بهترین کتاب های انگیزشی دنیا؛ ۳۱ کتاب برای موفقیت و خودآگاهی

25

زندگی بالا و پایین بسیار دارد. باید بپذیریم که در مسیر رسیدن به اهداف خود گاهی با موانع چالش‌برانگیزی روبه‌رو می‌شویم. اینجاست که دسترسی به منابع الهام‌بخش اهمیت پیدا می‌کند. کتاب های انگیزشی یکی از این منابع مؤثرند. انگیزه که باشد، گویی هر کاری شدنی است! بنابراین در این مطلب بهترین کتاب های انگیزشی دنیا را معرفی می‌کنیم. این کتاب‌ها شما را تشویق می‌کنند که نقاط قوت و ضعفتان را بشناسید و روشی برای تغییر خودتان پیدا کنید و سپس قدم در مسیرهای پیش‌بینی‌ناپذیر بگذارید. خودآگاهی نقش مهمی در موفقیت دارد و این کتاب‌ها به شما در درک این موضوع و شناسایی عامل انگیزش‌تان کمک می‌کنند. با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعه نمایش

۱. انسان در جستجوی معنا، ویکتور فرانکل

کتاب انسان در جستجوی معنا - یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

فرانکل با توصیف عمیق تجربه‌اش درباره زندگی در اردوگاه‌های مرگ نازی، درس‌هایی راجع‌به نجات معنوی به ما می‌آموزد. فرانکل قانعمان می‌کند که اجتناب از درد و رنج، شدنی نیست؛ اما چگونگی رویارویی‌مان با رنج‌های زندگی به ما توانایی پیشروی و حرکت به‌سوی اهداف جدید می‌دهد.

فرانکل نماینده نسلی است که هرکسی می‌تواند از آنها نکته ارزشمندی بیاموزد. انسان در جستجوی معنا یکی از تأثیرگذارترین کتاب‌های آمریکا است. تاکنون بیش از ۱۰میلیون نسخه آن به ۲۴ زبان مختلف به فروش رسیده است. اگر به‌دنبال یافتن معنایی برای رنج‌های زندگی هستید، این کتاب را که در صدر لیست بهترین کتاب های انگیزشی دنیا قرار می‌گیرد از دست ندهید.

۲. تو کله‌خر هستی، برو پیش، پولدار می‌شوی، جین سینسرو

تو کله خر هستی یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

این کتاب مناسب کسانی است که به طرح‌ریزی برای زندگی علاقه دارند. در این کتاب نویسنده با ارائه تمرین‌هایی ساده به خواننده کمک می‌کند که باورها، نگر‌ش‌ها و عادت‌های محدودکننده‌اش را بشناسد. او توصیه‌هایش را با چنان لحن مفرحی ارائه می‌کند که خواننده را رها نمی‌کنند و برای دستیابی به موفقیت، به او انگیزه می‌دهند.

سینسرو می‌خواهد به خوانندگانش نشان دهد که چرا انسان برخی الگوهای فکری و رفتاری را دنبال می‌کند. او به ما کمک می‌کند که بر چیزهایی که می‌توانیم تغییر دهیم، تمرکز کنیم و آنچه را نمی‌توانیم تغییر دهیم، بپذیریم. هرکسی می‌تواند از این کتاب که با طنازی الهام‌ می‌بخشد و انگیزه می‌دهد، لذت ببرد.

۳. تختخوابت را مرتب کن؛ ویلیام مک ریون

تخت خوابت را مرتب کن یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

اگر می‌خواهی دنیا را تغییر دهی، با مرتب‌کردن تختت شروع کن!

کتاب تختخوابت را مرتب کن یکی از بهترین گتاب های انگیزشی جهان شامل سخنرانی دریاسالار ویلیام مک ‌ریون است. از این سخنان ده اصلی را فرامی‌گیریم که برخاسته از تجربیات مک‌ ریون در دوران خدمت به‌عنوان تکاور دریایی هستند؛ اصولی که به او در غلبه بر چالش‌های مختلف زندگی کمک کرده‌اند.

همه‌گیری این سخنرانی که به رقم بیش از ۱۰میلیون تماشا رسیده است، نشان می‌دهد هر فردی می‌تواند این درس‌ها را در راستای بهبود خود و دنیای اطرافش به‌ کار بگیرد. کتاب با تعریف داستان‌هایی از دوران خدمت مک ‌ریون، توصیه‌هایی ساده و کاربردی ارائه می‌دهد و خواننده را تشویق می‌کند برای دستیابی به خواسته‌های بیشتری تلاش‌ کند.

