بعد از یک روز سخت چطور حال‌مان را بهتر کنیم؟

16

همه‌ی ما روزهای بد را تجربه کرده‌ایم؛ صبح‌هایی که با یک اتفاق بد و اعصاب‌خردکن شروع می‌شوند و هرچه جلوتر می‌رویم، اوضاع بیشتر به‌هم می‌ریزد. انگار زمین و زمان دست‌به‌دست هم داده‌اند تا یک روز افتضاح داشته باشیم. اما چند لحظه صبر کنید؛ لزومی ندارد که یک صبح بد به یک روز وحشتناک تبدیل شود، مگر آنکه شما این اجازه را بدهید! بله، همه‌چیز به خود شما بستگی دارد. چگونه؟ ما در اینجا چند راهکار ساده و کاملا کاربردی در اختیارتان قرار می‌دهیم که به شما کمک می‌کنند به حس بدتان پایان دهید و بقیه‌ی روز انرژی مثبت داشته باشید. آنها را امتحان کنید و تأثیر معجزه‌‌آسایشان را ببینید. موفق باشید!

گاهی اوقات چیزهای کوچکی مانند بحث با هم‌اتاقی‌تان، گیرکردن در ترافیک یا فقط بیدارشدن از دنده‌ی چپ می‌تواند روزتان را خراب کند.

حتما تابه‌حال برای شما هم پیش آمده است که یک نفر از شما انتقاد کند و اعصاب‌تان را بهم بریزد؛ مثلا در مورد دست‌پخت، لباس، مدل مو، دکور خانه‌تان و … چیزهایی به شما بگوید که حس بدی پیدا کنید. احتمالا در چنین شرایطی ساعت‌ها حرص خورده‌اید تا وقتی که متوجه شدید بقیه، برعکس او نظر مثبتی در مورد شما دارند و در نتیجه آرام‌تر شدید. اما همیشه نمی‌توانید منتظر بمانید که دیگران حال‌تان را خوب کنند. باید خودتان نیز قدمی برای بهترشدن حال‌تان بردارید. چیزی که باید به‌خاطر داشته باشید آن است که اجازه ندهید یک انتقاد یا نظر منفی، روز فوق‌العاده‌تان را خراب کند.

خبر خوب این است که شما می‌توانید یک روز بد را به همان سرعتی که شروع شده است، به یک روز خوب تبدیل کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید، آن است که حال‌و‌هوایتان را عوض کنید. هنگامی که از درون احساس خوبی داشته باشید، تغییردادن دیدتان نسبت به روز و خداحافظی با احساسات منفی و ناخوشایند برای‌تان بسیار آسان‌تر خواهد شد.

اگر یک اتفاق بد باعث ناراحتی شما شده است، یکی از این ۱۰ مورد را امتحان کنید تا در ۱۰ دقیقه یا کمتر، احساس بهتری داشته باشید:

۱. به آهنگ مورد علاقه‌تان گوش دهید و همراه آن بخوانید

گوش دادن به آهنگ

فکر می‌کنید تأثیر موسیقی روی عملکرد افراد به چه صورت است؟ مطالعات نشان داده‌اند که گوش دادن به آهنگ مورد علاقه‌تان می‌تواند حس‌و‌حال شما را عوض کند و حتی در کاهش افسردگی مؤثر باشد. در گوشی یا آی‌پادتان فهرستی از آهنگ‌هایی که حال‌تان را بهتر می‌کنند، درست کنید. سعی کنید آهنگ‌های مثبت و روحیه‌بخشی را انتخاب کنید که می‌توانید همراه آنها بخوانید.

۲. دوش بگیرید

مشخص نیست که دوش‌گرفتن چگونه می‌تواند به بهبود حال روحی کمک کند اما به‌نظر می‌رسد که به‌طور استعاری (مجازی) به پاک کردن افکار و احساسات منفی کمک می‌کند. یک دوش کوتاه بگیرید. دوشی که در آن به‌طور متناوب از آب گرم و سرد استفاده کنید، می‌تواند به افزایش گردش خون و خلاصی از شر انرژی منفی کمک کند.

