فواید بوسیدن؛ ۲۰ فایده شگفت‌انگیز بوسه در روابط عاطفی

0

اگر از آن دسته افرادی هستید که مدت‌هاست همسرتان را خیلی کمتر می‌بوسید یا وقتی به دوستانتان می‌رسید، بوسه‌هایتان در هوا پخش می‌شوند و بوسه واقعی نیستند، اگر از ماچ‌های آبدار برخی اقوام دور و نزدیک چندش‌تان می‌شود و همه تلاشتان را می‌کنید که مؤدب باشید، این مطلب را بخوانید تا نظرتان به‌کل راجع‌به بوسه عوض شود. البته در اینجا از روبوسی‌کردن صحبت نمی‌کنیم و تمرکز مقاله را روی بوسه‌های عاشقانه قرار داده‌ایم تا بدانید که چطور و چه زمانی ببوسید و از فواید بوسیدن بهره‌مند شوید.

فواید بوسیدن از هردو منظر روحی و جسمی

بوسیدن مزایای جسمی و روحی فراوانی دارد. همه این یافته‌ها علمی هستند و از نتایج مطالعات مختلف استخراج شده‌اند:

۱. بوسه هورمون‌های شادی را افزایش می‌دهد

بوسه می‌تواند هورمون‌های شادی ازجمله اکسی‌توسین، دوپامین و سروتونین را افزایش دهد. بوسیدن، مغز را تحریک می‌کند تا ترکیبی از موادشیمیایی را که مراکز لذت را در مغز فعال می‌کنند آزاد کند. این مواد شیمیایی باعث ایجاد احساس سرخوشی در شما می‌شوند و احساس محبت و پیوند را افزایش می‌دهند. همچنین سطح کورتیزول که هورمون استرس است، کاهش می‌یابد.

۲. به شما کمک می‌کند با همسرتان پیوند برقرار کنید

اکسی‌توسین یک ماده شیمیایی است که با پیوند عاطفی ارتباط دارد. حجم زیاد اکسی‌توسینی که هنگام بوسیدن ترشح می‌شود، احساس محبت و دلبستگی بین طرفین ایجاد می‌کند. بنابراین، بوسیدن همسرتان میزان رضایت از رابطه را افزایش می‌دهد و این در روابط پایدار اهمیت زیادی دارد. هرچه بیشتر همدیگر را ببوسید، به‌عنوان یک زوج، احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتری خواهید داشت.

۳. تأثیر محسوسی بر عزت‌نفس شما دارد

فواید بوسیدن شامل کاهش سطح کورتیزول نیز هست و این امر، احتمال بهبود احساس ارزشمندی را در شما افزایش خواهد داد.

محققان در یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ دریافتند آن دسته از شرکت‌کنندگانی که از ظاهر فیزیکی خود ناراحت بودند، سطح کورتیزول بالاتری داشتند. البته هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است ولی وقتی هربار بوسیدن، حتی به‌شکل موقت، می‌تواند میزان کورتیزول را پایین بیاورد، چرا این کار را انجام ندهیم؟

۴. استرس را از بین می‌برد

یکی دیگر از فواید بوسیدن کاهش کورتیزول یا هورمون استرس است؛ بنابراین بوسه با کاهش این هورمون می‌تواند سطح استرس را کاهش دهد. ۱۵ دقیقه بوسیدن و روابط محبت‌آمیز مانند بغل‌کردن و گفتن «دوستت دارم»، بر فرایندهای فیزیولوژیکی مربوط به مدیریت استرس تأثیر می‌گذارد.

۵. اضطراب را کاهش می‌دهد

روش‌های مدیریت استرس شامل کنترل استرس و اضطراب هستند. اکسی‌توسینی که درنتیجهٔ بوسیدن ترشح می‌شود، اضطراب را کاهش می‌دهد و به افزایش آرامش و تندرستی می‌انجامد. واقعا هم هیچ‌چیز مانند یک بوسه و کمی محبت نمی‌تواند آدم را آرام کند.

۶. به کاهش فشارخون کمک می‌کند

فواید بوسیدن - بوسیدن فشار خون را کاهش می‌دهد
+ بهتره بگم فشارخونت همچنان بالاست! وگرنه از فردا مدام می‌خواد ببوسمش!