۴. کیمیاگر؛ پائولو کوئیلو

کیمیاگر یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

کیمیاگر، به‌عنوان یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا داستانی شگفت‌انگیز است درباره سفری الهام‌بخش در مسیر خودشناسی. در این رمان کلاسیک که میلیون‌ها نسخه از آن به‌ فروش رفته است، فرزانگی و رازآلودگی باهم ترکیب شده‌اند.

داستان درباره چوپان جوانی است که برای جست‌وجوی گنج مشتاق سفر به دور دنیاست. سرانجام به گنجی بسیار متفاوت از آنچه در آغاز تصور می‌کرد، دست می‌یابد. این کتاب ما را تشویق می‌کند که به ندای دلمان گوش بسپاریم، قدر موهبت بی‌تکرار زندگی را بدانیم و آرزوهایمان را دنبال کنیم.

۵. باهوش‌تر، سریع‌تر، بهتر؛ چارلز دوهیگ

باهوش تر، سریعتر، بهتر بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

این کتاب هشت مفهوم بهره وری را معرفی می‌کند که باعث می‌شود شرکت‌ها و افراد به دستاوردهایی بیشتر و بهتر از دیگران برسند. کتاب تفاوت میان دیدگاه برخی از موفق‌ترین اشخاص دنیا را با کسانی که موفقیت‌های کمتر دارند، توضیح می‌دهد.

این هشت مفهوم نشان می‌دهند چطور انسانی معمولی می‌تواند زندگی روزمره‌اش را بهبود بخشد. به‌عبارتی، این کتاب کمک می‌کند یاد بگیریم چطور موفق شویم، چطور در زندگی هرروزه‌مان بهره‌ور و نه فقط شلوغ و پرکار باشیم.

۶. چهار میثاق؛ دون میگوئل روئیز

چهار میثاق یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

در کتاب چهار میثاق نویسنده باورهای محدودکننده‌ای را آشکار می‌کند که مانع لذت‌بردن از زندگی و باعث رنج بیهوده می‌شوند. کتاب‌ راهنمایی‌هایش را در قالب رفتارهایی قابل‌اجرا ارائه می‌کند.

کتاب ما را تشویق می‌کند که درباره خودمان بیندیشیم و زندگی روزمره‌مان را بهتر کنیم. همین‌ها کافی است برای فروش بیش از ۶میلیون نسخه‌ای کتاب در آمریکا و برای بیش از هشت سال قرارگرفتن آن در فهرست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز.

۷. سرسختی؛ آنجلا داکورث

سرسختی یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

روان‌شناس، آنجلا داکورث، در این کتاب می‌گوید موفقیت تااندازه زیادی به میزان سرسختی آدم‌ها بستگی دارد. سرسختی ترکیبی است از اشتیاق و پایداری. کتاب توصیه می‌کند که هرگز قدرت پایداری و تلاش درازمدت در مسیر هدف را فراموش نکنیم؛ به‌ویژه وقتی مشتاق دستیابی به آن هستیم.

داکورث ما را متوجه افکاری می‌کند که هنگام شکست به ذهنمان هجوم می‌آورند. او راه‌های مقابله با این افکار را نشانمان می‌دهد. اگر به تأثیر استقامت و توانایی ادامه راه در زمان دشوار باور دارید، این کتاب را از دست ندهید.

۸. طرز فکر؛ کارول دوک

طرز تفکر یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

روان‌شناس، کارول دوک، نتیجه سال‌ها پژوهش را در کتاب طرزفکر آورده است. به‌گفته او، طرز تفکری که در پیش می‌گیریم، نقش چشمگیری در موفقیت ما دارد. او معتقد است موفقیت در جنبه‌های گوناگون، از طرز تفکر ما و چگونگی پیشروی در مسیر دستیابی به اهداف‌ تأثیر می‌پذیرد.

کتاب به آثار منفی طرز تفکر تغییرناپذیر و مزیت‌های طرز تفکر وفق‌پذیر مبتنی بر رشد اشاره می‌کند. طبق طرز تفکر نخست، توانایی‌های ما ثابت و تغییرناپذیرند؛ درحالی‌که در طرز تفکر دوم، مهارت‌ها و توانایی‌های انسان با تلاش و پشتکار، بهتر و بیشتر می‌شوند.