با دوش آب گرم شروع کنید و سپس به‌آرامی دمای آب را تا جایی سرد کنید که بتوانید آن را ۲۰ ثانیه تحمل کنید. سپس درجه‌ی آب را دوباره بالا ببرید. در ابتدا این چرخه را به‌مدت ۳ تا ۵ دقیقه به‌طور متناوب انجام دهید تا به‌تدریج بتوانید مدت زمان بیشتری تحمل کنید.

۳. ویدئوی خنده‌دار تماشا کنید

در مطالعه‌ای که دانشگاه اُنتاریوی غربی انجام داد، شرکت‌کنندگانی که قطعه‌ی موسیقی شاد گوش کردند و کیلیپ ویدئویی خنده‌دار دیدند، نسبت‌به گروهی که به موسیقی و کلیپ‌های ویدئویی غمگین گوش کرده بودند، کارآمدتر بودند و توانایی بیشتری در حل مسائل داشتند.

از نظر تئوری، تماشای کلیپ‌های ویدئویی خنده‌دار می‌تواند در افزایش بهره وری مؤثر باشد.

۴. حیوانی را نوازش کنید

نوازش یک حیوان اهلی می‌تواند حال‌وهوای شما را به‌طرز چشمگیری بهتر کند. این کار چنان اثرات مثبتی دارد که درمان‌گران رفتاری برای کمک به بهبودی افراد از حیوانات استفاده می‌کنند؛ به‌عنوان مثال روان‌درمانی به کمک اسب. با آنکه ثابت شده است داشتن حیوان خانگی باعث بهبود عزت نفس و تندرستی می‌شود اما برای بهره‌مندی از مزایای آن لازم نیست که حتما خودتان یک حیوان خانگی داشته باشید.

اگر در مزرعه و روستا زندگی نمی‌کنید و حیوان خانگی هم ندارید، نگران نشوید. احتمالا در همسایگی یا ساختمان شما کسی هست که یک حیوان خانگی داشته باشد. همچنین پناهگاه‌های حیوانات نیز همیشه به‌دنبال افراد داوطلب برای رسیدگی به این موجودات بی‌پناه هستند. یادتان باشد حیوانات به ما نیاز دارند، همان‌قدر که ما به آنها نیاز داریم.

۵. یک نفر را بغل کنید

ما اغلب فراموش می‌کنیم که تماس انسانی، یکی از روش‌های درمان است. برخی پزشکان در بیمارستان‌ها و آسایشگاه‌ها از لمس‌درمانی به‌عنوان شکلی از انرژی‌‌درمانی برای کمک به بهبودی بیماران پس از جراحی استفاده می‌کنند.

دفعه‌ی بعد که کمی احساس ناراحتی کردید، نزد همسر، یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده‌تان بروید و او را در آغوش بگیرید.

۶. از تنفس عمیق کمک بگیرید

تنفس عمیق

تمرین‌های تنفس عمیق دارای نوعی خاصیت درمانی و کاهنده‌ی استرس است که می‌تواند به شما کمک کند هورمون‌های استرس ناشی از یک روز بد را سرکوب کنید.

چند لحظه چشم‌هایتان را ببندید و به‌مدت ۲ ثانیه یک دم عمیق انجام دهید (هوا را از بینی به داخل بکشید). سپس ۲ ثانیه مکث کنید و سپس در ۲ ثانیه‌ی بعد هوا را بیرون بدهید. این کار به تحریک سیستم عصبی سمپاتیک شما کمک خواهد کرد و بنابراین باعث می‌شود که نسبت به استرس، واکنش آرام‌تری از خودتان نشان دهید.

۷. در مورد چیزی که شما را آزار می‌دهد و چیزهایی را که به‌خاطرشان سپاسگزار هستید بنویسید

نوشتن وقایع روزانه یکی از راه‌های عالی برای رهایی از استرس و اضطراب است، چون به شما کمک می‌کند احساسات سرکوب‌شده‌تان را به روش درستی ابراز کنید. حتی اگر قرار نباشد کسی آن را بخواند، نوشتن آنها مقابله با استرس را کمی آسان‌تر خواهد کرد.

در یک دفترچه‌ی یادداشت بنویسید که دقیقا چه چیزی شما را ناراحت می‌کند و چه احساسی در مورد آن دارید. سپس چند مورد از چیزهایی را نام ببرید که به‌خاطرشان سپاسگزار هستید. این کار، شما را در یک چهارچوب ذهنی مثبت قرار می‌دهد که به بیرون‌آمدن از حال‌و‌هوای گرفته و منفی‌تان کمک خواهد کرد.