آندریا دمیرجیان (Andrea Demirjian)، نویسنده کتاب «بوسیدن: هرآنچه باید درباره یکی از شیرین‌ترین لذت‌های زندگی بدانید»، بر این باور است که بوسیدن ضربان قلب را افزایش می‌دهد و رگ‌های خونی را گشاد می‌کند. این امر به کاهش فشار خون می‌انجامد؛ زیرا وقتی رگ‌های خونی بازتر می‌شوند، فضای بیشتری برای جریان خون ایجاد می‌شود. بنابراین بوسیدن به‌معنای واقعی برای قلب مفید است.

۷. بوسیدن به تسکین گرفتگی عضلات کمک می‌کند

گشادشدن رگ‌های خونی و افزایش جریان خون نتیجه دیگری هم دارد: تسکین گرفتگی عضلات. بوسه به‌ویژه برای آرام‌کردن خانم‌هایی که در دوران پریود با گرفتگی عضلات مواجه می‌شوند مفید است. افزایش مواد شیمیایی مربوط به خوشحالی در مغز که درنتیجهٔ بوسیدن اتفاق می‌افتد حالشان را بهتر می‌کند.

۸. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد زوج‌هایی که بیشتر از دیگران یکدیگر را می‌بوسند، میکروبیوتای مشابهی در بزاق و زبان دارند. مطالعه دیگری در هلند نشان داد یک بوسه ۱۰ثانیه‌ای روی لب‌ها می‌تواند ۸۰ میلیون باکتری را در بین دو دهان منتقل کند. شاید به نظرتان ناخوشایند باشد؛ اما داشتن یک میکروبیوم سالم مستلزم داشتن گونه‌های مختلف باکتری است. دکتر جولیان برایتون بر این باور است که تبادل بزاق دهان افراد را درمعرض میکروب‌ها و باکتری‌های جدید قرار می‌دهد و به این شکل سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

۹. پاسخ آلرژیک را کاهش می‌دهد

یکی دیگر از فواید بوسیدن کاهش کهیر و سایر علائم واکنشی آلرژیک به گرده‌ها، گردوغبار خانگی و غذاهای حساسیت‌زاست. از سوی دیگر، گفتیم بوسیدن استرس را کاهش می‌دهد که خود یکی از عوامل تشدیدکننده واکنش‌های آلرژیک است. البته باید خاطرنشان کنیم که بوسیدن به‌عنوان راه‌حل یا درمان واکنش‌های آلرژیک خطرناک که ممکن است سلامتی شما را تهدید کنند نیست؛ فقط در کاهش آن تأثیر دارد. این بدان معنا نیست که باید به آن بی‌توجهی کنید و به پزشک مراجعه نکنید.

۱۰. با بهبود کلی کلسترول ارتباط دارد

یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ نشان داد وضعیت کلسترول کلی بدن زوج‌هایی که بیشتر از دیگران به‌شکلی عاشقانه یکدیگر را می‌بوسیدند، خیلی بهتر از دیگران بود. کنترل سطح کلسترول، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته را کاهش می‌دهد.

۱۱. سردرد را تسکین می‌دهد

زیاد پیش می‌آید که یکی از همسران به‌علت سردرد مجبور می‌شود زود بخوابد و نمی‌تواند اوقات خوبی را با همسرش بگذراند. اگر دلیل این سردردها بالارفتن فشارخون یا استرس باشد، با بوسیدن به‌راحتی تسکین می‌یابد. گشادشدن رگ‌های خونی و کاهش فشارخون به رفع چنین سردردهایی کمک می‌کند. استرس هم یک محرک شناخته‌شده برای سردرد است و بوسیدن با کاهش استرس می‌تواند تا حد زیادی به تسکین سردرد هم کمک کند.

۱۲. به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند

بوسیدن، غدد بزاقی را تحریک می‌کند و تولید بزاق را افزایش می‌دهد. بزاق دهان باعث می‌شود بلع راحت‌تر صورت گیرد و بقایای مواد غذایی کمتر به دندان‌هایتان بچسبد. این امر به جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها و سوراخ‌شدن آنها کمک می‌کند.

۱۳. بوسیدن لب میل جنسی شما را تقویت می‌کند

یکی از فواید بوسیدن مخصوصا بوسه بر لب، تقویت میل جنسی است. بوسه‌های عاشقانه می‌تواند به تحریک جنسی منجر شود و اغلب نیروی محرکه تصمیم زن برای برقراری رابطه جنسی با شوهرش است. بزاق دهان حاوی تستوسترون هم هست که نوعی هورمون جنسی است و در تحریک جنسی نقش مهمی دارد. هرچه طولانی‌تر و عاشقانه‌تر یکدیگر را ببوسید، تستوسترون بیشتری ترشح می‌کنید.