۹. خودت را انتخاب کن؛ جیمز آلتوچر

خودت را انتخاب کن یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

آلتوچر معتقد است باارزش‌ترین سرمایه ما، آن چیزی که باید بیشترین زمان، انرژی و منابعمان را صرفش کنیم، خود ما هستیم. کتاب به ما می‌گوید که چطور می‌توانیم با سرمایه گذاری روی خودمان و تلاش برای رشد به‌سادگی به موفقیت برسیم.

خواندن کتاب بی‌تردید به شما برای تقویت استعدادهایتان و تلاش برای رشد بیشتر انگیزه می‌دهد. کتاب همین‌طور منبع الهام خوبی برای افرادی است با طرز تفکر کارآفرینانه.

۱۰. قدرت مثبت‌اندیشی؛ نورمن وینسنت پیل

قدرت مثبت اندیشی یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

این کتاب در سراسر دنیا بیش از ۵میلیون نسخه فروش داشته است. کتاب به آدم‌های بسیاری کمک کرده است؛ آدم‌هایی که با پذیرش پیام نورمن پیل درباره باور و الهام، به زندگی رضایت‌بخش‌تری دست یافته‌اند. قدرت مثبت اندیشی تأکید می‌کند که با باور به‌ خودمان همراه با انگیزه و قاطعیت می‌توانیم با قدرت، اختیار و پایداری در مسیر دستیابی به اهدافمان پیش‌ برویم.


حتما بخوانید: تفاوت افراد مثبت‌اندیش با منفی‌نگرها؛ نگرش مثبت‌اندیش‌ها چگونه است؟

۱۱. دیگه عذرخواهی نکن دختر؛ ریچل هالیس

دیگه عذرخواهی نکن دختر یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

ریچل هالیس در دنیای کتاب‌های انگیزشی جایگاهی برجسته دارد. او این کتاب را در آغاز برای مخاطبان زن نوشت؛ چون بسیار می‌دید که زن‌ها در سایه ترس از کامل‌نبودن نمی‌توانند از همه توانایی‌هایشان بهره بگیرند. این کتاب به جایگاه پرفروش‌ترین کتاب نیویورک‌تایمز دست یافته است.

هالیس در این کتاب به زنانی هشدار می‌دهد که خود را بر مبنای قضاوت دیگران تعریف می‌کنند و نه آنچه خودشان واقعا باور دارند. او زنان را تشویق می‌کند که دست از حرف‌زدن درباره رؤیاهایشان بردارند و مسیر تحقق آنها را در پیش بگیرند. کتاب اطلاعات فراوانی به ما ارائه می‌کند؛ اطلاعاتی درباره بهانه‌هایی که باید ترکشان کنیم، عاداتی که باید پرورش دهیم و مهارت‌هایی که به تقویت اعتماد‌ به نفس در راستای زندگی بهتر کمک می‌کنند.


حتما بخوانید: معرفی کتاب خودت باش دختر اثر ریچل هالیس

۱۲. کشف توانمندی‌ها؛ مارکوس باکینگهام و دونالد کلیفتون

کشف توانمندی ها یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

کتاب با رویکردی کمتردیده‌شده ادعا می‌کند که باور خوش‌بینانه به اینکه انسان می‌تواند به هرکسی که بخواهد تبدیل شود، درست نیست! البته با عمیق‌شدن هرچه بیشتر در موضوع، می‌فهمیم که این عقیده چقدر سبکمان می‌کند.

کتاب ما را تشویق می‌کند تا از مسیرهایی که احتمالا در آنها به بن‌بست می‌رسیم، خارج شویم و قدم در مسیرهایی بگذاریم که احتمال موفقیت و شادکامی‌مان در آنها بیشتر است. چرا زمان را برای حذف نقاط ضعفمان هدر بدهیم، وقتی می‌توانیم با سرعت و اثرگذاری بیشتری نقاط قوتمان را شکوفا کنیم؟


حتما بخوانید: معرفی کتاب نقاط ضعف شما؛ راه حل وین دایر برای پیشرفت زندگی

۱۳. بیندیشید و ثروتمند شوید؛ ناپلئون هیل

بیندیشید و ثروتمند شوید یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید نخستین بار در سال ۱۹۳۷ و در دوران رکود شدید اقتصادی آمریکا انتشار یافت. این کتاب به گام‌های اثربخش و مهمی اشاره می‌کند که برای ثروتمندشدن باید برداریم. هیل توجهمان را به نکات دیگری هم جلب می‌کند که باید از آنها دوری کنیم.

