاد نبند یا اصلا مهریه نزار که اگه از زنت راضی نبودی یا زنت ازت راضی نبود برید پی زندگیتون به خدا اون زندگی که توش همش تو ذهنمون واسه شریک زندگیمون آرزوی مرگ کنیم به درد کاسه توالت میخوره زندگی که توش آدما به هر دلیلی همو تحمل کنن از فاضلاب بی ارزش تره اینو فراموش نکنید که فقط یک بار زنده اید زن و مرد نداره هر کدوم به خاطر پول آویزون اون یکی شدید خیلی بدبختید کسی که طرفشو بخاطر منافعش بخاد نه به خاطر خود وجودیش و عشق و احساسش اون آدم به خدا لیاقتش مرگ به بدترین شکل ممکن مثلا تو فاضلاب قرق بشه آمین

 3. نگار می‌گوید

  مردی که شب عروسی به شما می گه چقدر رنگ موتون زشته!