۱۵. هرچه بیشتر ببوسید، عضلات صورتتان قوی‌تر می‌شود

فواید بوسیدن - بوسیدن عضلات صورت را تقویت می‌کند
+ عزیزم تو یه مقاله خوندم بوسیدن پوست رو جوون نگه می‌داره!
– باز تو مقاله خوندی؟ توی اون مقاله ننوشته بود مسواک بزنین؟

ازآنجاکه عمل بوسیدن بین ۲ تا ۳۴ عضله صورت را درگیر می‌کند، تقویت عضلات صورت می‌تواند یکی از فواید بوسیدن باشد. بنابراین با بوسیدن منظم می‌توانید از این ماهیچه‌ها استفاده کنید و عضلات صورت و گردن را ورزش دهید.

فواید بوسیدن فقط به عضلات صورت محدود نمی‌شود. ورزش‌دادن ماهیچه‌های صورت می‌تواند تولید کلاژن و الاستین را افزایش دهد که به جوان‌ماندن پوست کمک می‌کند.

۱۶. با بوسیدن کالری می‌سوزانید

شاید این دیگر عجیب به نظر برسد؛ اما حقیقت دارد. وقتی عضلات صورت درگیر کار فیزیکی هستند مسلما کالری می‌سوزانند. بسته به‌میزان شور و حرارتی که در بوسیدن دارید، بین ۲ تا ۲۶ کالری در دقیقه می‌سوزانید. می‌توانید این را هم جزو تمریناتی قرار دهید که برای کاهش وزن دارید. البته صبر کنید؛ فقط یکی از آن تمرینات! فکر نکنید اگر صبح تا شب همسرتان را ببوسید، برای لاغرشدن کافی است.

۱۷. بوسیدن می‌تواند برانگیختگی جنسی را افزایش دهد

بوسیدن می‌تواند راهی عالی برای افزایش لذت در طول رابطه جنسی باشد. دلیلش این است که بوسیدن باعث افزایش سطح ترشح اکسی‌توسین، وازوپرسین، دوپامین، سروتونین و تستوسترون و نیز کاهش کورتیزول و سایر هورمون‌های استرس‌زا می‌شود. بسیاری از این تغییرات شیمیایی به فعال‌شدن سیستم پاداش‌دهی مغز ما کمک می‌کند که باعث پیوند عاطفی و عشق می‌شود.

۱۸. بوسیدن می‌تواند ارگاسم در زنان را افزایش دهد

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد بوسیدن بر ارگاسم زنان تأثیرگذار است. زمانی که زنان رابطه جنسی را با بوسیدن عمیق و طولانی شروع می‌کنند بیشتر احتمال دارد به اوج لذت جنسی برسند. قبل از آن هم یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ نشان داده بود فقط ۱۴درصد از زنان ممکن است در حین رابطه جنسی تمایل به بوسیدن نداشته باشند، درحالی‌که نیمی از مردان این حس را داشتند.

۱۹. برخی از زنان فقط با بوسیدن می‌توانند به اوج لذت جنسی دست یابند

برخی افراد صرفا با بوسیدن لب‌ها و سایر اعضای حساس بدن به ارگاسم می‌رسند. این نواحی به‌شدت با پایانه‌های عصبی حساس مرتبط هستند و به همین دلیل به‌عنوان منطقه اروژن یا محرک احساسات جنسی در نظر گرفته می‌شوند.

ارگاسم معمولا (نه همیشه) درنتیجهٔ تحریک ریتمیک اعضای بدن با تعداد زیادی از گیرنده‌های حسی اتفاق می‌افتد. بااین‌حال احتمال اینکه ارگاسم فقط با بوسیدن اتفاق بیفتد خیلی کم است. بهتر است آن را با سایر فعالیت‌ها ترکیب کنید تا به اوج لذت برسید.