خواننده از اطلاعات، نکات روشنگرانه و توصیه‌های هیل که در هر زمانی سودمندند، بهره می‌برد. کتاب از چیزی فراتر از ثروتمندشدن حرف می‌زند و درباره جنگیدن برای رسیدن به چیزهایی است که از زندگی می‌خواهیم.

۱۴. هنر ظریف بی‌خیالی؛ مارک منسون

هنر ظریف بی خیالی یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

در این راهنمای خودیاری‌گر، مارک منسون به ما می‌گوید نباید همیشه مثبت اندیش باشیم. گاهی لازم است دست از مثبت‌بودن برداریم تا بتوانیم آنچه برای پیشرفت و شادی بیشتر لازم داریم، پیدا کنیم. این کتاب رویکردی ارائه می‌کند که با دیگر کتاب های انگیزشی موجود در بازار متفاوت است. منسون به‌دنبال این نیست که با کلمات و جمله‌های خوشایند، حرفش را بزند. او بی‌رحمانه و روراست حرف می‌زند و ما را تشویق می‌کند که کمبودها و محدودیت‌هایمان را بپذیریم.

مانسون بر این حقیقت تأکید می‌کند که زندگی همیشه عادلانه نیست؛ گاهی باوجود تلاش بسیار نمی‌توانیم برنده شویم و به موفقیت برسیم. کتاب نکته‌های فیلسوفانه سودمندی برای نسل امروزی دارد. این نکات به افراد فراوانی کمک کرده است تا قدرت دراختیارگرفتن اعمال و زندگی‌شان را به دست بیاورند.

۱۵. اوضاع خیلی خراب است؛ مارک منسون

اوضاع خیلی خراب است یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

مانسون کتاب قبلی‌اش را که به پرفروش‌ترین در جهان تبدیل شد، با این کتاب ادامه داد. کتاب دوم درباره مشکلات امید و امیدواری است. هرچند به‌ نظر می‌رسد ما در بهترین برهه تاریخ بشری زندگی می‌کنیم، منسون تأکید می‌کند که اوضاع خیلی هم خراب است: گرمایش زمین، دولت‌های فاسد، اقتصادهای درحال فروپاشی و نیز این حقیقت که آدم‌ها چقدر زود می‌رنجند.

مانسون از ارتباط میان انسان با پول، سرگرمی و اینترنت می‌گوید و از اینکه همه این چیزهای خوب در اندازه زیاد می‌توانند به ما آسیب بزنند. کتاب ما را تشویق می‌کند که با خودمان روراست‌تر باشیم و با دنیای پیرامونمان ارتباط برقرار کنیم.

۱۶. خودت را به فنا نده؛ گری جان بیشاب

خودت را به فنا نده یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

کتاب خودت را به فنا نده که رویکردی روح‌بخش درباره خودتوانمندسازی دارد، با زبانی روراست، سخت‌گیرانه و هم‌زمان دوستانه ما را در به‌‌چالش‌کشیدن و غلبه بر باورهای محدودکننده‌مان راهنمایی می‌کند. بیشاب ابزار موردنیاز را برای غلبه بر محدودیت‌هایی که برای خودمان متصور هستیم و سپس رهاسازی و رسیدن به بهترینِ خودمان در اختیارمان می‌گذارد. او معتقد است که موانع پیش روی ما معمولا نه دیگران و نه اوضاع پیرامونی است؛ بلکه طرز فکر و افکار منفی خود ماست که ما را به عقب می‌راند.

۱۷. قانون ۵ ثانیه؛ مل رابینز

قانون ۵ ثانیه یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

در این کتاب، رابینز حمایت‌های گسترده‌ای را که در طول زندگی از دیگران دریافت کرده‌ایم، به یادمان می‌آورد. او می‌گوید که این حمایت‌ها باید انگیزه و پیش‌رانِ ما باشند برای غلبه بر بهانه‌هایی که برای به‌تعویق‌انداختن پیشرفتمان می‌تراشیم.

رابینز با تعریف داستان‌های سرگرم‌کننده و توصیف عادات گوناگون، توضیح می‌دهد که تنها ۵ ثانیه کافی ا‌ست تا مطمئن شویم، دست از به‌تأخیرانداختن برداریم، بر ترسمان غلبه کنیم و زندگی شادتری داشته باشیم! همه ما همان‌طور که می‌توانیم خودمان را به عقب برانیم، می‌توانیم به جلو برویم. این کتاب برای هرکسی که به‌دنبال افزودن نیرویی محرک به زندگی روزمره‌اش است، مناسب است.