۸. چند تمرین سبک ورزشی انجام دهید

حتی اگر از ورزش خوش‌تان نمی‌آید، باید بدانید که بلندشدن و حرکت‌دادن بدن‌تان به تحریک جریان خون و ترشح اندورفین‌ها – هورمون احساس خوب – کمک خواهد کرد. خوشبختانه برای بهره‌مندی از فواید ورزش مجبور نیستید که یک دوی طولانی انجام دهید؛ حتی انجام یک روال ورزشی ۵ دقیقه‌ای در کنار میز کارتان به بهبودی حال روحی‌تان کمک خواهد کرد.

تمرینات ساده‌ای مانند اسکات، شنای سوئدی و حرکات کششی آسان را انجام دهید. این کار نه‌تنها میزان تحرک شما را افزایش می‌دهد بلکه باعث افزایش تولید انواع هورمون های شادی می‌شود، جریان خون را بیشتر می‌کند و حس‌و‌حال‌تان را بهتر خواهد کرد.

۹. از شبکه‌های اجتماعی فاصله بگیرید

شبکه‌های اجتماعی، گام‌های مثبتی در جهت نزدیکی مردم به‌هم برداشته‌اند اما یک جنبه‌ی منفی نیز دارند.

مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که کنترل و حضور مداوم در رسانه‌های اجتماعی درواقع می‌تواند باعث افسردگی شود، چون ما اغلب خودمان را با دوستان و آشنایان‌مان مقایسه می‌کنیم و این مسئله، نوعی احساس بی‌کفایتی و تردید در ما ایجاد می‌کند.

تا حد ممکن از فیس‌بوک یا توئیتر فاصله بگیرید. در سر کار فقط مواقعی که مجبور هستید، آنها را ببینید. به‌یاد داشته باشید که اکثر افراد همیشه شادترین و بهترین لحظات‌شان را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک می‌گذارند، بنابراین باطن زندگی‌تان را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید.

۱۰. پابرهنه روی چمن راه بروید

تماس با زمین

ماندن در فضای بسته در تمام روز، آن هم بدون قرارگیری مستقیم در معرض نور خورشید و بدون اتصال به انرژی طبیعت می‌تواند یک روز بد را بدتر و وحشتناک‌تر کند.

گراندینگ یا اتصال به زمین، عبارت است از تماس بدن با زمین که معمولا با پای برهنه انجام می‌شود. این کار به تحریک انرژی، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و افزایش شادی کمک می‌کند. با توجه به این نظریه، میدان مغناطیسی زمین می‌تواند هورمون‌های استرس را کاهش دهد. در وقت استراحت ناهارتان، فضای پوشیده از چمن پیدا کنید که بتوانید در آن بنشینید، برای چند دقیقه خودتان را آرام کنید و اجازه دهید پاهایتان در چمن استراحت کنند. می‌توانید روی چمن ناهارتان را میل کنید یا فقط بنشینید و چند دقیقه کتاب بخوانید و به کاهش ضربان قلب و کنترل استرس خود کمک کنید.

اینها فقط چند مورد از ایده‌هایی هستند که می‌توانند یک روز بد را به یک روز خوب تبدیل کنند. برای ما بنویسید که انجام چه کارهایی به شما کمک می‌کنند از حس ناراحتی و افسردگی بیرون بیایید؟


در ادامه بخوانید: خوشحال بودن چطور باعث سلامتی شما می‌شود؟

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


منبع tinybuddha
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 16 دیدگاه)
 1. Moein می‌گوید

  برای من خیلی مفید بود.حتما برای بقیه دوستان هم همینطوره

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   از لطف‌تون سپاسگزارم.

 2. مجتبی می‌گوید

  لبخند بزنید وسعی کنید فکر کنید
  زمانی که میخندید ذهن افکار منفی را فیلتر میکند

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   درست می فرمایید. لبخند معجزه می‌کنه.

 3. faezeh می‌گوید

  پابرهنه روی چمن راه رفتن … حس بی نظیریه به نظرم همه باید تجربش کنن 🙂

  1. طیبه جلایر می‌گوید

   درست می‌فرمایید دوست عزیز. حس واقعا فوق‌العاده‌ای به آدم میده.