۲۰. بوسیدن طول عمر را افزایش می‌دهد

یک روان‌شناس آلمانی به‌نام آرتور سابو (Arthur Szabo) در یک مطالعه در دهه ۱۹۸۰ دریافت که بوسیدن همسر صبح‌ها قبل از رفتن به محل کار پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی در کار و زندگی ایجاد می‌کند. بیشتر افراد حاضر در این مطالعه که به این کار عادت داشتند به‌طور متوسط ۵ سال بیشتر از دیگران زندگی کردند. مشاغل آنها طوری بود که ۲۰ تا ۳۵ درصد بیشتر حقوق می‌گرفتند، شانس بیماری آنها تا ۵۰ درصد کمتر بود و به‌شکل درخورتوجهی کمتر درگیر تصادفات رانندگی می‌شدند.

چرا یکدیگر را می‌بوسیم؟

یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ روی ۱۰۴۱ شرکت‌کننده که هم شامل مردان بود و هم زنان، انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد افراد برای اثبات خودشان به همسر، برای حفظ پیوند عاطفی و برانگیختگی جنسی یکدیگر را می‌بوسند. یافته‌های این مقاله را با هم ببینیم:

نقاط مشترک بین مردان و زنان

  • هم مردان و هم زنان بر این باور بودند که دوست دارند فردی که او را می‌بوسند تمیز باشد، نفسی خوش‌بو و دندان‌های مسواک‌زده داشته باشد. البته آراستگی هم بی‌تأثیر نبود.
  • هردو جنس اظهار داشتند شریک‌عاطفی‌شان باید درهنگام بوسیدن قاطع و محکم باشد و بوسه‌هایی را بهتر می‌دانستند که فرد از صمیم‌ قلب انجام دهد نه با حالتی شل و وارفته.
  • هردو گروه لمس‌کردن، نوازش و تماس فیزیکی را به‌همراه بوسه دوست داشتند.
  • هم مردان و هم زنان اظهار داشتند در اولین دفعات بوسه، بوسیدن با دهان بسته بهتر است؛ بااین‌حال تعداد زنان بیشتر بود. همچنین لب‌های نرم و مرطوب را ترجیح می‌دادند.
  • بیشتر افراد هم در گروه مردان و هم در زنان، بوسه با دهان باز و درگیری زبان و تبادل بزاق را نمی‌پسندیدند و بر این باور بودند برای اولین بوسه جذاب نیست.

ترجیح مردان و زنان برای بوسیدن

آن‌طور که مطالعه نشان داد، بوسه خوب به‌طورکلی برای زنان مهم‌تر به نظر می‌رسد تا مردان. تعداد بیشتری از زنان بوسه‌های مرد را معیاری برای ارزیابی شخصیت او در نظر می‌گرفتند. همچنین زنان بیشتر بوسه را راهی برای پیوند می‌شمارند و درطول رابطه، بوسه‌های عاشقانه و با دهان بسته را ترجیح می‌دهند. آنها زمانی که احساس کنند همسرشان فقط به‌دنبال رابطه جنسی است و چیز دیگری برایش مهم نیست، احتمال بیشتری دارد که از بوسیدن خودداری کنند.

درمقابل، مشخص شد که مردان کمتر در بوسیدن مشکل‌پسند هستند؛ بااین‌حال، نسبت‌به زنان هنگام بوسیدن پرشورتر رفتار می‌کنند. به نظر می‌رسد مردان بیشتر از زنان بوسیدن با دهان باز، درگیرکردن زبان و تبادل بزاق را ترجیح می‌دهند. همچنین مردان دوست دارند همسرشان هنگام بوسیدن آنها صداهای لذت‌بخشی از خود درآورد.

جمع‌بندی این نتایج سه هدف اصلی از بوسیدن را آشکار می‌کند:

۱. برای اثبات خودتان و ارزیابی همسرتان

فواید بوسیدن - اولین بوسه برای ارزیابی همسرتان است
آقا: چرا یادم نمی‌آد تو مقاله درباره اولین بوسه چی نوشته بود؟
خانم: آخه یکی نیست بگه تو که هنوز بوسیدن رو بلد نیستی، کی گفت زن بگیری؟

اولین باری که همسرتان را می‌بوسید بسیار مهم است. شاید کمی هم اضطراب‌آور باشد. شل و بی‌میل رفتار نکنید. اگر حس می‌کنید او هم تمایل دارد شما را ببوسد، لب‌هایتان را غنچه کنید.