حتما بخوانید: انواع انگیزه که می‌تواند نیروی محرکه ما برای موفقیت باشد

۱۸. سه‌شنبه‌ها با موری؛ میچ آلبوم

سه شنبه ها با موری یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

این رمان که بیش از ۱۲میلیون نسخه از آن به فروش رفته است، داستان دانشی است که میچ آلبوم از استادش، موری شواترز، فراگرفته است. میچ در ماه‌های پایانی عمر موری، هر سه‌شنبه به دیدار او می‌رود. آنها به زبانی زیبا و دل‌انگیز درباره مسائل مهم زندگی صحبت می‌کنند. سرانجام آنها کلاس درس پایانی را برگزار می‌کنند: درس‌هایی درباب اینکه چطور خوب زندگی کنیم! این کتاب که بی‌تردید جایی در قلبتان باز می‌کند، چنان الهام‌بخش است که دیگر کتاب‌های انگیزشی به گرد پایش هم نمی‌رسند.

۱۹. قدرت بی‌پولی؛ دیموند جان

قدرت بی پولی یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

دیموند جان در این کتاب توضیح می‌دهد که چرا شروع کسب و کار با سرمایه‌ای اندک، امتیازی برای کارآفرین به ‌شمار می‌رود. او می‌گوید بی‌پولی می‌تواند مزیت باشد؛ چون ما را وامی‌دارد که به روش‌ها و ایده‌های مفید و نوآورانه‌ روی آوریم. بی‌پولی به ما می‌آموزد که از منابع موجود به بهترین شکل استفاده کنیم، ارتباطی حقیقی با مشتریان برقرار و روش بازاریابی بدیعی خلق کنیم.

نویسنده داستان‌های کارآفرینان موفق را تعریف می‌کند که رؤیا و بدهی را به امپراتوری‌ تبدیل کرده‌اند! این کتاب بسیار ملموس و درگیرکننده و فراتر از کتابی معمولی درباره کسب‌وکار است. کتاب ما را تشویق می‌کند که دست از رؤیاهایمان نکشیم و همیشه و در هر موقعیتی به‌دنبال فرصت باشیم.

۲۰. برای چیزهای کوچک مویه مکن؛ ریچارد کارلسون

برای چیزهای کوچک مویه نکن یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

این کتاب کلاسیک به خواننده یاد می‌دهد که چطور جزئیات گاه آزاردهنده زندگی را نادیده بگیرد. نویسنده با بیانی اندیشمندانه به ما می‌گوید چطور در هیاهوی زندگی آرامش خود را حفظ کنیم. با تمرین‌های کتاب یاد می‌گیریم که دورنمای زندگی و رویدادهای آن را در نظر بگیریم. ازجمله این تمرین‌ها کنارآمدن با این حقیقت است که کامل نیستیم و نیز اِعمال تغییراتی کوچک مانند رویارویی با یک مشکل و نه بیشتر در آن واحد.

توصیه‌های نرم و حمایتگرانه کتاب کمک می‌کنند با کمترین اضطراب زندگی آرامی داشته باشیم. کتاب در مدیریت اضطراب بسیار سودمند است. راهبردهای آن را باید با جدیت پیش بگیریم، ‌هرچند انجام‌دادن آنها خالی از سرگرمی نیست. بسیاری از مخاطبان معتقدند با شروع پیاده‌سازی این راهبردها، رها‌کردن آنها دشوار خواهد بود.

۲۱. جادوی فکر بزرگ؛ د. شوارتز

جادوی فکر بزرگ یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

با به‌کارگیری توصیه‌های این کتاب انگیزشی، زندگی حرفه‌ای، خانوادگی و اجتماعی بهتری خواهیم داشت. نویسنده معتقد است برای موفق‌بودن به تحصیلات دانشگاهی یا استعدادی ویژه نیازی نیست! آنچه لازیم داریم، فراگیری برخی عادت‌هاست که به موفقیت در هر کاری کمک می‌کنند.

کتاب به خواننده می‌آموزد که چطور زندگی‌اش را به چیزی فراتر از کارهای معمولی روزمره تبدیل کند. همچنین ما را تشویق می‌کند که از دایره امن‌مان خارج شویم و در مسیر موفقیت چیزهایی را تجربه کنیم که پیش از این از انجام‌دادنشان ناتوان بودیم.

۲۲. شدن؛ میشل اوباما

شدن یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

کتاب شدن نگاهی است به سرگذشت میشل اوباما و تجربیاتی که او را به یکی از قدرتمندترین زنان آمریکا تبدیل کرده است. اوباما از کودکی و جوانی و از تجربیاتی می‌گوید که در شکل‌گیری شخصیتش تأثیرگذار بوده‌اند. او داستان‌های احساسی و جالبی از پدرش، مرگ هم‌اتاقی‌اش در دانشگاه، باروری، نامزدی با باراک اوباما و تبدیل‌شدن به بانوی اول آمریکا می‌گوید.

کتاب شرحی است از آنچه هنگام دنبال‌کردن مسیری خاص در زندگی روی می‌دهد. کتاب اهمیت و تأثیر راهنمای مناسب را در مسیر پیشرفت یادآوری می‌کند. همچنین از نقش‌های متعدد اوباما در جایگاه دختر، همسر، مادر، مدیر و وکیل می‌گوید. «شدن» خواننده را تشویق می‌کند که خواسته حقیقی‌اش را کشف کند و در مسیر دستیابی به بهترین‌ قابلیت‌هایش گام بردارد.


حتما بخوانید: معرفی کتاب قدرت یک زن؛ راهنمای زنان برای داشتن زندگی ایده‌آل

۲۳. نمی‌توانی به من آسیب بزنی؛ دیوید گاگینز

نمی توانی به من آسیب بزنی یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

کتاب داستان مردی است که با غلبه بر فقر و سوءاستفاده فیزیکی به یکی از بهترین ورزشکاران دنیا و چهره‌ای ماندگار در ارتش آمریکا تبدیل شد. گاگینز نمونه زنده اثبات این حقیقت است که گذر از تجربه‌های دردناک و ترس، برای کسب دستاوردهای بزرگ امری ممکن است.

گاگینز از روزهایی می‌گوید که اضافه‌وزن داشت و دچار افسردگی بود. با کار سخت، طرز فکر درست و خودانضباطی بر این چالش‌ها غلبه کرد و به تنها فردی تبدیل شد که دوره آموزشی نیرو‌های ویژه را در سه شاخه مختلف ارتش پشت سر گذاشت. کتاب داستانی الهام‌بخش است درباره رهاکردن گذشته برای پیش‌‌گرفتن زندگی‌ای سرفرازانه.

۲۴. صورتت را بشور دختر جان؛ ریچل هالیس

صورتت را بشور دختر جان یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

این کتاب که پیش از «دیگه عذرخواهی نکن دختر» منتشر شد، درباره دروغ‌هایی ‌است که بیشتر زنان به آنها باور دارند. کتاب توضیح می‌دهد که چطور می‌توانیم این باورها را پشت سر بگذاریم تا زندگی شادی داشته باشیم.

هالیس از دروغ‌هایی می‌گوید که خودش به‌اجبار آنها را باور کرده است؛ دروغ‌هایی مانند کافی ا‌ست که او را دوست‌ داشته باشم، باید کمتر از او باشم، وزن یک خانم مسئله مهمی است، من یک قهرمان می‌خواهم و می‌بایست خیلی جلوتر از اینها می‌بودم. او داستان‌هایی جذاب و ملموس از زندگی شخصی‌اش تعریف می‌کند. همچنین توصیه‌هایی کاربردی ارائه می‌دهد که به زنان کمک می‌کنند از شر دروغ‌هایی که به خود می‌گویند، خلاص شوند. نکته کلیدی کتاب این حقیقت است که این خود ماییم که مسئول کیفیت زندگی‌مان هستیم!


حتما بخوانید: کتاب آن یک چیز؛ با مدیریت زمان در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود موفق شوید

۲۵. راه‌حل جایگزین؛ شریل سندبرگ، آدام گرانت

راه حل جایگزین یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

سندبرگ در این کتاب از تجربه‌ای پراضطراب و از زمانی می‌گوید که خانواده‌اش دچار فقدان بزرگی شد: مرگ ناگهانی همسرش. سندبرگ این کتاب را با همکاری آدام گرانت، متخصص تاب‌آوری، نوشته است. نتیجه این همکاری راهنمایی است که به خواننده کمک می‌کند به درک عمیق‌تری از درد، غم و اندوه و خشم برسد. با خواندن کتاب درمی‌یابیم که انسان توانایی رشد، ازسرگیری زندگی و حتی کمک به دیگران را برای گذر از درد و رنج دارد. نویسندگان به ما اطمینان می‌دهند که حتی پس از رویدادهای پراضطراب، قدرت بازیابی و درمان داریم.