یادتان باشد حتما بهداشت را رعایت کنید، مسواک بزنید، غذاهای بدبو نخورید یا از اسپری نعنایی استفاده کنید. بالم لب بزنید و کمی لب‌هایتان را نرم کنید. لب‌های خشک و زبر احساس ناخوشایندی ایجاد می‌کنند.

اولین بوسه را بهتر است با لب‌های بسته انجام دهید. همان‌طور که او را می‌بوسید، گونه‌اش را نوازش کنید، موهایش را از صورتش کنار بزنید و او را در آغوش بگیرید. اجازه دهید او هم همین روند را طی کند. چون اولین بار است هم را می‌بوسید، طولش ندهید. چند لحظه کافی است، مگر آنکه هر دو بخواهید طولانی‌تر باشد. بعد از آن همدیگر را در آغوش بگیرید، نوازش کنید و به چشم‌های هم نگاه کنید.

۲. برای پیوند عاطفی

همان‌ طور که گفتیم، بوسه‌های اول صرفا برای اثبات عشق‌تان به همسر و ارزیابی میزان علاقه او به بوسیدن شما بود. بوسه‌های بعد برای محکم‌ترشدن پیوند عاطفی است و امری ضروری در ازدواج یا رابطه پایدار محسوب می‌شود. معمولا بعد از گذشت مدتی طولانی از ازدواج، خیلی کمتر همدیگر را می‌بوسید. اگر واقعا یکدیگر را دوست دارید، در بوسیدن کوتاهی نکنید.

بوسه‌هایی که برای پیوند عاطفی اهمیت دارند باید طولانی‌تر باشند. البته بسته به شرایط می‌توانند در حد یک بوسه کوتاه روی پیشانی یا نوک بینی باشند که به همان اندازه بوسه‌های کوتاه اول می‌توانند دلگرم‌کننده باشند. اینجا لزوما با برانگیختگی جنسی سروکار ندارید؛ بیشتر برای ایجاد حس خوب و دلبستگی یکدیگر را می‌بوسید. این بوسه‌ها به‌ویژه بعد از اتمام آمیزش جنسی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند؛ زیرا به همسرتان اطمینان می‌دهند که دوستش دارید و از او مراقبت می‌کنید.

۳. بوسیدن برای برانگیختن رابطه جنسی

این بوسه‌ها احساسات پرشور را برمی‌انگیزند و فعالیت جنسی را راحت‌تر می‌کنند و می‌توانند همسرتان را به رابطه جنسی متقاعد کنند. در این مواقع بهتر است با دهان باز که زبان را هم درگیر می‌کنند یکدیگر را ببوسید. مانند دو گزینه اول، در اینجا هم تمام قوانین بهداشتی و نوازش‌هایی را که گفتیم رعایت می‌کنید، منتها شدت و قاطعیت آن باید بیشتر باشد. البته روند آن باید تدریجی باشد: ابتدا از بوسه‌های آرام، نوازش‌ها و درآغوش‌گرفتن شروع کنید و بعد از اینکه دهان و زبان را درگیر کردید، خودبه‌خود شدت بوسه‌ها افزایش می‌یابد.

کلام پایانی

بوسه ابزاری قدرتمند برای ابراز عشق، برانگیختگی به‌منظور برقراری رابطه جنسی و حفظ پیوند عاطفی است. البته بوسیدن فواید بسیار زیادی هم برای جسم و هم برای روح افراد دارد. بوسه‌هایی که با قاطعیت و رعایت اصولی که گفتیم انجام می‌دهید، هم ارزشمندی شما را اثبات می‌کنند، هم شریک‌زندگی‌تان را متقاعد می‌کنند که به او ارزش می‌دهید و بالاتر از همه اینها، پیوندی محکم و عاشقانه برایتان رقم می‌زند.

حالا شما برای ما بگویید: به‌نظر شما چطور می‌توانیم فرهنگ بوسیدن را در بین زن‌وشوهرهای ایرانی نهادینه کنیم؟ همان طور که می‌دانید، شرم و حیای ذاتی بسیاری از پدر و مادرهای ایرانی باعث شده است از ابراز عشق به یکدیگر خودداری کنند و این موضوع خودبه‌خود آنها را از هم دور کرده است. لطفا درباره این موضوع در دیدگاه‌ها بحث کنید.


در ادامه بخوانید: ۲۰ عاملی که رابطه عاطفی شما را پایدار نگه می‌دارد
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع psychologytoday healthline
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.