۲۶. بدستش‌ بیاور؛ گری واینر چاک

به دستش بیاور یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

اگر به‌دنبال راهنمایی برای ارتقای کسب‌وکارتان به جایگاهی رفیع هستید، این کتاب را از دست ندهید. با این کتاب یاد می‌گیرید چطور از قابلیت‌های رسانه‌های اجتماعی برای موفقیت کسب‌وکارتان بهره بگیرید. توصیه‌های واینر چاک فارغ از نوع کسب‌وکار یا حرفه، برای توسعه برند شخصی‌تان سودمندند. البته هدف واینر چاک فراتر از این است: او به خواننده کمک می‌کند تا رؤیاهایش را عملی کند و در این مسیر از رسانه‌های اجتماعی بهره بگیرد.

کتاب دو بخش دارد: در بخش نخست یاد می‌گیریم چهارچوب فکری درست را برای توسعه برند شخصی شکل دهیم و آن را به دستاوردی موفق تبدیل کنیم؛ در بخش دوم نویسنده درباره کارکرد انواع رسانه‌های اجتماعی به‌عنوان سکوی پرتابی برای برند شخصی توضیح می‌دهد. واینر چاک دراین‌باره مفصل توضیح می‌دهد؛ مثلا راجع‌به این می‌گوید که چه نوع محتوایی برای رسانه‌های مختلف مناسب است.

۲۷. آنقدر شکست بخور تا شکست‌ناپذیر شوی؛ بابی بونز

آنقدر شکست بخور تا شکست ناپذیر شوی یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

بابی بونز، ستاره رادیو و تلویزیون آمریکا، در این کتاب توضیح می‌دهد که شکست چگونه باعث رشد می‌شود. در این کتاب، بونز و دیگر دوستان مشهورش داستان‌هایی شخصی از شکست‌هایشان را با ما به اشتراک می‌گذارند. آنها می‌خواهند خواننده از این داستان‌ها الهام‌ بگیرد و به درک این حقیقت برسد که موفقیت زاده شکست است!

با خواندن کتاب خواننده یاد می‌گیرد که کمبودهایش را بپذیرد. شوخ‌طبعی تأثیرگذار بونز در بیان داستان‌های جذاب، کتاب را برای ما دل‌پذیرتر می‌کند. کتاب سه بخش دارد. این بخش‌ها دربرگیرنده باورهای اساسی بونز هستند: بجنگ، بکوب و تکرار کن.

۲۸. هفت عادت مردمان مؤثر؛ استفان کاوی

یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

شاید لحن کاوی در کتاب هفت عادت مردمان مؤثر گاهی شبیه موعظه باشد؛ اما نقشه راهی که ارائه می‌کند تنها برای کمک به پرورش عادت‌های خوب نیست. او خواننده را قانع می‌کند که با پرورش این عادت‌ها در خود، به انسان بهتری تبدیل خواهد شد. چکیده آنچه از این کتاب فرامی‌گیرید، در این گزیده از کتاب آمده است: فکر خوب عمل خوب می‌آفریند. عمل خوب عادت خوب می‌آفریند. عادت خوب شخصیت خوب می‌آفریند. شخصیت خوب سرنوشت خوب می‌آفریند.

۲۹. آیین دوست‌یابی و چگونگی نفوذ در دیگران؛ دیل کارنگی

آیین دوست یابی یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

پیش از کتاب کلاسیک کارنگی، ترکیب روابط کاری با روابط شخصی رفتاری نکوهیده به ‌شمار می‌رفت. در این کتاب می‌بینیم که روابط کاری و شخصی نه‌تنها با یکدیگر سازگارند؛ بلکه جداسازی آنها ناممکن است. با خواندن کتاب از حقیقتی ناخوشایند آگاه می‌شویم که باید به‌طریقی از آن بهره بگیریم: تقریبا همه آدم‌هایی که با آنها مواجه می‌شویم، خود را از جهاتی برتر از ما می‌دانند! بنابراین بهترین راه نفوذ در آدم‌ها این است که به‌نوعی به آنها نشان دهیم ارزش آنها را می‌دانیم و آن را صمیمانه ارج می‌نهیم.


حتما بخوانید: معرفی کتاب همدلی؛ راهکاری برای بهبود روابط کاری و فروش بیشتر

۳۰. بزرگترین فروشنده در جهان؛ اوگ مندینو

بزرگترین فروشنده در جهان یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

مندینو در این کتاب تنها درباره فروش حرف نمی‌زند؛ بلکه ما را تشویق می‌کند که با باور به خودمان و به توانایی‌‌مان در یاری‌رساندن به دیگران، زندگی بهتری داشته باشیم. کتاب برای هر فروشنده‌ای سودمند است. همه ما به‌نوعی به‌دنبال فروش چیزی به دیگرانیم؛ پس این کتاب برای همه مفید است. مندینو توصیه می‌کند که هر روز طوری زندگی کنیم که گویی آخرین روز زندگی‌مان است. امروز و این ساعت همه سرمایه ماست.

۳۱. انگیزه؛ دانیل پینک

انگیزه یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

آیا انگیزه از کاربرد منطقی چماق و هویج به دست می‌آید؟ پاسخ پینک به این پرسش منفی است. نویسنده در کتاب «انگیزه: راهکاری نو برای خلق دنیایی نو» توضیح می‌دهد که انگیزه از منابع متعددی سرچشمه می‌گیرد. در بهترین و اثرگذارترین سطح، انگیزه از ژرف‌ترین ادراک ما از خودمان و کسی که می‌خواهیم باشیم، ریشه می‌گیرد. به‌گفته پینک، در اغلب انسان‌ها ازجمله هنرمندان، دانشمندان و دانش‌آموزان، انگیزش درونی و به‌عبارتی میل به انجام‌دادن کاری به‌دلیل جذابیت، چالش‌برانگیزی و خوشایند‌بودن آن، برای دستیابی به سطوح عالی خلاقیت ضروری است.


حتما بخوانید: معرفی کتاب پروازهای خلاقیت؛ راهنمای رفع موانع خلاقیت

شما کدام‌یک از این کتاب‌ها را مطالعه کرده‌اید؟ اگر دو یا سه عنوان از این کتاب‌ها را خوانده باشید، احتمالا انسان پرانگیزه‌‌ای هستید. نظر شما چیست؟ آیا کتاب‌های انگیزشی دیگری می‌شناسید که بتوانیم به فهرست بهترین کتاب های انگیزشی دنیا اضافه کنیم؟


در ادامه بخوانید: کتاب بهانه ممنوع؛ اثری از وین دایر برای رسیدن به موفقیت
منبع lifehack inc developgoodhabits
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 25 دیدگاه)
 1. تهرانی می‌گوید

  با سلام
  پیشنهاد می کنم با کتاب های زوج نویسنده ی ایرانی(دکتر حمید رضائی و دکتر فرشته مرزبان) در موضوع موفقیت که انتشار کتاب های خود را از سال 1401 شروع کرده اند هم آشنا شوید.
  برخی از ویژگی های کتاب های ایشان عبارت است از:
  – خلاصه گویی
  – جامعیت مطالب به طوری که به جنبه ها و ابعاد مختلف در موضوع موفقیت پرداخته اند
  – رعایت اصل انگیزش در کنار آموزش
  – جذابیت آثار به خاطر رعایت جنبه های خلاقانه در ارائه ی مطالب
  – قابلیت فهم و پذیرش مفاهیم برای افراد با سطح تحصیلات و سلیقه های مختلف.

 2. محمدحسین می‌گوید

  گول کتاب های انگیزشی رو نخورید. متأسفانه تمایل به مطالعه ی کتاب های انگیزشی، خیلی بیشتر از سایر کتاب ها، مثل رمان، کتاب های تاریخی و علمی هست. چون بیشتر مخاطبانش می خوان ره صد ساله رو زود بپیمایند. الان هم که قربونش برم وویسای انگیزشی خیلی بیشتر شدن و هرچقد اوضاع مملکت بدتر میشه همچین چیزهایی هم بیشتر میشن و می خوان موفقیت رو به زور بخورونن( البته نه همشون). البته کتابایی مثل unfuck yourself قطعاً خیلی بهترن، چون نمی خوان بهتون الکی تلقین بکنن و خیلی سرراست و رک‌ باهاتون حرف میزنن.

 3. موسوی می‌گوید

  هر جا صحبت از کتابهای انگیزشی هست، نام زوج نویسنده دکتر رضایی و مرزبان می درخشد
  پیشنهاد می کنم، حتما با کتابهای اون ها که با سبک خلاقانه ی مخصوص خودشون نوشته شده آشنا بشید.